Napęd optyczny do komputera – co warto o nim wiedzieć? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Sara

Mogłoby się wydawać, że czasy świetności takich nośników danych jak płyty CD i DVD są już przeżytkiem, ale tak naprawdę ich popularność cały czas jest dosyć duża. Nowe nośniki typu flash systematycznie wypierają płyty, lecz te wciąż służą wielu osobom. Aby jednak można było je odtworzyć na komputerze, należy posiadać tzw. napęd optyczny do komputera. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto posiadać takie urządzenie i czym kierować się przy jego wyborze.

Napęd optyczny CD-ROM w laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest napęd optyczny i jakie są jego rodzaje
 2. kiedy warto posiadać napęd optyczny w komputerze
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu optycznego

Co to jest napęd optyczny i jakie są jego rodzaje?

Napęd optyczny zewnętrzny

Najprościej rzecz ujmując, napęd optyczny jest urządzeniem pozwalającym na odczytywanie (a w wielu przypadkach również na zapisywanie) danych z nośników optycznych, czyli płyt CD, DVD i Blu-ray. Odczytywanie i zapisywanie danych jest możliwe dzięki wytwarzanej wiązce światła laserowego.

Zasadniczo napędy optyczne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy typ urządzeń jest przeznaczony do montażu na stałe w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Natomiast napędy zewnętrzne są mobilnymi urządzeniami, które podłącza się przy pomocy złącza USB. To drugie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku nowoczesnych laptopów, które ze względu na swoje niewielkie gabaryty nie posiadają wbudowanego napędu.

Napędy optyczne można również podzielić ze względu na typ obsługiwanych nośników. I tak pod tym względem wyróżnia się napędy:

 • DVD REC/Super Multi – to rodzaj napędów, które pozwalają na odczytywanie i nagrywanie na płytach DVD. Obsługuje on takie formaty, jak: CD-Audio, CD-R/RW, CD-ROM, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-Video, Video-CD;
 • Blu-ray – dzięki niemu można odczytywać i zapisywać dane na płytach CD i DVD oraz odtwarzać dyski Blu-ray;
 • Blu-ray REC – ten typ urządzeń pozwala natomiast na odczytywanie i zapisywanie danych na dyskach CD, DVD oraz Blu-ray.
Polecane napędy optyczne
 • 198,99 zł
 • 74,99 zł
 • 128,99 zł
 • 519 zł
 • 469 zł

Napęd optyczny do laptopa i komputera stacjonarnego: na co zwrócić uwagę?

Napęd optyczny USB ASUS SDRW-08D2S-U LITE

Wiele osób mających zamiar kupić napęd – całkowicie słusznie – poszukuje odpowiedzi na pytanie: “Jaki napęd optyczny do komputera wybrać?”. Teoretycznie odpowiedź jest prosta – należy wybrać taki, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Trzeba zatem jasno określić jego przeznaczenie. Chodzi tu zarówno o to, czy ma być to urządzenie do komputera stacjonarnego czy laptopa, jak i o kwestię tego, jakie nośniki danych ma odczytywać. Przykładem dobrego wewnętrznego napędu Blu-ray jest LG GGC-H20L BOX. Ponadto koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych kluczowych parametrów, do których zalicza się:

 • sposób podłączenia napędu – czyli tzw. interfejs. Jego dobór jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chodzi o napędy do komputerów stacjonarnych i laptopów. Mogą one być podłączane poprzez wejścia SATA, eSATA, FireWire lub IDE/ATAPI. Trzeba zatem sprawdzić, jakie obsługuje dany komputer. W przypadku napędów zewnętrznych sprawa jest prosta, gdyż urządzenia podłącza się pod port USB;
 • wymiary napędu – w sprzedaży są dostępne zarówno dyski optyczne w standardowym rozmiarze, jak i w wersji slim;
 • czas dostępu – czyli średni czas, w jakim można uzyskać dostęp do danych zapisanych na nośniku. Warto sprawdzać wartości podawane dla odczytu poszczególnych płyt;
 • rozmiar bufora – nie zawsze jest podawany, ale warto szukać informacji na ten temat. Należy kierować się zasadą, że im bufor ma większą pojemność, tym lepiej.

Mogłoby się wydawać, że napędy optyczne w czasach, kiedy głównymi przenośnymi nośnikami danych są pendrive'y i dyski zewnętrzne typu flash, nie są już potrzebne. Jednak płyty cały czas mają swoje zastosowanie w pracy oraz w rozrywce. Stały rozwój nowoczesnych technologii na pewno będzie zmniejszał popularność płyt jako nośników danych. Aczkolwiek obecnie są one jeszcze na tyle często używane, że warto posiadać napęd optyczny. Tym bardziej, że jego zakup nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Dobrej jakości napęd optyczny zewnętrzny, a takim jest np. ASUS SDRW-08D2S-U LITE, to koszt nieco ponad 100 złotych. Bardziej wymagające osoby – którymi mogą być m.in. gracze – powinny natomiast stawiać na urządzenia z najlepszymi parametrami. Bardzo dobre opinie uzyskuje ASUS BW-12D1S-U. Oba wymienione urządzenia sprawdzą się zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny