Monitor dla grafika – o czym pamiętać przy wyborze?

Autor: Klaudia

Monitor dla grafika jest podstawowym narzędziem pracy. Dlatego też powinien swoimi parametrami nieco różnić się od standardowych tego typu urządzeń, które znajdują się w naszych domach czy biurach. Czym kierować się przy jego wyborze? Na co dokładnie zwracać uwagę?

Kobieta-grafik w pracy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora dla grafika
  2. jaką matrycę powinien taki monitor posiadać
  3. jaka rozdzielczość będzie najlepsza

Monitor do grafiki – pierwszy krok przy zakupie

Dwa ekrany w pracy grafika

Monitor dla grafika jest jednym z najważniejszych narzędzi, dzięki którym może on wykonywać swoją pracę. Odpowiednio dobrany sprzęt ułatwia pracę bez względu na to, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z grafiką, czy jesteśmy już bardziej zaawansowani w tej kwestii. Dobrej jakości urządzenie pozwala bez problemu przygotować zarówno te mniej skomplikowane prace (jak np. kreacje banerowe, foldery czy postery), jak i przejść do nieco bardziej skomplikowanych zadań (np. tworzenia obróbki zdjęć czy przygotowania materiałów do wydruku). Oczywiście, takie monitory do grafiki to urządzenia dedykowane, więc oprócz posiadania właściwych parametrów, mogą być nieco droższe od tych, które spotkamy praktycznie w każdym sklepie. Grafik komputerowy to bardzo szeroko pojęty zawód. Z tego powodu praca, którą wykonuje się na tym stanowisku, nie jest jednakowa w każdym przypadku. Zanim więc zdecydujemy się na zakup monitora, musimy rozważyć, w którym kierunku grafiki idziemy i jakie urządzenie spełni na tym polu nasze oczekiwania. Wiele zależy od tego, jak bardzo nasza praca jest zaawansowana.

Jaki monitor dla grafika – na co zwrócić uwagę?

Kupując to urządzenie, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów i to niezależnie od tego, czy chcemy kupić tani monitor do grafiki, czy też monitor do 1000, 1500 lub nawet 2000 zł. Nasz wybór uzależniamy od rodzaju matrycy. Jest ich kilka. Pierwszą z nich jest matryca TN, którą z reguły producenci umieszczają w niskobudżetowych monitorach. Jest to całkiem popularne rozwiązanie, głównie ze względu na dość niską cenę. Kupując monitor z takim modelem matrycy, musimy się liczyć z tym, że jakość obrazu będzie nieco słabsza. Matryce te uzyskują dobry czas reakcji i dość dużą częstotliwość odświeżania. Dlatego też więcej osób wybiera takie monitory z myślą o grach. Jednakże umożliwiają one także podstawowe prace graficzne. Drugim rodzajem matryc stosowanych w monitorach są matryce IPS. To dużo lepsza opcja, jeśli zależy nam na kreatywnej pracy na komputerze. Charakteryzują się one ułożeniem molekuł równolegle do siebie i płaszczyzny ekranu. Dzięki temu użytkownik uzyskuje wręcz idealną jakość obrazu, o bardzo realistycznych i żywych kolorach. Taka matryca daje szeroki kąt widzenia, co sprawia, że nie tylko dobrze pracuje się na monitorze, ale też np. w wolnym czasie ogląda filmy. Monitory z matrycami IPS znajdują się w wielu biurach firm zajmujących się profesjonalną grafiką komputerową. Kupując taki monitor, mamy gwarancję komfortu pracy i możliwość wykonywania nawet najbardziej zaawansowanych prac graficznych.

Polecane monitory led i lcd
  • 3 499 zł
  • 2 659 zł
  • 899 zł
  • 579 zł
  • 569 zł
Kobieta i mężczyzna pracujący nad grafiką

Równie istotna przy wyborze monitora dla grafika jest rozdzielczość i przekątna obrazu. Z reguły prace graficzne warto wykonywać na nieco większych monitorach, aczkolwiek nasza decyzja powinna zostać poprzedzona analizą miejsca pracy. Jeśli pracujemy w małym pomieszczeniu, to wybór zbyt dużego monitora nie wpłynie pozytywnie na jakość i komfort naszych działań. Trzeba pamiętać także o zachowaniu odpowiedniej odległości między monitorem a naszymi oczami. Trudno zatem jednoznacznie ocenić, ile cali powinien mieć idealny monitor dla grafika. W niektórych przypadkach może wystarczyć 20 cali, a niekiedy będzie to np. 25 cali. Dobrze również przy wyborze uwzględnić proporcję ekranu. Grafikom zalecana jest proporcja 16:10, gdzie zamiast 1080 pikseli znajduje się ich 1200. W efekcie uzyskany obraz jest panoramiczny, ale nieco mniej prostokątny, co poprawia komfort pracy. Warto przyjrzeć się bliżej rozdzielczości. To ważny parametr, jeśli grafik zajmuje się m.in. obróbką filmów oraz zdjęć. W monitorach najczęściej spotkamy trzy rozdzielczości. Full HD to najpowszechniejsza rozdzielczość – 1920x1080 px. To najlepszy wybór zwłaszcza w urządzeniach mniejszych, poniżej 25 cali. Pozwoli na wykonywanie prac graficznych, jak też oglądanie filmów oraz inne spędzanie czasu na rozrywce, np. grając w gry. Rozdzielczość QHD – 2560 x 1440 px – używana jest w większych monitorach, około 27–30-calowych. Dzięki niej uzyskamy lepszą jakość obrazu i większą dbałość o szczegóły. Rozdzielczość 4K Ultra HD pozwala uzyskać najbardziej szczegółowy obraz. Grafik do dyspozycji zyska bardzo dużą przestrzeń roboczą, co w połączeniu ze świetnym oddaniem nawet najmniejszych detali sprawia, że taka rozdzielczość jest chętnie wybierana przez zawodowych grafików.

Monitor dla grafika do 2000 zł – jaki będzie najlepszy?

Spośród dostępnych na rynku monitorów godnymi polecenia są m.in. LG 27GL650F-B 1ms 144Hz o klasie energetycznej A oraz LG 43UD79-B o ekranie 43 cale i częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz. Trafnym wyborem będzie też zakup monitora Dell U3219Q, posiadającego funkcję Pivot. Zawodowy grafik będzie również zadowolony z modelu Lenovo Legion Y27q-20 65EEGAC1EU 1ms 165Hz. Bardzo dobrym monitorem dla grafika jest jeszcze Philips 276E8FJAB/00.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów