Czym cechuje się netbook? Co odróżnia go od laptopa?

Autor: Iza

Osoby, które nie śledzą technologicznych trendów na bieżąco mogą uznać, że netbook i laptop nie różnią się praktycznie niczym. Okazuje się jednak, że oba urządzenia odznaczają się nieco innymi cechami. Jak je rozróżnić?

Mężczyzna korzystający z netbooka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest netbook
  2. czym netbook różni się od laptopa
  3. który rodzaj urządzenia wybrać

Czym jest netbook?

Mężczyzna pracujący na netbooku

Bazując na definicji tego słowa, netbook to mały, przenośny komputer osobisty, który od laptopa różni się przede wszystkim niższą ceną i mniejszą wagą. Użytkownicy takich urządzeń nie spotkają w nich niesłychanie wydajnych podzespołów. Z tego powodu są one przeznaczone z reguły do przeglądania stron internetowych, rozmów wideo, korzystania z aplikacji internetowych czy wykonywania prac biurowych w podróży. Najlepsze netbooki są również w stanie poradzić sobie z nieco lepszymi grami komputerowymi.

Po raz pierwszy termin ,,netbook” został wykorzystany przez brytyjską korporację Psion PLC w 1999 roku. W taki sposób zostało nazwane urządzenie, które było w stanie zaoferować możliwość przeglądania stron internetowych oraz wykonywania prac biurowych. Premierowy model firmy, Psion Netbook, nie zawładnął jednak rynkiem, a to głównie za sprawą wąskiej grupy docelowej, wysokiej ceny (1300 dolarów) i braku typowego, znanego ze standardowych komputerów, systemu operacyjnego.

Główne różnice między netbookiem i laptopem

Z wizualnego punktu widzenia podstawową różnicą, jaką można dostrzec pomiędzy obydwoma typami urządzeń, jest rozmiar. Netbooki z reguły są zdecydowanie mniejsze, posiadają mniejszy ekran (jak chociażby Acer Spin 1 z wyświetlaczem o przekątnej 11,6 cala), a swoimi wymiarami zazwyczaj nie przekraczają standardowego formatu A4. Co prawda na rynku dostępne są modele wyposażone w nieco większe ekrany o przekątnej 14 cali (przykładem jest Lenovo Ideapad S130-14), ale tradycyjnie odznaczają się one znacznie bardziej kompaktowymi rozmiarami.

Drugą wyraźną różnicą jest o wiele mniejsza waga netbooków. Urządzenia te nie przekraczają masy 1,5 kg, a niektóre modele, takie jak Cavion 10,1 mini, nawet 1 kg. Jest to szczególnie istotny aspekt dla osób, które często korzystają z komputera w podróży, kawiarni, szkole czy po prostu cenią sobie dużą wygodę przy jego przemieszczaniu. Mając również na uwadze niewielkie wymiary, netbook tak naprawdę zmieści się do każdej torby czy plecaka, a w dodatku przesadnie go nie obciąży.

Netbooki nie są przeznaczone do gier lub wykonywania skomplikowanych, wymagających aplikacji. Jest to spowodowane ich mniejszą wydajnością w porównaniu do laptopów – mają nieco słabsze podzespoły, np. pamięć czy pojemność dysku. Rzecz jasna na rynku dostępne są modele, które tylko nieznacznie odstają od swoich większych odpowiedników. Przykładem jest Kiano SlimNote, wyposażony w 4 GB pamięci RAM, dysk o pojemności 500 GB oraz procesor Intel Celeron N3350 1,1–2,4 GHz. Zazwyczaj jednak to laptopy mają więcej do zaoferowania.

Kolejny aspekt, który sprawia, że netbook i laptop mocno się od siebie różnią, to cena urządzeń. Pierwsze z nich z reguły nie przekracza wartości 1000–1200 zł, co naturalnie udowadnia fakt wyposażenia go w słabsze podzespoły. Nie oznacza to bynajmniej, że tani netbook nie może być dobry i wystarczająco wydajny. Jeśli tylko jego celem jest przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy tworzenie dokumentów tekstowych, cena w zestawieniu z funkcjonalnościami sprawiają, że może on okazać się bardzo atrakcyjnym wyborem.

Polecane laptopy

Netbook czy laptop? Co wybrać?

Siedzący na schodach mężczyzna używa netbooka

Tworzenie dużych projektów, programowanie aplikacji, montaż filmów, obróbka fotografii czy granie w wymagające gry – do wykonywania tych czynności zdecydowanie lepiej sprawdzi się laptop. Dzięki lepszym podzespołom i w efekcie większej wydajności będzie on w stanie poradzić sobie z trudniejszymi zadaniami. Nie da się ukryć, że jego cena jest wyższa w zestawieniu z netbookami, ale oferowane przez producentów karty graficzne, procesory czy ilość pamięci RAM dadzą lepsze "osiągi".

Z drugiej jednak strony, jeśli użytkownik planuje jedynie przeglądać strony internetowe, oglądać filmy czy tworzyć dokumenty tekstowe, znacznie lepszym wyborem będzie netbook. Decyzję dyktować może również znacznie niższa cena, nawet w przypadku najlepszych modeli. Mniejsza wydajność nie oznacza, że wybierając to urządzenie, nie będzie można wykonywać bardziej skomplikowanych czynności. Takie modele, jak ASUS Vivobook E200HA są w stanie sprostać nieco większym wymaganiom.

Nie bez znaczenia pozostają także wygoda i kompaktowy rozmiar netbooków. Docenią to szczególnie te osoby, które często się przemieszczają lub pracują zdalnie. Laptopy przeważnie są większe i cięższe, co niekoniecznie ułatwia ich przenoszenie z miejsca na miejsce.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny