Najlepsza pralka do prania dziecięcych ubranek – poznaj sprawdzone propozycje

Autor: Ola

Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością wiesz, że pranie ubranek niemowlęcych to nie taka prosta sprawa – a nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu może się skończyć bolesnymi podrażnieniami na wrażliwej skórze maluszka. Jak tego uniknąć? Zobacz, jaką pralkę wybrać, jeśli zamierzasz prać w niej ubranka małego dziecka!

jak prać dziecięce ubranka?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaką pralkę powinni kupić młodzi rodzice,

- jak prać dziecięce ubranka,

- o czym jeszcze pamiętać, piorąc niemowlęce rzeczy.

Pranie dziecięcych ubranek – jaka pralka najlepsza?

pranie ubranek dla noworodkaChodź narodziny dziecka wiążą się ze sporymi wydatkami, warto rozważyć jeszcze jeden – a mianowicie zakup nowej pralki. Pamiętaj o tym, że w domu, w którym mieszka niemowlę, będzie to jeden z najczęściej używanych sprzętów. Zobacz, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę przy jej wyborze:

  • pojemność bębna – małe dziecko wymaga kilkukrotnego przebierania w ciągu dnia – musisz się więc nastawić na to, że prania będzie naprawdę dużo. Pojemność bębna nie powinna być zatem mniejsza niż 7 kg – a najlepiej jeszcze większa. Zobacz chociażby ten model, który wypierze aż 9 kg ubrań za jednym razem,
  • krótki program – pralka z szybkim (30-minutowym albo jeszcze krótszym) programem pozwoli Ci na szybkie przepranie niezbyt zabrudzonych ubranek tak, aby były gotowe do użycia „na już”,
  • tryb dodatkowego płukania – to właśnie niedokładnie wypłukane detergenty są najczęstszą przyczyną podrażnień niemowlęcej skóry. Jeśli pralka posiada możliwość podwójnego płukania ubrań, łatwo unikniesz takich sytuacji,
  • specjalny program do dziecięcych ubranek – obecna w nowoczesnych pralkach funkcja, którą wyróżnia wyższa temperatura i dłuższe płukanie. Wyposażone w nią urządzenia znajdziesz w tej kategorii.

WARTO WIEDZIEĆ

Program do prania ubranek dziecięcych można zastąpić tym przeznaczonym dla alergików – zasada ich działania jest bardzo podobna.

Jak ustawić pralkę, piorąc rzeczy dla maluszka?

Pierwszy krok do skutecznego uprania niemowlęcych rzeczy to wybór właściwych parametrów pracy pralki. W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka? W przypadku pierwszego prania powinno to być 90°C, aby pozbyć się wszystkich bakterii, roztoczy i drobnoustrojów pochodzących z zewnątrz – w końcu w sklepie dotykało ich mnóstwo osób. Później wystarczy, jeśli ustawisz urządzenie na 60°C. Z czasem warto zmniejszać temperaturę prania, aby powoli oswajać malucha z drobnoustrojami i pracować nad jego późniejszą odpornością. Najlepiej zacząć to jednak wtedy, gdy dziecko skończy roczek.

PORADA EKSPERTA

Wyjątek od tej zasady stanowią rzeczy wykonane z tetry i flaneli. Specyficzna struktura tych materiałów sprawia, że usunięcie plam nie jest takie proste. Dlatego też najlepiej prać je zawsze w 90°C.

Istotną kwestię stanowi również to, w czym prać ubranka noworodka. Powinien to być środek hipoalergiczny, a najlepiej wyprodukowany specjalnie z myślą o niemowlęcej skórze. Co zrobić, gdy na dziecięcym kaftaniku pojawi się wielka plama z jedzenia? Choć naturalnym odruchem jest sięgnięcie po odplamiacz, nie jest to najlepsze wyjście w tej sytuacji – tak mocny detergent może się niedokładnie wypłukać, a w efekcie podrażnić malucha. Zamiast tego działaj od razu – namocz zaplamione miejsce w ciepłej wodzie i przepierz wstępnie w rękach, a następnie od razu wrzuć do pralki. Po zabrudzeniu nie powinien zostać nawet ślad!

pralka LG F4J5VY4WPranie ubranek dla noworodka? Kilka praktycznych wskazówek

Wciąż masz mnóstwo pytań związanych z praniem dziecięcych rzeczy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze z nich!

Czy rzeczy niemowlęce można prać razem z resztą ubrań?

Nie zaleca się prania ubranek dla noworodka wraz z rzeczami pozostałych domowników, gdyż w ten sposób nietrudno o przenoszenie bakterii, których nie usunie nawet wysoka temperatura prania.

Od kiedy można prać ubranka dziecięce w zwykłym proszku?

Zaleca się stosować specjalne detergenty nie krócej niż do momentu, gdy maluch skończy pół roku. Oczywiście wszystko zależy od samego dziecka – jeśli ma alergię, AZS lub po prostu wyjątkowo wrażliwą skórę, czas ten może się wydłużyć.

Czy ubranka dla niemowlęcia można prać ręcznie?

Unikaj kupowania ubranek dziecięcych przeznaczonych do prania ręcznego. Dlaczego? W tej sytuacji dokładne wypłukanie zastosowanego detergentu jest niemalże niemożliwe. W efekcie szanse na podrażnienie delikatnej skóry dziecka są wysokie.

Dlaczego warto prasować niemowlęce ubranka?

Wysoka temperatura wytwarzana podczas prasowania działa jak sterylizacja – w efekcie usuwane są wszystkie bakterie i drobnoustroje, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Chociażby z tego powodu warto prasować wszystkie rzeczy malca przez pierwsze lata jego życia.

Zobacz też nasze ogólne wskazówki na temat ekonomicznego prania – znajdziesz je w naszym artykule: Jak prać w pralce? Kilka niezbędnych wskazówek.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link