Data publikacji: 28 listopada 2016
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Mikser - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Podręczny mikser nie zajmuje dużo miejsca, pomoże Ci wyrobić ciasto, ubić pianę, utrzeć majonez, zmiksować składniki koktajlu mlecznego, przygotować puree, poszatkować cebulę, a nawet pokruszyć lód. Wybierając mikser musisz zdecydować, do czego będziesz go używać. W zależności od przeznaczenia możesz kupić mikser ręczny lub blender

Jeżeli szukasz urządzenia, które ma przede wszystkim pomagać w przygotowywaniu ciast, wybierz mikser ręczny.  Jego podstawową funkcją jest mieszanie produktów. Służą do tego dwa niewielkie haki, które instaluje się do korpusu miksera. Każdy mikser ręczny także ubije pianę, ponieważ jest wyposażony w trzepaczki.

 


Jeżeli chcesz przygotowywać koktajle, wybierz model posiadający kielich lub końcówkę do miksowania. Kielich zapobiega rozpryskiwaniu się miksowanych produktów, końcówka natomiast pozwala miksować większe ilości produktów w dużym naczyniu. Niektóre modele mają na wyposażeniu nakładkę do przecierania warzyw i owoców. Możesz też wybrać model z podstawą z misą obrotową, która zwolni Cię z konieczności trzymania urządzenia w ręku.

 

Kielich założony na mikser pozwala miksować produkty bez ich rozpryskiwania.
 Kielich założony na mikser

 Jeżeli potrzebujesz podręcznego, niewielkiego urządzenia, które ma pomóc przede wszystkim w miksowaniu produktów, wybierz stopkę miksującą. Jest to mały, poręczny mikser o długim trzonie, do którego montujesz końcówkę z nożykiem, dzięki temu możesz miksować w głębokim i wąskim naczyniu (często jest na wyposażeniu stopki). Możesz rozdrabniać nawet bardzo gorące warzywa (do temperatury 80ºC). Pamiętaj że stopka pracuje tylko po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku, gdy miksujesz duże ilości produktów, może to być męczące.

Niektóre stopki miksujące mają na wyposażeniu dodatkowe końcówki do ubijania piany, rozdrabniania i siekania oraz kruszenia lodu a także pojemniki próżniowe.

 

Wyposażenie stopki może obejmować końcówki do rozdrabniania lodu i ubijania piany oraz próżniowe pojemniki do przechowywania żywności.
Różne końcówki miksera

Ważnym parametrem miksera i stopki jest moc silnika. Im jest wyższa, tym dłużej, bez zwalniania, robot może miksować twarde produkty lub mieszać gęste ciasto. W mikserach ręcznych moc kształtuje się na poziomie od 250 do 450 W. Im gęstsze produkty będziesz mieszać, tym moc urządzenia powinna być wyższa. Moc stopek miksujących jest wyższa i wynosi od 300 do 600 W, gdyż muszą one rozdrabniać także twarde produkty. Większą moc (powyżej 400 W) posiadają stopki z dodatkowym pojemnikiem do rozdrabniania, który wykorzystasz, aby posiekać orzechy, migdały. Stopkę, która ma niską moc, wykorzystasz jedynie do rozdrobnienia ugotowanych warzyw lub miękkich owoców.

 

Specjalny pojemnik zapobiega rozpryskiwaniu się rozdrabnianych produktów.
Specjalny pojemnik zapobiega rozpryskiwaniu się rozdrabnianych produktów.

We wszystkich modelach mikserów ręcznych masz możliwość regulacji obrotów. Im jest ona dokładniejsza, tym lepiej dostosujesz prędkość miksera do składników. W niektórych modelach występuje funkcja turbo. Po wciśnięciu przycisku urządzenie pracuje na najwyższych obrotach, po jego zwolnieniu obroty wracają do poprzedniej prędkości. Funkcja przydaje się, gdy na przykład chcesz rozdrobnić sklejone grudki ciasta. W stopkach miksujących o niższej mocy występuje stała prędkość obrotów. Bardziej uniwersalne jest urządzenie, które posiada regulację obrotów.

Cześć mikserów ręcznych posiada możliwość pracy na podstawie z misą obrotową. Misa o pojemności 2-3 litrów zamocowana jest na stojaku, do którego możesz przymocować mikser. Tak pracujący mikser dokładnie wymiesza produkty, ponieważ misa obraca się na podstawce, a w niektórych modelach mikser porusza się dodatkowo na boki. Misy najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego – białego lub przeźroczystego. Najtrwalsze są ze stali, która nie pęknie, gdy pojemnik upadnie na twardą powierzchnię.

 

Podstawa z obrotową misą ułatwia mieszanie większych ilości produktów.
Mikser z misą

Końcówki do miksowania w mikserach ręcznych i stopkach miksujących mają najczęściej plastikowy trzon i metalowy nożyk. Końcówka może być wykonana z plastiku lub stali nierdzewnej, która jest bardziej odporna na wysoką temperaturę oraz łatwiejsza w czyszczeniu. Jeżeli posiadasz zmywarkę sprawdź, czy końcówki miksera można w niej myć.

Funkcje zwiększające wygodę obsługi i bezpieczeństwo pracy z mikserem

Sprawdź, czy model, który wybrałeś, posiada możliwość pracy pulsacyjnej. Dzięki niej robot będzie pracował tylko wtedy, gdy przycisk będzie wciśnięty. Miejsce do przechowywania końcówek przyda się, ponieważ zawsze będą one na swoim miejscu i nie zaginą. Może to być specjalna podstawka lub miejsce na uchwycie ściennym. Uchwyt ścienny występuje w większości stopek miksujących. Ponieważ mikser ten jest lekki, możesz go bez obawy powiesić na ścianie. Gdy często korzystasz ze stopki jest to duże udogodnienie, ponieważ urządzenie jest zawsze "pod ręką".

Rączka antypoślizgowa jest pokryta specjalną gumą zabezpieczającą przed wyślizganiem się urządzenia z rąk. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przygotowując posiłek często masz mokre ręce. Jeżeli planujesz przechowywać urządzenie w szafce, wybierz model z miejscem na nawinięcie przewodu sieciowego. Kabel nie będzie plątał się i przeszkadzał w wyjmowaniu innych urządzeń z szafki. Podstawa antypoślizgowa to specjalne gumowe nóżki w misie roboczej, które zapobiegają przesuwaniu się podczas pracy. Uruchomiony mikser powinien stabilnie stać na podłożu.

Zabezpieczenie przed zwolnieniem końcówek w trakcie pracy chroni przed wypadnięciem końcówek podczas działania urządzenia. Gdy mikser jest uruchomiony, przycisk zwalniający końcówki nie działa. Kolejna ważna funkcja to zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki niej mikser wyłącza się automatycznie, gdy silnik potrzebuje przerwy w pracy.


 


Proponowane Towary:

Bosch ErgoMixx MFQ36490
Bosch MFQ40301
Bosch MFQ 4020
Bosch MFQ40304
Zelmer 481.5 (ZHM1205L)
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
4 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas