Data publikacji: 6 listopada 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Naleśnikarka – jak działa urządzenie do smażenia naleśników?

Poleć znajomemu Drukuj

Naleśnikarka to niewielki sprzęt AGD, pozwalający na przygotowywanie idealnych, równomiernie wysmażonych naleśników. Jest bardzo prosta w obsłudze, dlatego mogą jej używać nawet kulinarni amatorzy. Dzięki temu urządzeniu przyrządzenie pysznych naleśników dla całej rodziny już nigdy nie będzie stanowiło problemu.

stos naleśników na drewnianej podkładce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest naleśnikarka;
  2. jakie są rodzaje naleśnikarek;
  3. jak używać naleśnikarki.

Czym jest naleśnikarka?

naleśniki z jeżynami posypane cukrem pudrem

Naleśniki to prosta potrawa chętnie spożywana przez ludzi na całym świecie. Danie może być podawane z różnymi dodatkami w wielu wariantach – zarówno na słono, jak i na słodko. Jego podstawą zawsze są jednak mączne placki. Najczęściej smaży się je na zwykłej patelni lub specjalnej patelni do naleśników.

Istnieje łatwiejszy sposób na przygotowanie idealnej potrawy. Pomocna będzie wówczas naleśnikarka, czyli profesjonalny sprzęt małego AGD. Urządzenie jest przeznaczone do przyrządzania naleśników oraz innych placków, dlatego sprawdzi się zwłaszcza w domach miłośników tego typu dań. Jego zaletą są niewielkie rozmiary oraz prostota użytkowania. Naleśnikarka wyposażona jest w specjalną, nieprzywierającą powłokę, które eliminuje ryzyko przypalenia oraz pojawienia się uciążliwych zapachów. Nagrzewa się nie tylko szybko, ale również równomiernie, dzięki czemu przygotowanie idealnie wypieczonych naleśników o różnej grubości staje się dziecinnie proste.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu sprzętu. Naleśnikarka gazowa stosowana jest głównie w lokalach gastronomicznych. W warunkach domowych natomiast popularniejsze jest urządzenie zasilane prądem, czyli naleśnikarka elektryczna.

Czym wyróżnia się naleśnikarka elektryczna?

Naleśnikarka elektryczna najczęściej składa się z okrągłej podstawy do smażenia (o średnicy zazwyczaj od 25 do 40 cm), wmontowanego w obudowę suwaka lub pokrętła do regulowania mocy oraz lampki kontrolnej. Dzięki stosunkowo małym rozmiarom sprzęt nie zajmuje wiele miejsca. Dodatkowo niektóre modele, jak np. WMF Lono, prezentują się bardzo elegancko, ponieważ wykonane są ze stali nierdzewnej. Materiał ten zapewnia nie tylko ładny wygląd, ale i trwałość sprzętu.

Co ważne, domowa naleśnikarka elektryczna charakteryzuje się dużą mocą – najczęściej od 1000 W, jak w przypadku klasycznych urządzeń, np. modelu Ariete 183 czy Russell Hobbs Fiesta 20920-56, nawet do 3000 W. Dzięki temu sprzęt jest bardzo szybko gotowy do użycia.

Urządzenie tego typu może też mieć kilka dodatkowych udogodnień. Przykładowo naleśnikarka domowa Severin CM 2197 wyróżnia się:

  • funkcją smażenia naleśników słodkich (w rozmiarze XXL) oraz typu galette;
  • specjalną możliwością regulacji temperatury, pozwalającą na lepszą kontrolę stopnia wypieczenia naleśników;
  • zdejmowaną płytą, która ułatwia mycie sprzętu;
  • profesjonalną powłoką antyadhezyjną, która jeszcze bardziej zapobiega przywieraniu ciasta.
Proponowane produkty:
Husla Patelnia stalowa non-stick 24 cm <%– –%>
Zwilling Prime 28cm <%– –%>
Ballarini Lucca 20 cm <%– –%>
Tefal Ingenio Authentic 26cm <%– –%>
Tefal Talent Pro C6214052 26cm <%– –%>

Naleśnikarka gastronomiczna do domu i do restauracji

mężczyzna z brodą je naleśniki przy stole

Naleśnikarka elektryczna może być również stosowana w lokalach gastronomicznych. Wyjątkowo uniwersalnym sprzętem, który sprawdzi się zarówno w restauracji, jak i w domu jest model Hendi 212004. Urządzenie jednego z wiodących producentów naleśnikarek charakteryzuje się bardzo dużą mocą (3000 W) oraz imponującymi rozmiarami płyty grzewczej (40 cm). Z kolej wbudowany termostat pozwala na regulowanie temperatury w zakresie 50–300℃. Dodatkowy bezpiecznik chroni jednak urządzenie przed przegrzaniem. Naleśnikarka gastronomiczna wyposażona jest także w szufladę, w której można przechowywać przybory kuchenne, np. dołączoną do opakowania drewnianą szpatułkę. Ze względu na to udogodnienie urządzenie ma nieco większe wymiary i jest dość ciężkie. Jednak dzięki ładnemu wyglądowi dobrze wkomponuje się również w przestrzeń domowej kuchni.

Jak smażyć naleśniki na naleśnikarce?

Naleśnikarka elektryczna jest łatwa w obsłudze. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad jej użytkowania. Przede wszystkim trzeba postawić ją w odpowiednim miejscu – najlepiej zapewnić sobie dużo wolnej przestrzeni, aby przygotowanie naleśników było jeszcze wygodniejsze. Sprzęt należy też umieścić w bezpiecznej odległości od firanek czy urządzeń AGD. Następnie naleśnikarka elektryczna musi zostać podłączona do gniazdka z uziemieniem w taki sposób, aby jej płyta nie stykała się z przewodem zasilającym. Przed pierwszym użyciem niektóre modele wymagają włączenia „na sucho”. Aby upewnić się, czy jest tak w przypadku posiadanej przez nas domowej naleśnikarki, warto przeczytać dołączoną do niej instrukcję. Znajdują się tam też podstawowe informacje dotyczące smażenia przy użyciu konkretnego modelu.

Po włączeniu naleśnikarki gastronomicznej należy przesunąć jej suwak lub pokrętło na najwyższą wartość i poczekać, aż zapali się zielona lampka, która sygnalizuje, że urządzenie jest gotowe do pracy. Kolejnym krokiem jest wlanie ciasta na podstawę do smażenia. Co ważne, naleśniki z naleśnikarki można przygotowywać bez użycia tłuszczu, dzięki czemu są zdrowsze i smaczniejsze. Najlepiej rozprowadzić ciasto po powierzchni pokrywy kołowymi ruchami, wykorzystując do tego drewnianą szpatułkę. Przy jej pomocy można również przewracać placki na drugą stronę.

Sam proces smażenia wygląda podobnie jak podczas przygotowywania naleśników na patelni. Różnicą jest to, że w naleśnikarce można zmieniać temperaturę, a tym samym kontrolować stopień zarumienienia placków. Gdy są odpowiednio wypieczone z obu stron, wystarczy zdjąć je z urządzenia. Naleśniki można przełożyć na talerz i urozmaicić je ulubionymi dodatkami.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas