Data publikacji: 12 września 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Nielegalne oprogramowanie – co dokładnie oznacza i jakie kary za nie grożą?

Poleć znajomemu Drukuj

Do codziennej pracy na komputerze potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Niestety wiele osób zamiast kupować oryginalne wersje, decyduje się na pozyskiwanie programów z nielegalnych źródeł. Niezależnie od tego, czy używasz pirackiego oprogramowania do celów domowych, czy w firmie, może to poskutkować groźnymi konsekwencjami.

Instalowanie nielegalnego oprogramowania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest nielegalne oprogramowanie,

- co to jest piractwo komputerowe,

- czym grozi używanie nielegalnego oprogramowania w firmie,

- skąd brać legalne oprogramowanie komputerowe.

Czym jest nielegalne oprogramowanie?

Pobieranie oprogramowaniaZarówno w miejscu pracy, jak i w domu korzysta się z wielu rodzajów oprogramowania – od systemów operacyjnych, takich jak Microsoft Windows 10 Home, przez programy biurowe, aplikacje do obróbki zdjęć i filmów, do programów do fakturowania. Przeczytaj, w jakie programy powinieneś wyposażyć swój komputer.
Część programów jest udostępniana przez producentów bezpłatnie, za dostęp do innych musisz zapłacić, kupując je w wersji cyfrowej lub na nośniku, takim jak płyta CD. W obu przypadkach warunki korzystania z oprogramowania określa umowa licencyjna.
Nielegalne oprogramowanie, chociaż kojarzy się przede wszystkim z programami ściągniętymi z pirackich stron internetowych lub skopiowanych z płyty CD od innej osoby, to każdy program używany niezgodnie z licencją. Na przykład jeśli zapłaciłeś za system operacyjny przeznaczony do domowego użytku i korzystasz z niego do celów służbowych, musisz liczyć się z konsekwencjami piractwa komputerowego.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli w swojej firmie chcesz korzystać z darmowych programów, upewnij się, że ich licencja zezwala na użytkowanie w celach komercyjnych.

Piractwo komputerowe – definicja

Kopiując lub ściągając programy z Internetu, a także korzystając z nielegalnie pozyskanego oprogramowania, możesz odpowiedzieć za piractwo komputerowe. To potoczne określenie opisuje przestępstwa polegające na używaniu i rozpowszechnianiu plików, co do których nie posiada się stosownych praw, a także posługiwaniu się czyjąś właściwością intelektualną bez zgody autora. Najpopularniejszym przykładem piractwa komputerowego jest kopiowanie płyt z muzyką, niedozwolone ściąganie programów czy instalowanie systemu operacyjnego na wielu komputerach bez wykupienia licencji.
Proponowane produkty:
Eset NOD32 Antivirus PL kontynuacja 1stan./12m-cy <%– –%>
Symantec Norton Security Standard 3.0 Gamers Edition 1U/1 Rok + WIFI Privacy BOX <%– –%>
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit USB PL USB P2 HAJ-00070 <%– –%>
Eset NOD32 Antivirus PL kontynuacja 1stan./36m-cy <%– –%>
Kaspersky Internet Security Multi PL Box 2stan./12m-cy <%– –%>

Nielegalne oprogramowanie w firmie – konsekwencje

Używanie oprogramowania, do którego nie masz wykupionych praw, jest przestępstwem zarówno wtedy, gdy korzystasz z niego do celów prywatnych, jak i komercyjnych. Jednak w drugim przypadku musisz liczyć się z surowszymi konsekwencjami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka jest kara za nielegalne oprogramowanie w przedsiębiorstwie. Charakter i skala odpowiedzialności będzie zależeć od danego przypadku.
Microsoft Windows 10 Home na USB – przykład legalnego oprogramowania Na jakiej podstawie może zostać ukarany przedsiębiorca, w którego firmie korzystało się z nielegalnego oprogramowania?
  • Kodeks karny – na mocy art. 293 k.k., nabywanie nielegalnego programu komputerowego może być uznane za paserstwo. Dotyczy to również okoliczności, w których osoba nie zdawała sobie sprawy z pochodzenia oprogramowania. Kara za piractwo komputerowe ścigane z tego przepisu to grzywna lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a także zajęcie nośników (dysków, komputerów, serwerów),
  • ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych – za piractwo komputerowe w art. 116 ustawa przewiduje grzywnę, ograniczenie lub pozbawienie wolności. W przypadku, gdy osoba winna popełnienia przestępstwa działała w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – jak wtedy, gdy oprogramowanie było używane do codziennej pracy firmy – kara wynosi nawet do 3 lat więzienia,
  • odpowiedzialność wobec producenta – możliwa jest też sytuacja, w której poszkodowany – producent oprogramowania – wystąpi o odszkodowanie. Wtedy musisz liczyć się z koniecznością wypłacenia dużej rekompensaty.

Oprogramowanie komputerowe – gdzie kupować?

Jak wynika z powyższego, korzystanie z legalnego oprogramowania to dużo korzystniejsze rozwiązanie. Wiele podstawowych programów jest dostępnych w wersji bezpłatnej o ograniczonych funkcjonalnościach. Jeśli chcesz cieszyć się legalnym dostępem do pełnych wersji, możesz kupić oprogramowanie w formie pudełkowej (na płycie) lub cyfrowej. Ta druga opcja jest bardzo wygodna – pozwala na szybkie dokonanie zakupu i możliwość natychmiastowej instalacji. Oprogramowanie takie jak systemy operacyjne, programy biurowe czy graficzne możesz kupić w sklepie RTV Euro AGD.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas