Szczoteczka soniczna – co warto wiedzieć przed jej kupnem? Ranking modeli

Autor: Anna

Gwarancją zdrowych zębów i pięknego uśmiechu jest częsta, codzienna pielęgnacja, aby uniknąć przykrych wizyt u dentysty. Rozwój technologii sprawił, że producenci oferują szczoteczki soniczne, które skutecznie usuwają osad nazębny oraz liczne zanieczyszczenia dzięki falom dźwiękowym.

Szczoteczka soniczna do zębów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa szczoteczka soniczna;
  2. na jakie funkcje urządzenia zwrócić uwagę podczas wyboru;
  3. jak dbać o szczoteczkę soniczną.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Philips Sonicare Protective Clean HX6830/35

Nazwa szczoteczki sonicznej wywodzi z języka angielskiego od słowa sonic, czyli ‘dźwiękowy’, i nawiązuje do dźwięków wydawanych przez nią podczas pracy. Jest to najnowsza wersja szczoteczki elektrycznej. Początkowo jej zadaniem było ułatwienie czyszczenia zębów osobom z zaburzeniami motorycznymi, które nie mogą obsługiwać prawidłowo szczoteczki manualnej. Pod koniec lat 50. szczoteczki te zaczęto produkować na skalę światową. Zyskały na popularności do tego stopnia, że stomatolodzy zaczęli polecać je pacjentom. Początkowo używane były fale dźwiękowe, które wywoływały kontrowersje.

Obecnie szczoteczka soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe, które u nikogo nie budzą wątpliwości. Jej działanie opiera się na falach o ściśle określonym natężeniu. Generator wytwarza je o wysokiej częstotliwości (powyżej 260 MHz), mającej również właściwości bakteriobójcze. Włosie szczoteczki sonicznej potrafi wykonywać nawet 30000 ruchów na minutę. Dla porównania przy zwykłej szczoteczce elektrycznej ich liczba nie przekracza 10000. Jak więc szczoteczka oczyszcza zęby z zabrudzeń?

Występuje zjawisko kawitacji, czyli przemiany cieczy w gaz. Fale dźwiękowe wprawiają w ruch włókna szczoteczki, które docierają nawet 4 mm od włókna, poruszają cząsteczki śliny wraz ze znajdującą się w nich pastą do zębów. Powstałe mikrobąbelki usuwają bakterie oraz osad nazębny, co zwiększa efekt oczyszczania zębów. Niektórych miejsc (np. przestrzeni międzyzębowych) zwykła szczoteczka nie da rady wyczyścić, natomiast soniczna świetnie sobie z nimi radzi. Proces kawitacji pomaga w wydobywaniu z pasty aktywnych składników, które są kluczowe podczas codziennej pielęgnacji zębów. Szczoteczka nie tylko dokładnie czyści zęby, ale też nie uszkadza szkliwa ani płytki nazębnej.

CZY WIESZ, ŻE...

W zestawie ze szczoteczką soniczną możesz otrzymać stację dezynfekującą UV. Dzięki regularnemu naświetlaniu w celu likwidacji bakterii można przedłużyć żywotność końcówki.

Ranking szczoteczek sonicznych

Nasadka szczoteczki sonicznej ma kształt podobny do końcówki szczoteczki manualnej

Popularną, a zarazem budżetową, szczoteczką soniczną jest urządzenie Philips Sonicare EasyClean HX6511/50. Funkcja „łatwy start” ułatwia korzystanie z urządzenia, szczególnie początkującym. Szczoteczka, aby przyzwyczaić użytkownika do swojej pracy, przez pierwsze dni delikatnie zwiększa moc. Poleca się ją zwłaszcza osobom, które nie miały nigdy do czynienia ze szczoteczką soniczną.

Siostrzanym urządzeniem jest Philips Sonicare Protective Clean HX6830/35. Producent gwarantuje nawet 62000 obrotów na minutę, co powoduje wytwarzanie jeszcze większej ilości mikrobąbelków i dokładniejsze czyszczenie zębów. Wszelki osad oraz kamień nazębny będzie skutecznie usuwany. Producent modelu Philips Sonicare DiamondClean Smart HX9924/07 gwarantuje również 62000 obrotów na minutę, a ponadto 3 poziomy intensywności obrotów. Zapewnia, że szczoteczka pomaga utrzymać biel zębów oraz pielęgnuje dziąsła przy niższych obrotach głowicy. Urządzenie ma funkcję Bluetooth. Poprzez zainstalowaną aplikację i technologię Smart Sensor można śledzić nacisk oraz ścieranie się maszynki. Ponadto aplikacja Sonicare zawiera czujnik lokalizacji oraz wiele innych przydatnych funkcji. Szczoteczka działa na 5 programach. Usunięcie przebarwień i osadu nazębnego nie stanowi najmniejszego problemu dla tego urządzenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Szczoteczki soniczne do zębów Braun mają 2-minutowy Timer, który co 30 sekund sygnalizuje wibracjami moment, w którym użytkownik może przejść do szczotkowania kolejnej strefy.

Szczoteczka soniczna – czyszczenie oraz wymiana końcówki

Użytkowanie szczoteczki powoduje zbieranie się na niej bakterii, dlatego niektórzy producenci oferują w zestawie lampę UV, która skutecznie je zabija. Jeśli wybrana szczoteczka nie została w nią wyposażona, resztki jedzenia i pasty do zębów wystarczy przepłukać wodą. Raz w tygodniu trzeba zdjąć główkę z trzonka i przepłukać dolną część główki oraz górną część trzonka z zaschniętej pasty. Niestety szczoteczki sonicznej nie można myć w zmywarce. Neutralne dla jamy ustnej płyny antybakteryjne pomogą zwalczyć bakterie na głowicy urządzenia.

Użytkownicy szczoteczek sonicznych muszą pamiętać, aby co trzy miesiące wymieniać w nich końcówki – podobnie zmienia się szczoteczkę manualną. Jeżeli włoski szczoteczki wychylają się na boki, nie tworząc spójnej całości jak na początku, należy wymienić głowicę nawet przed upływem 3. miesiąca. Niespójna głowica może bowiem uszkodzić dziąsła, powodując niepotrzebny stan zapalny w jamie ustnej. Producent urządzenia Philips Sonicare DiamondCelan Smart zaprojektował aplikację, która informuje użytkownika o konieczności wymiany końcówki szczoteczki.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link