Jak wybrać napęd zewnętrzny do laptopa? Wskazówki

Autor: Ola

Mimo że coraz więcej danych, w tym muzyka, filmy czy dokumenty, przechowuje się obecnie w chmurze, to nadal wiele z nich jest archiwizowanych na płycie CD lub DVD. Sprawia to, że ma się przy sobie dodatkową, fizyczną kopię najpotrzebniejszych danych. W związku z tym optyczne napędy nadal są obecne na rynku. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu określonego modelu?

Napęd optyczny CD-ROM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na jakie parametry napędów zewnętrznych zwrócić uwagę podczas zakupu
 2. czym różni się napęd zewnętrzny od wewnętrznego
 3. kto powinien zaopatrzyć się w napęd optyczny
 4. jakie są najbardziej polecane napędy zewnętrzne

Na co zwrócić uwagę kupując napęd zewnętrzny?

Napęd optyczny zewnętrzny

Wyposażając swój laptop lub komputer stacjonarny o kolejne podzespoły, warto zaopatrzyć się w optyczny napęd zewnętrzny. Jest to szczególnie ważne w przypadku lekkich i mobilnych laptopów, które w większości przypadków nie posiadają własnych napędów na DVD czy CD. Posiadanie zewnętrznego napędu pozwala na uruchomienie ulubionego filmu, przejrzenie starych zdjęć, zainstalowanie nowego programu czy uruchomienie gry. Ta “sprzętowa klasyka” może okazać się pomocna w wielu awaryjnych przypadkach, np. wtedy, gdy zawiedzie internet.

Najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu zewnętrznego napędu, są:

 • rodzaj napędu – tradycyjnie spotyka się na rynku napędy na płyty CD, o niewielkiej pojemności od 650 do 700 MB. Napędy DVD mogą odczytywać płyty o znacznie większej pojemności, wykonane z połączeń technologii dwustronnej i dwuwarstwowej. Napęd Blu-ray ma możliwość obsługiwania płyt w najnowszym standardzie i pozwala na zapis danych do 400 GB;
 • obsługiwane formaty – zanim kupisz napęd, upewnij się, jaki rodzaj formatów obsługuje;
 • typ podłączenia (inaczej interfejs) – najczęściej napęd optyczny podłącza się za pomocą kabla USB;
 • prędkość zapisu i odczytu – ta pierwsza wartość informuje o czasie zapisywania danych na nośnik, a druga wpływa na płynność odtwarzania;
 • głośność pracy – podawana w decybelach (dB). Świadczy o tym, jak głośno pracuje napęd podczas odczytywania lub zapisywania danych;
 • wymiar – występuje w wersji standardowej lub slim;
 • rozmiar bufora – im bardziej pojemny jest bufor, tym lepiej. Parametr ten świadczy o szybkości dostępu do zgromadzonych na płycie danych.

Czym różni się napęd zewnętrzny od wewnętrznego?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje napędów: zewnętrzy i wewnętrzny.

 • Dyski zewnętrzne – są przenośne, nieco droższe niż wewnętrzne oraz pracują z nieco mniejszą prędkością.
 • Dyski wewnętrzne – to tańsze alternatywy, pozbawione mobilności, lecz pracujące ze znacznie większą prędkością.
Polecane napędy optyczne
 • 119,99 zł
 • 139 zł
 • 148,99 zł
 • 139 zł
 • 449 zł

Polecane modele zewnętrznych napędów optycznych

Napęd optyczny ASUS SDRW-08D2S-U LITE

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zewnętrznych napędów optycznych, które różnią się głównie funkcjonalnością. Najbardziej polecanymi są:

 • ASUS SDRW-08D2S-U LITE – nagrywarka DVD połączona z napędem zewnętrznym o wadze całkowitej 280 g. Podłącza się ją do laptopów lub komputerów stacjonarnych za pomocą kabla USB. Ma bufor o pojemności 1 MB.
 • LG GP57EB40 – to klasyczna nagrywarka Super Multi o pojemności bufora na poziomie 1 MB. Łączy się za pomocą kabla USB. Jej waga to 200 g.
 • Apple MD564ZM/A – pracuje jedynie ze sprzętem marki Apple i waży 335 g. Łączy się z laptopem za pomocą kabla USB.

Najtańsze napędy zewnętrzne można kupić za ok. 80 zł. Bardziej zaawansowane technologicznie modele to koszt rzędu 650 zł.

Dla kogo zewnętrzny napęd optyczny?

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, kiedy możliwe jest archiwizowanie danych na chmurze, oglądanie filmów na portalach streamingowych czy przechowywanie dokumentów na pamięci typu flash, dyski zewnętrzne okażą się zbędnym komputerowym akcesorium. Kto powinien rozważyć zakup zewnętrznego napędu optycznego? Ten niewielkich rozmiarów sprzęt sprawdzi się przede wszystkim w podróży, np. biznesowej. Dzięki niemu w dowolnym miejscu uzyska się szybki dostęp do filmów i seriali. Zewnętrzny napęd może okazać się pomocny szczególnie w przypadku awarii internetu lub napędu fabrycznie wbudowanego w laptop. Osoby, które określają siebie jako zapalonych graczy, także powinny rozważyć zakup zewnętrznego napędu optycznego. Wiele gier nadal wydaje się w wersji na płycie, nie mówiąc już o starszych wersjach, które często uruchamia się wyłącznie poprzez napęd. Posiadając w domu tego rodzaju napęd, mamy pewność, że w ulubioną grę z powodzeniem zagramy nawet za kilka lat.

Kupując jeden z niedrogich modeli, zyskujemy pewność dostępu do szybkiego odczytu danych. Tym bardziej, że większość modeli jest bardzo uniwersalna i można podłączyć je zarówno do przenośnego laptopa, jak i komputera stacjonarnego.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link