Dlaczego warto kupić pralkę z silnikiem inwerterowym?

Z tego artykułu dowiesz się:co to znaczy silnik inwerterowy w pralce i w jaki sposób działa? czy warto kupić pralkę z silnikiem inwerterowym? jakie są zalety silników inwerterowych w pralce?
Autor: Joanna

Tradycyjne pralki coraz częściej nie spełniają oczekiwań ich użytkowników. Ciągle narzekamy na zbyt duży hałas podczas prania lub zbyt wysokie zużycie prądu. Sposobem na zażegnanie tych problemów może być zakup pralki z silnikiem inwerterowym.

Zobacz także: Jaką pralkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Co to znaczy silnik inwerterowy w pralce i w jaki sposób działa?

Cicha pralka z silnikiem bezszczotkowym sprawdzi się w domu z małymi dziećmi

Pralki automatyczne wyposażone są najczęściej w silniki klatkowe, które odpowiadają za całą jej pracę. Wytwarzają energię mechaniczną za pomocą specjalnych szczoteczek, które ocierając się o siebie, nie tylko produkują ciepło, ale również hałas, przez co urządzenie jest bardzo głośne. Ten sposób pracy wpływa także na maksymalną prędkość wirowania, która w urządzeniach niższej klasy wynosi około 800 obrotów na minutę. Dlatego warto zainwestować w sprawdzone modele, takie jak Bosch WAN lub Samsung AddWash, które wyróżniają się nie tylko większą skutecznością wirowania, ale również funkcjami dodatkowymi, np. programami antyalergicznymi lub możliwością dorzucenia ubrań w trakcie prania.

Silniki inwerterowe w pralce mają nieco inną budowę, ponieważ nie posiadają szczoteczek, co z miejsca eliminuje problem tarcia, dzięki czemu nie powstaje nadmierny hałas. Energia wytwarzana jest za pomocą magnesów, dzięki czemu praca pralki wyposażonej w tego typu silnik jest nie tylko cichsza, ale również bardziej energooszczędna. To pozwala na rozwinięcie dużo większej prędkości, nawet do 1400 obrotów na minutę, dzięki czemu suszenie upranych ubrań jest dużo krótsze. Takie możliwości ma m.in. pralka Electrolux Perfect Care.

Polecane pralki
  • 3 859 zł
  • 1 399 zł
  • 1 649 zł
  • 1 399 zł
  • 1 649 zł
Maksymalna prędkość wirowania pralki

Czy wiesz że...

Głośność pracy w pralce automatycznej zależy od liczby obrotów w trakcie wirowania oraz od sposobu przeniesienia napędu. Dlatego, aby pozbyć się uciążliwego hałasu, warto zainwestować w pralkę z inwerterem, ograniczającą liczbę tarć podczas prania.

Maksymalna prędkość wirowania pralki

Czy warto kupić pralkę z silnikiem inwerterowym?

Stylowa pralka z silnikiem inwerterowym Candy Bianca BWM 1410PH7R/1-S

Pralki z silnikiem inwerterowym to nie tylko zminimalizowanie hałasu, który generuje praca tradycyjnych urządzeń wyposażonych w silniki szczotkowe. To przede wszystkim oszczędność prądu, a więc również pieniędzy. Na wybór takiej pralki powinny się zdecydować osoby, które chcą realnie obniżyć rachunki. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie modele będą najbardziej optymalne pod nasze potrzeby. Doskonałym wyborem będzie pralka w klasie energetycznej A+++, która zapewni roczne zużycie prądu na poziomie około 120 kWh, co oznacza, że zostanie nam w kieszeni około 66 zł. Dobrym wyborem w tej kategorii będzie model Sharp ES-HFA6103W3.

Jeśli chodzi o problem głośności podczas pracy, z pewnością docenią to osoby wychowujące małe dzieci. Zbyt duży hałas mógłby być dla nich uciążliwy, dlatego nie warto ryzykować. To także dobre rozwiązanie dla posiadaczy niedużych mieszkań, którzy ze względu na ograniczoną ilość miejsca są zmuszeni do zamontowania pralki w kuchni.

Przed wyborem konkretnego modelu pralki zwróć uwagę na jej pojemność. Silnik inwerter znajdziesz w pralkach o pojemności od 7 do nawet 10 kg, dzięki czemu dobór urządzenia do małego mieszkania, jak i domu czy hotelu nie stanowi problemu.

Jakie są zalety silników inwerterowych w pralce?

Zakup pralki z silnikiem inwerterowym to zawsze dobry wybór, chociażby ze względu na szerokie możliwości doboru ich pojemności. Tradycyjne urządzenia są w tym zakresie bardziej ograniczone, dlatego warto sprawdzić, co oferują modele z inwerterem. To dobra wiadomość zarówno dla singli, jak i dla rodzin, które nie muszą się martwić, że nie znajdą pralki mogącej sprostać ich wymaganiom. Choć pralki wyposażone w silnik inwerterowy są droższe niż urządzenia z silnikiem klatkowym, to ich energooszczędna praca nie tylko wyrównuje zainwestowane pieniądze, ale również dzięki niższym rachunkom sprawia, że koszty całkowicie się zwracają. A jeśli szukasz dobrej pralki, która będzie również niedroga, wypróbuj Indesit ECO PL.

Przymierzając się do zakupu pralki inwerterowej, warto pamiętać, że głośność jej pracy to jedyne 50 dB, co można porównać do głośności, jaką posiada normalna rozmowa między dwiema osobami. Natomiast hałas podczas wirowania to około 70 dB, czyli tyle samo, co podczas oglądania telewizji. Jedną z największych zalet tego typu urządzeń jest ich energooszczędność. Dlatego kupując pralkę, zwróć uwagę na jej klasę energetyczną – najlepsze modele to A++ oraz A+++. Pralki inwerterowe są również bardziej trwałe i mniej awaryjne, co zapewnia brak tarcia podczas pracy. Charakteryzują się także wysoką wydajnością, co oznacza, że liczba obrotów na minutę jest wyższa nawet o 30% niż w przypadku tradycyjnych pralek automatycznych. Niewątpliwym atutem jest również bezpośredni napęd Direct Drive, który umożliwia korzystanie z zaawansowanych programów prania oraz zapewni stabilniejszą pracę bębna.

Dobór odpowiedniego silnika do pralki ma wpływ zarówno na niezawodność sprzętu, jak i jego wydajność. Silnik inwerterowy w pralce zapewnia nawet o 20-30% wyższą prędkość wirowania, co przyspiesza suszenie ubrań.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link