Lampa owadobójcza – zasada działania i skuteczność

Autor: Ola

Lampa owadobójcza to rozwiązanie, do którego stosowania zobowiązani są właściciele punktów gastronomicznych, jak również sklepów spożywczych. Świetlówki UV chronią żywność przed różnego typu insektami. Mogą stanowić także formę ochrony przestrzeni mieszkalnej.

Zawieszona lampa owadobójcza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy warto kupić lampę owadobójczą;
 2. jak działają lampy owadobójcze i jakie są ich rodzaje;
 3. jak wybrać dobry sprzęt i na co zwrócić uwagę.

Lampa owadobójcza – kiedy warto ją kupić?

Duża lampa owadobójcza zawieszona pod sufitem.

Lampa owadobójcza to rozwiązanie, po które powinien sięgnąć każdy przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z przechowywaniem i sprzedażą żywności. Niezależnie, czy jest to sklep, budka z burgerami czy dobra restauracja z kuchnią fusion, jeśli istnieje ryzyko kontaktu żywności z insektami, zakup lampy owadobójczej jest absolutną koniecznością. Takie są również zalecenia sanepidu. Z lamp tego typu korzystają także hodowcy w celu ochrona bydła przed atakiem insektów w chlewni lub oborze.

Po lampę owadobójczą do użytku domowego najczęściej sięgają mieszkańcy terenów podmokłych, znajdujących się blisko zbiorników wodnych, które są miejscem wylęgu wielu insektów. Lampa owadobójcza w ich wypadku może okazać się rozwiązaniem, które pozwoli na swobodne otwieranie okien bez stresu, że do środka wleci chmara owadów.

Podsumowując, lampy owadobójcze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie owady mogą nastręczać problemów. Nie są w żaden sposób szkodliwe dla człowieka. Nie wydzielają niebezpiecznych substancji ani zapachów. Ich celem jest jedynie zwabienie insektów i ich uśmiercenie.

Polecane grille elektryczne
 • 289 zł
 • 249 zł
 • 269 zł
 • 599 zł
 • 269 zł

Jak działa lampa owadobójcza?

Lampa owadobójcza w domu

Lampa owadobójcza na zewnątrz występuje w co najmniej kilku podstawowych wersjach, różnią się one przede wszystkim sposobem działania i eliminacji owadów:

 • Lampa rażąca, wykorzystująca specjalną siatkę, która eliminuje owady – stosuje się ją przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych i przy hodowli zwierząt; rzadziej wykorzystuje się ją do ochrony żywności, choć można ją montować w magazynach, gdzie poszczególne produkty są w osobnych opakowaniach i nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Lampa, przeznaczona do montażu w chlewni, oborze lub stajni, a także w większych magazynach, powinna mieć moc większą niż 4 W (np. Hendi 270141 lub Hendi 270158), pozostałe sprawdzają się jedynie do użytku domowego (np. Sencor SIK 5000BK);
 • Lampa owadobójcza lepowa lub klejowa – jest to rozwiązanie stosowane dość powszechnie w sklepach, w kuchniach i restauracjach. Lampę taką trzeba serwisować raz w roku i dokupować do niej klej. Jest ona natomiast bardzo bezpieczna i sprawdza się wszędzie tam, gdzie może istnieć zagrożenie wybuchem. Przykładem jest urządzenie Hendi 270080.
 • Uniwersalna lampa owadobójcza LED – można stosować ją z wkładem lepowym lub siatką rażącą.
 • Lampa owadobójcza wiatrakowa wciąga owady do pojemnika, który zamontowany jest w jej wnętrzu. Sprawdza się w gastronomii, handlu i domach.

Jaką lampę owadobójczą wybrać?

Lampę owadobójczą UV warto wybierać, uwzględniając przede wszystkim jej zastosowanie. Znaczenie mają zwłaszcza warunki, w jakich będzie ona stosowana. Inne lampy wybiera się do użytku domowego (można na przykład postawić na modele z dekoracyjną osłoną i zabudowane kinkietem), inne montuje się w chlewniach, oborach i stajniach, a jeszcze inne w lokalach gastronomicznych i sklepach spożywczych. Lampa owadobójcza do kontaktu sprawdzi się we wnętrzach, gdzie należy dbać o estetyczny wygląd (np. w restauracji), w oborze znaczenie będzie miała przede wszystkim moc urządzenia i zdolność odparcia ataku sporej liczby owadów.

Lampa na owady może być stacjonarna lub przenośna. W wielu przypadkach wystarczy lampa owadobójcza na baterie. Dzięki temu można ją w razie potrzeby przenieść z domu na balkon lub taras, przełożyć z jednego pomieszczenia do drugiego. Sprzęt stacjonarny, wymagający dostępu do prądu, ma nieco ograniczone działanie. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że urządzenie na baterie z założenia będzie miało mniejszą moc niż lampa owadobójcza do kontaktu.

Kupując urządzenie do lokalu świadczącego usługi gastronomiczne lub do sklepu spożywczego, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Urządzenie musi spełniać wymogi HACCP i mieć specjalne atesty, w tym potwierdzenie zgodności z normą ISO 9001 oraz certyfikat CE. Podczas kontroli sanepidu właściciel może zostać poproszony o okazanie dokumentów potwierdzających odpowiednie wykonanie lampy. Certyfikaty, o których mowa, mają znaczenie wszędzie tam, gdzie możliwe jest bezpośrednie zakażenie żywności.

Lampy nie należy montować przy oknie lub drzwiach. Dużo lepiej sprawdzi się ona w środkowej części pomieszczenia, najlepiej blisko sufitu, gdzie jest najcieplej. W takich warunkach można osiągnąć optymalne efekty.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link