Myszka dla grafika – jakie powinna mieć cechy? Jaki model warto wybrać?

Autor: Anna

Myszka dla grafika jest jego narzędziem pracy. Takie urządzenie powinno spełniać odpowiednie kryteria – ważna jest ergonomia, czułość i precyzja pracy. Dla grafików ważne będą również dodatkowe przyciski funkcyjne. Zobaczmy, jaka myszka komputerowa znajdzie uznanie u grafika. Czy będzie odpowiednią alternatywą dla tabletu graficznego?

Mysz dla grafika

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie cechy powinna mieć myszka dla grafika;
  2. jakie są polecane modele myszek dla grafików.

Myszka dla grafika – cechy i funkcjonalność

Mysz bezprzewodowa dla grafika

Myszka do komputera może być optyczna lub laserowa. W pierwszym przypadku są to myszki z wbudowanymi diodami świetlnymi typu LED. W drugim zaś wykorzystywane są diody laserowe – oznacza to większą precyzję i płynność ruchów kursorem. Myszki laserowe są często użytkowane przez graczy oraz grafików. Jakie cechy powinna mieć myszka dla grafika?

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Mysz laserowa czy optyczna.

Kluczowy będzie aspekt komunikacji z komputerem. Myszki mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Pierwsza grupa urządzeń jest podłączana poprzez wykorzystanie kabla i gniazda USB. Myszki bezprzewodowe łączymy z komputerem za pośrednictwem nadajnika lub bezpośredniej łączności Bluetooth i Wi-Fi. Większą precyzją ruchów i stabilnością połączenia wykazują się myszki przewodowe. Dlatego jeśli nie przeszkadza nam kabel, to do projektów graficznych lepiej sprawdzi się myszka przewodowa. Jeśli zaś potrzebujemy większej swobody i mobilności – warto wybrać w takim przypadku myszkę bezprzewodową.

Graficy zwracają uwagę na ergonomię urządzenia. Kluczowy może okazać się kształt i wyprofilowanie myszki. Ważne, aby dobrze leżała w dłoni. Warto dostosować myszkę do własnych preferencji, np. wybierając model przeznaczony dla praworęcznych lub leworęcznych. Czułość to kolejny aspekt, na który grafik zwraca uwagę. Myszka powinna być precyzyjna i czuła. Dobrze, jeśli zakres czułości jest duży i możemy nim intuicyjnie operować. Ponadto pracę grafikowi mogą ułatwić przyciski funkcyjne. Wiele modeli myszek komputerowych jest wyposażonych w dodatkowe przyciski. Są one użyteczne nie tylko w grach. Graficy mogą przypisać dane klawisze do poszczególnych funkcji w programach graficznych. Taki zabieg zdecydowanie usprawnia ich pracę. Czynności wykonywane za pomocą myszki stają się bardzo intuicyjne.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwszy komercyjne dostępny komputer obsługiwany myszką pojawił się w 1981 roku. Był to Xerox 8010.

Polecane myszy komputerowe
  • 209 zł
  • 54,99 zł
  • 59,99 zł
  • 109,99 zł
  • 29,99 zł

Myszka dla grafika – polecane modele

Programowalny przycisk w myszy dla grafika

Wybór odpowiedniej myszki do komputera zależy od jej przeznaczenia. Jeśli potrzebujemy urządzenia do pracy biurowej lub domowego użytku, to bardzo często sięgamy po uniwersalne rozwiązania. Gracze wybierają modele gamingowe – często z kolorowym podświetleniem. Jak jest w przypadku grafików? Co ciekawe, ta grupa często wybiera myszki przeznaczone do gier. Są to bardzo funkcjonalne i wygodne urządzenia. Oferują wysoką czułość oraz wiele dodatkowych przycisków. Na rynku są również modele myszek przeznaczonych dla grafików.

Zacznijmy od myszek bezprzewodowych. Na początek będzie to model Logitech MX Ergo. Jest to myszka optyczna wyposażona w 8 przycisków funkcyjnych o ergonomicznym kształcie. Urządzenie dobrze leży w dłoni i możemy je ładować za pomocą kabla micro USB. Komunikacja z komputerem odbywa się poprzez moduł Bluetooth. Warto zwrócić uwagę również na model Logitech MX Master 2S. Jest to mysz laserowa, która łączy się z komputerem za pomocą Bluetootha. Producent wyposażył ten model w siedem przycisków i wbudowany akumulator. Czułość myszy wynosi zaś 4000 dpi, a urządzenie jest bardzo poręczne. Do polecanych i zarazem bezprzewodowych myszek można dołączyć Logitech G Pro Gaming Wireless. Jest to mysz optyczna przeznaczona dla graczy, ale również sprawdzi się podczas wykonywania operacji w programach graficznych. Urządzenie łączymy z komputerem za pośrednictwem modułu Bluetooth. Myszka została wyposażona w sześć przycisków, które możemy dowolnie zaprogramować. Powyższy model, jak na myszkę gamingową przystało, ma podświetlane elementy. Czułość Logitech G Pro Gaming Wireless wynosi 16000 dpi.

Graficy mogą wykorzystywać myszy gamingowe oraz myszy przewodowe. Jedną z nich jest przewodowa myszka przeznaczona do gier, czyli Razer DeathAdder Elite. Na uwagę zasługuje jej maksymalna czułość, która wynosi 16000 dpi. Ponadto myszka została wyposażona w mechaniczne przełączniki i siedem przycisków funkcyjnych. Producent zadbał też o możliwość spersonalizowanego podświetlenia. Wśród przewodowych myszy optycznych do gier graficy mogą zainteresować się modelem SteelSeries Rival 710. Czułość maksymalna wynosi 12000 dpi. Producent wyposażył myszkę w siedem przycisków. Warto również zwrócić uwagę na wyświetlacz OLED – na myszy ukazują się takie informacje, jak np. aktualnie wybrana wartość czułości.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny