Miniprostownica do włosów – co ją odróżnia od klasycznych urządzeń? Jakie modele można kupić na rynku?

Autor: Joanna

Ma niewielkie rozmiary, więc zmieści się nawet w kosmetyczce lub małej torebce. Można nią wyprostować grzywkę, krótkie włosy, a nawet wygładzić długą fryzurę. Jest przydatna podczas wakacji i służbowych wyjazdów. Miniprostownica do włosów – jak działa i czy jest równie dobra, jak klasyczne modele?

zabieg prostowania włosów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. po co są prostownice i jak działają;
 2. z czego są wykonane prostownice i co odróżnia wersję mini od klasycznych urządzeń do prostowania włosów;
 3. jakie modele mini prostownic do włosów można kupić w sklepach i co powinno zwrócić twoją uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Prostownice i ich wersje mini – jak działają tego typu urządzenia?

keratynowe prostowanie włosów

Prostownica jest urządzeniem do pielęgnacji włosów. Jej zadaniem jest wygładzenie kosmyków w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu, a fryzura była gładka i lśniąca. Odkąd pojawiła się na rynku, jest niezbędna w domu wielu kobiet.

Do użytkowania prostownicy nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Urządzenie podłącza się do gniazdka elektrycznego i w zależności od modelu ustawia na wybraną temperaturę. Działanie urządzenia jest też zależne od mocy, którą posiada. Im jest ona większa, tym szybciej prostownica się nagrzewa. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu podczas wykonywania stylizacji i przeznaczyć go na inne czynności.

W sprzedaży dostępne są również miniprostownice do włosów. To takie same urządzenia, jak klasyczne modele do stylizacji fryzury, choć o mniejszych wymiarach. Dzięki temu z powodzeniem zmieszczą się w damskiej torebce lub kosmetyczce. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy wyjechać w podróż i mieć możliwość wystylizowania włosów np. podczas wakacji.

 • 248 zł
 • 698 zł
 • 598 zł
 • 588 zł
 • 999 zł

Z jakich materiałów są wykonane miniprostownice i co odróżnia miniurządzenia od klasycznych modeli?

Kobieta z wyprostowanymi włosami

Mała prostownica do włosów niewiele różni się od klasycznych urządzeń do wygładzania. Jest wyprodukowana z takich samych materiałów, jak jej duża wersja. Może mieć powłokę ceramiczną, tytanową, keratynową, diamentową lub turmalinową. Najbardziej popularne są miniprostownice ceramiczne, ponieważ ich płytki zawsze nagrzewają się równomiernie. Niestety nie są one tak odporne na zarysowania jak diamentowe, co wymusza na użytkowniku szczególną dbałość o sprzęt. Małe prostownice z powłoką turmalinową spotyka się rzadko, ale jeśli chcemy, aby nasze włosy były lśniące, zdecydujmy się właśnie na nie. Turmalin to minerał, który sprawia, że łuski włosa zamykają się pod wpływem ciepła i zyskują blask.

Zauważalną różnicą pomiędzy mini prostownicą a klasycznym urządzeniem jest długość. Wersje mini są nieco krótsze, a tym samym mają mniej płytek, które się nagrzewają. W związku z tym poleca się je kobietom, które mają krótkie włosy lub chciałyby wyprostować grzywkę. Nie oznacza to, że mini prostownica nie sprawdza się przy długich fryzurach. Po prostu wyprostowanie włosów trwa nieco dłużej, niż w przypadku użycia klasycznego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mini prostownicy i jakie modele są dostępne na rynku?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie miniprostownicy, warto zapoznać się z parametrami technicznymi, jakie mają te urządzenia. Ładny i nowoczesny design nie wystarczy, aby mieć pełen komfort użytkowania. Prostownice mają szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają wystylizowanie fryzury bez ryzyka, że włosy ulegną zniszczeniu. Trzeba pamiętać, że są one poddawane działaniu wysokiej temperatury, która przy słabych i mocno zniszczonych włosach może osłabić cebulki. Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem miniprostownicy, to:

 • materiał wykonania – miniprostownice, podobnie jak klasyczne urządzenia, są wykonane z różnych materiałów. Jeśli nie chcemy narazić włosów na szkodliwe działanie urządzenia, wybierzmy te z powłoką tytanowo-ceramiczną. Tego typu płytki posiada Babyliss I-Pro, którą można kupić w zestawie z normalną prostownicą. Urządzenie jest odporne na zarysowania oraz uszkodzenia, a dzięki tytanowej powłoce nie musimy szarpać włosów;
 • moc urządzenia – mini prostownice mają różne moce, które decydują o szybkości nagrzewania się. Jeśli dysponujemy małą ilością czasu, a chcemy szybko wyprostować włosy, wybierzmy model o wysokich parametrach;
 • regulacja temperatury – bardzo przydatna funkcja, ponieważ dzięki niej możemy dostosować działanie prostownicy do rodzaju swoich włosów. Jeśli są one słabe i łamliwe, nie można nagrzewać urządzenia do maksymalnej temperatury. Grozi to zniszczeniem cebulek;
 • automatyczny wyłącznik – jest potrzebny, gdy zdarza nam się zapomnieć o całkowitym odłączeniu miniprostownicy od prądu;
 • nadmuch powietrza – posiadają go tylko nieliczne urządzenia, ale dzięki niemu błyskawicznie utrwalimy fryzurę.

Ważnym elementem jest również kształt miniprostownicy. Urządzenie wcale nie musi być płaskie ani zbudowane z płytek grzewczych. Obecnie na rynku są dostępne szczotki do wygładzania włosów, którymi można wyprostować kręcące się kosmyki. Wyglądem przypominają tradycyjne szczotki do czesania, ale można je nagrzewać dzięki podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Są małe i poręczne, więc zmieszczą się w każdej torebce. Funkcję prostownicy posiada model Braun Satin Hair 7.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link