Dobra lustrzanka dla amatora – jaką wybrać?

Autor: Klaudia

Stawiasz pierwsze kroki w fotografii i zastanawiasz się, jaki aparat będzie dobry na początek? Podpowiadamy, jaka tania lustrzanka dla amatora będzie odpowiednia i jakich błędów unikać przy jej wybieraniu.

Fotografowanie kwiatów lustrzanką dla początkujących

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto kupić lustrzankę dla amatora,

- jakich błędów unikać przy wyborze taniej lustrzanki,

- jakie cechy powinna mieć dobra lustrzanka.

Dlaczego warto kupić dobrą lustrzankę?

Przeglądanie zdjęć na lustrzance dla początkującychTelefony komórkowe są wyposażane w coraz lepsze aparaty fotograficzne, a smartfon można z łatwością przenosić w kieszeni. Kompaktowe rozmiary i możliwość szybkiego zrobienia zdjęcia to niewątpliwe atuty współczesnych telefonów.

Niemniej jednak nawet bardzo dobry aparat w smartfonie nie zrobi tak dobrego zdjęcia jak nawet podstawowa lustrzanka dla amatora. Wynika to z ograniczeń technologicznych. Obiektyw w telefonie nie ma zaawansowanego systemu wypukłych i wklęsłych soczewek, a większość smartfonów nie ma też matrycy i przetwornika na poziomie lustrzanki.

Lustrzanki
 to urządzenia, dzięki którym zrobisz zdjęcia z mniejszą ilością szumów na fotografii. Wiele z nich umożliwi Ci zapis zdjęć w bezstratnym formacie RAW. Korzystając z aparatu, będziesz mieć większy wpływ na to, jak będzie prezentować się wykonane przez Ciebie zdjęcie. Smartfonem nie zrobisz ani tak dobrych zdjęć makro, ani z dystansu jak lustrzanką. Nie wymienisz obiektywu, dopasowując go do potrzeb. Trudno też liczyć na to, że dioda LED zastąpi lampę błyskową.

Lustrzanka to po prostu sprzęt stworzony do robienia zdjęć. Aparat w telefonie to z kolei dodatek. Owszem, wygodny i w wielu sytuacjach wystarczający, ale jednak dodatek.

Lustrzanka dla początkujących – jakich błędów unikać, wybierając ją?

Stawianie pierwszych kroków w fotografii można porównać do nauki jazdy samochodem. Jeśli dopiero otrzymałeś prawo jazdy, lepiej nie wybieraj sportowego samochodu z mocnym silnikiem i napędem na tył – możesz nie być w stanie go opanować.

Lepszym rozwiązaniem będzie wolniejszy, ale bezpieczniejszy pojazd, z dużą liczbą systemów kontroli bezpieczeństwa. Tak samo będzie z lustrzanką na początek. Profesjonalny aparat może mieć paradoksalnie mniej funkcji, szczególnie automatycznych, niż jeden ze standardowych modeli lustrzanki. Dlaczego? Ponieważ doświadczony fotograf wie dokładnie, jakich użyć ustawień w danym momencie.

Lustrzanka dla początkujących powinna mieć szereg opcji, które pozwolą Ci robić zdjęcia bez konieczności ręcznej zmiany ustawień. Gdy zobaczysz efekty, będziesz mógł sprawdzić, jakie ustawienia trybu automatycznego sprawdziły się w danej sytuacji. Będziesz mieć możliwość stopniowej nauki sztuki fotografii.

Jeśli zastanawiasz się, jaki aparat na początek najlepiej wybrać, podpowiadamy, że na pewno taki z możliwością wymiany obiektywu. Po nabraniu wprawy będziesz mógł dodać do kolekcji obiektywy o różnych ogniskowych.  

CZY WIESZ, ŻE…

Ogniskowa to kąt widzenia obiektywu. Mała pozwoli Ci dobrze uchwycić obiekty znajdujące się blisko, duża będzie odpowiednia do obiektów znajdujących się dalej. Ogniskowa jest opisywana wartością liczbową, w milimetrach.

Na początek dobrym rozwiązaniem będzie body, czyli aparat, z tzw. obiektywem kitowym, czyli uniwersalnym, np. o zmiennej ogniskowej 18-55 mm. Jeśli zainwestujesz np. w zestaw Canon EOS 4000D + EF-S 18-55mm f/3,5-5.6 + torba SB130 + karta 16GB już na starcie będziesz mieć pełen komplet.

Unikaj lustrzanek, które mają możliwość zapisywania zdjęć tylko w pamięci. Wybierz lustrzankę, w której możesz wymieniać karty i to takie o dużej pojemności. Wybierz też model z wbudowaną lampą błyskową. Na start nie będzie Ci potrzebna osobna lampa, podłączana do tzw. gorącej stopki, czyli złącza na górze aparatu.

Wybierz też lustrzankę, która może zapisywać zarówno pliki w formacie JPG, jak i RAW. RAW to format bezstratny, rejestruje najwięcej szczegółów bez szumów, który pozwoli Ci perfekcyjnie obrabiać zdjęcia.

Od razu też zdecyduj się na sprzęt, który umożliwi Ci nagrywanie filmów. Tak samo jak fotografie, również one będą miały dużo lepszą jakość w porównaniu do tych ze smartfona.
  • 4 289 zł
  • 8 699 zł
  • 11 999 zł
  • 2 699 zł
  • 2 199 zł

Jakie cechy powinna mieć dobra lustrzanka dla amatora?

Młoda kobieta robi zdjęcie lustrzankąLustrzanka dla początkujących powinna mieć przede wszystkim programy tematyczne. Czym one są? To automatyczne tryby pracy aparatu, dopasowane do różnych warunków. Dzięki nim będziesz mieć możliwość np. wyboru programu odpowiedniego do robienia portretów, krajobrazu czy obiektów w ruchu.

Twój aparat powinien mieć też funkcję stabilizacji obrazu. Dzięki niemu zrobisz nieporuszone, a więc ostre zdjęcie w każdych warunkach. Wracając jeszcze do automatycznych trybów, stabilizacja przyda się szczególnie w połączeniu z programem robienia zdjęć z ręki przy słabym świetle. Dzięki niemu zrobisz dobre jakościowo fotografie o zmierzchu bez wykorzystywania lampy, które będą wyglądać naturalniej niż zdjęcia z podstawową lampą.

Zwróć uwagę na wyświetlacz. Z czasem nauczysz się zmieniać funkcje przy pomocy pokręteł i przycisków na body, ale na początku ciekawym rozwiązaniem może być ekran dotykowy, jak np. w modelu Nikon D5600. Wyświetlacz z funkcją tilt, czyli pochylenia, ułatwi Ci wykonywanie zdjęć z trudnych pozycji, np. gdy będziesz chciał coś ująć z góry.

Szeroki zakres ISO umożliwi Ci robienie zdjęć zarówno przy ostrym, jak i słabym świetle. Autofocus (AF) o dużej liczbie punktów pozwoli Ci z kolei wykonywać ostre zdjęcia bez konieczności ręcznego ustawiania ostrości.

Przyda się również Wi-Fi. Dzięki niemu połączysz się ze smartfonem i prześlesz do niego zdjęcia, które łatwo udostępnisz. Niektóre aplikacje producentów aparatów pozwolą Ci też sterować funkcjami lustrzanki za pośrednictwem telefonu. Złącze HDMI z kolei da Ci możliwość bezpośredniego przesyłania fotografii np. na ekran telewizora.

Jeśli już wiesz, jaki cechy powinna mieć tania lustrzanka dla początkujących, przeczytaj nasz artykuł Jaki aparat cyfrowy kupić? Poznaj porady doświadczonych użytkowników
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link