Data publikacji: 22 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Najlepszy napęd optyczny do laptopa i komputera stacjonarnego – poznaj opinie naszych klientów

Poleć znajomemu Drukuj

Choć przy wyborze napędu optycznego warto przede wszystkim sprawdzić parametry urządzenia, równie pomocne mogą być opinie innych użytkowników. W ten sposób najłatwiej dowiesz się, czy napęd pracuje płynnie i cicho i czy jest wart swojej ceny. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie i co sądzą klienci o różnych napędach optycznych do PC i laptopa.

Napęd optyczny CD-ROM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu optycznego,

- jaki napęd optyczny wewnętrzny polecają klienci,

- jakie są często wybierane napędy zewnętrzne.

Napęd optyczny – na co zwrócić uwagę?

Napęd optyczny zewnętrznyPlanujesz zakup napędu optycznego do swojego komputera albo laptopa? Napęd napędowi nierówny – na rynku jest dostępnych wiele modeli, które różnią się od siebie ceną, obsługiwanymi formatami, a także – jak pokazują opinie klientów – komfortem pracy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz urządzenie do montażu w jednostce PC, czy napęd optyczny USB, weź pod uwagę poniższe cechy:

  • obsługiwane formaty – przed zakupem upewnij się co do rodzaju napędu optycznego, który chcesz wybrać. Na przykład jeśli chcesz przede wszystkim odczytywać i zapisywać dane na płytach DVD, wybierz napęd DVD-REC lub Super Multi. Jeśli natomiast zależy Ci na oglądaniu filmów na Blu-ray, będziesz potrzebować takiego właśnie napędu, np. ASUS BW-16D1HT,
  • typ podłączenia – napędy optyczne zewnętrzne podłączysz do komputera przy pomocy kabla USB, a wewnętrzne – przez złącze SATA,
  • prędkość odczytu – odpowiada za płynność odtwarzania i może różnić się w zależności od typu nośnika,
  • prędkość zapisu – w przypadku nagrywarek odpowiada za czas zapisywania danych na nośniku,
  • głośność pracy – użytkownicy często zwracają uwagę na to, jak głośno pracuje napęd podczas odczytu lub zapisu danych, a jak w stanie spoczynku. Sprawdź opinie klientów o poszczególnych modelach, by dowiedzieć się, czy dany napęd optyczny jest cichy.

Więcej informacji o napędach optycznych znajdziesz w artykule Napęd optyczny do komputera – kiedy warto go wybrać.

Proponowane produkty:
ASUS SBC-06D2X-U <%– –%>
ASUS SDRW-08U1MT (czarny) <%– –%>
ASUS SDRW-08U9M-U (srebrny) <%– –%>
ASUS BW-16D1HT <%– –%>
ASUS SDRW-08U9M-U/BLK/G/AS (czarny) <%– –%>

Napęd optyczny do PC – opinie klientów

Najpopularniejszy rodzaj napędów optycznych wewnętrznych to Super Multi. Umożliwiają one odczytywanie i nagrywanie na większości dostępnych formatów CD i DVD. Na co zwracają uwagę klienci, którzy kupili taki napęd w sklepie RTV Euro AGD?

Najczęściej powtarzanym atutem napędu optycznego ASUS DRW-24D5MT jest jego cicha praca. Jak pisze Piter, który wybrał ten produkt w naszym sklepie: Nagrywarka pracuje cicho i nagrywa płyty bez problemów, spełnia moje oczekiwania. Użytkowniczka Fusia dodaje, że napęd optyczny nie przegrzewa się i pracuje bardzo płynnie: Sprzęt pracuje cichutko, nie zawiesza się ani nie blokuje nawet w najgorętsze dni.

Ważnym aspektem każdego napędu optycznego jest też oczywiście kompatybilność z wieloma formatami nośników – dzięki temu możliwe jest korzystanie nie tylko z najpopularniejszych płyt CD-R i DVD-R. Tę zaletę podkreślają klienci, którzy wybrali model Liteon IHAS124-14. Napęd nie odrzuca też płyt DVD Video spoza regionu 2 i czyta płyty ze wszystkich krajów (…). Był w stanie odczytać niektóre z mocno zarysowanych płyt, z którymi poprzedni napęd nie dawał sobie rady bez większych problemów, nie ciął się też przy odtwarzaniu starych płyt z muzyką – pisze o tym napędzie użytkownik msr. Wypalanie również bardzo ładnie (...). Jedynym znaczącym mankamentem jest całkowity brak obsługi odczytu i zapisu płyt DVD-RAM – napęd po prostu ich nie widzi. Jest to jednak format dość egzotyczny i dla wielu użytkowników nie będzie miał pewnie większego znaczenia. DVD(+/-)RW stosowane zazwyczaj jako ich tańsze zamienniki – w tym zapis pakietowy („płyta jako dyskietka”) - działają absolutnie bez żadnych problemów.

WSKAZÓWKA

Pełną listę kompatybilnych nośników znajdziesz w specyfikacji technicznej na stronie produktu. Pamiętaj, że obsługiwane formaty mogą różnić się w trybie odczytu i zapisu – niektóre napędy pozwalają np. na odtwarzanie płyt Blu-ray, ale nie umożliwiają nagrywania na tych dyskach.

Napęd optyczny ASUS SDRW-08D2S-U LITE

Napęd optyczny zewnętrzny – opinie klientów

W sytuacji, kiedy Twój laptop nie został wyposażony we wbudowany napęd optyczny, a potrzebujesz odtworzyć lub nagrać płytę, z pomocą przyjdzie Ci zewnętrzne urządzenie podłączane za pomocą złącza USB. W sprzedaży są napędy optyczne do laptopa przeznaczone do różnych nośników – od CD-ROM, przez wiele formatów płyt DVD, po nagrywarki dysków Blu-ray.

Dużym zainteresowaniem klientów w sklepie RTV Euro AGD cieszy się napęd optyczny USB ASUS SDRW-08D2S-U LITE. Użytkownicy podkreślają, że produkt działa płynnie i jest nieawaryjny. Jak pisze Agnieszka: Wszystko działa jak należy, nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem płyt z filmem albo grą. Łatwa instalacja, poza tym prezentuje się bardzo dobrze. Jak najbardziej polecam!

Piotr z kolei zwraca uwagę na to, że napęd ma kompaktową obudowę, dzięki czemu wygodnie się go przenosi: Kupiłem ten napęd jako następcę wysłużonej nagrywarki DVD w komputerze stacjonarnym i jestem zadowolony z tego zakupu. Mobilność i łatwość podłączenia do komputera pozwalają mi używać tej nagrywarki wszędzie i z każdym komputerem.

Z powyższą opinią zgadza się użytkownik konroz, który napisał o tym napędzie: Jest mały, lekki, poręczny i spełnia swoje funkcje, do tego solidnie i elegancko wykonany.

Więcej napędów optycznych CD-ROM, DVD i Blu-ray znajdziesz, klikając w tę kategorię.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas