LoL, czyli na czym polega światowy fenomen League of Legends

Autor: Grzegorz

Jak wiele gier w kilka lat po premierze zostaje uznanych za pełnoprawną rozgrywkę sportową? Ta lista wcale nie jest długa, ale z całą pewnością znajduje się na niej LoL, czyli League of Legends. Jak to się stało? Przekonajmy się i sprawdźmy, jakie LoL ma wymagania sprzętowe.

gracz entuzjazmuje się patrzeniem w monitor

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. wymagania sprzętowe do gry w LoLa są zaskakująco niskie;
 2. nie trzeba wydawać sporych sum na kartę graficzną, by zagrać w LoLa;
 3. na czym polega rozgrywka w League of Legends.

Zanim poznamy wymagania sprzętowe. Co to jest LoL?

ręce gracza przy klawiaturze

Żeby rozkodować fenomen League of Legends, warto zacząć od zgłębienia znaczenia skrótu MOBA. Co to takiego? Chodzi o gry typu multiplayer online battle arena, czyli strategiczne rozgrywki pomiędzy drużynami graczy, walczącymi przeciw sobie na wirtualnej arenie. Krótko mówiąc, cały świat umawia się na jednym serwerze i walczy między sobą w różnych konfiguracjach, biorąc udział w rozgrywce online. Co ciekawe, termin MOBA został ukuty przez twórców League of Legends, czyli przedstawicieli firmy Riot Games wtedy, gdy wypuszczali na rynek tę grę (premier miała miejsce w 2009 roku). Ten mistrzowski zabieg marketingowy pozwolił im wypromować nową markę na zupełnie nowym, nieznanym dotąd poziomie. Wystarczyło zaledwie kilka lat, by LoL stał się fenomenem na skalę światową i przez pewien czas pozostawał nawet najpopularniejszą rozgrywką na świecie. Jednym z powodów było między innymi to, że gra nie potrzebuje zaawansowanego sprzętu komputerowego. Już w chwili premiery o LoL mówiło się, że tę grę na swoim komputerze jest w stanie odpalić każdy – nawet jeśli to komputer babci.

LoL: wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania do gry w League of Legends to:

 • procesor: 2 GHz;
 • pamięć: 1 GB RAM;
 • wolne miejsce na dysku: 8 GB;
 • grafika: karta kompatybilna z Shader 2.0;
 • ustawienia ekranu: 1920×1200;
 • DirectX 9.0c;
 • Windows: XP, Vista, 8.

Rekomendowane wymagania do gry w League of Legends:

 • procesor: 3 GHz;
 • pamięć: 2 GB RAM;
 • wolne miejsce na dysku: 12 GB;
 • grafika: karta na poziomie GeForce 8800;
 • DirectX 9.0c;
 • Windows: XP, Vista, 7 (najnowszy service pack), 8.1, 10.
Polecane gry pc

LoL – na czym polega ta gra?

Dziadek z wnukiem przed ekranem monitora

Takie wymagania LoLa pozwalają na grę na sprzęcie, który lata swojej świetności ma dawno za sobą. Gra na starszych komputerach może niestety powodować, że podczas walk drużynowych pewne szczegóły nie będą zbyt ostre. Jest to prawdopodobnie jednak jedyny mankament podczas gry w League of Legends na mniej wydajnym urządzeniu. Oczywiście, wyposażenie komputera zakupionego dopiero przed kilkoma tygodniami spowoduje, że liczba klatek na sekundę będzie zdecydowanie wyższa. Dlatego warto zrobić przegląd sprzętu, zanim na dobre wciągniemy się w rozgrywkę. I choć to niemal standard w dzisiejszej rzeczywistości, nie należy zapominać o dobrym połączeniu z internetem.

W jaki sposób wygląda rozgrywka w League of Legends? Przy dużym zaangażowaniu gracze wspinają się coraz wyżej w drabinie rankingowej. W zależności od uzyskanych wyników, mogą zostać uszeregowani na oddzielne ligi i dywizje. Istnieje możliwość brania udziału w rozgrywkach zespołowych a także w pojedynkę. Najlepsi zdobywają nagrody w grze, ale nie tylko. LoL przeniknął również do świata realnego, bowiem studio Riot Games ufundowało obrandowane kurtki dla tych graczy, którzy znaleźli się na szczycie ligowej tabeli.

Od roku 2011 corocznie rozgrywane są mistrzostwa świata w League of Legends. Nagrodą są pieniądze liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów oraz prestiżowy, ważący ponad 30 kilogramów puchar. O popularności i wpływie LoLa na rozwój e-sportu niech świadczy fakt, że już cztery lata po premierze gry urząd do spraw cywilnych oraz imigracyjnych USA uznał profesjonalnych zawodników League of Legends za... atletów. Zaowocowało to konkretnymi przywilejami. Profesjonalni gracze w LoLa mogą na tej podstawie otrzymać pięcioletnią wizę na pobyt w Stanach Zjednoczonych.

Światowa popularność LoLa

Pierwsze mistrzostwa w LoLa rozegrane zostały w Szwecji. Zwycięzcy turnieju wyjechali stamtąd z 50. tysiącami dolarów, które zdobyli na oczach niemal 2 milionów widzów z całego świata. Konkurowały ze sobą drużyny z Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy. Od tego czasu krąg fanów LoLa rozrósł się wielokrotnie, podobnie jak stawki za zwycięstwo w rozgrywkach, liczone obecnie w milionach dolarów. Kiedy okazało się, że mistrzostwa świata to zbyt mało, by zaspokajać apetyty graczy z całego świata, powołano w Europie oraz Ameryce rozgrywki League of Legends Championship Series. W tym układzie dziesięć drużyn z obu kontynentów walczy o miejsce w lidze, biorąc udział w regularnych rozgrywkach, play-offach i dodatkowych turniejach. Rozmach ten sprawia, że mistrzem LoLa i, co za tym idzie, milionerem można zostać, używając naprawdę niedrogiego sprzętu. Wystarczą chęci i wola walki.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów