Laminarka do papieru – zabezpiecz swoje dokumenty

Autor: Ola

Laminarka do papieru zabezpiecza dokumenty przed przypadkowym zniszczeniem, a chyba każdemu zdarzyło się rozlać coś na ważną fakturę lub inaczej ją uszkodzić. Laminowane dokumenty wyglądają także po prostu lepiej, co jest istotne, gdy chcemy zrobić dobre wrażenie, na przykład przy przekazywaniu CV pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Mała srebrna laminarka na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa laminarka do papieru;
 2. do czego laminarka może być przydatna;
 3. jaką laminarkę wybrać.

Czym jest laminarka do papieru?

Laminarka laminująca zdjęcia na dużym arkuszu

Laminarka do papieru to proste urządzenie, które pozwala zabezpieczyć wszelkiego rodzaju dokumenty przed zalaniem, zabrudzeniem, zniszczeniem, żółknięciem czy sfałszowaniem. Stosunkowo niewielkim kosztem możemy oszczędzić sobie potencjalnych strat lub konieczności wyrabiania dokumentów na nowo. Zwłaszcza, że niektóre z nich są bardzo istotne i muszą przetrwać lata, więc uszkodzenie ich byłoby kłopotliwe.

Zasada działania laminarki nie jest skomplikowana. Dokument, który chcemy zabezpieczyć, wkładamy w specjalną folię, a następnie do szczeliny w urządzeniu. Uprzednio wystarczy uruchomić sprzęt, aby nagrzał się do odpowiedniej temperatury. Tworzywo wtapia się w dokument, co skutkuje jego odpornością na różnorodne uszkodzenia. Tak przygotowany, robi również dużo lepsze wrażenie. Może to być szczególnie przydatne na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potencjalny pracodawca na pewno spojrzy przychylniej, gdy wręczymy mu zalaminowane CV.

Jaki laminator wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli laminarek. Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim rozmiarem papieru, który zamierzamy zalaminować. Najbardziej popularne urządzenia pracują na formacie A4, w których szerokość laminacji to 230 mm. Są one najbardziej użyteczne, ponieważ zdecydowana większość dokumentów jest tworzona właśnie w tym formacie. Istnieją też jednak inne rodzaje laminarek. Na rynku można znaleźć także urządzenia obsługujące format A3, przeznaczone do dokumentów o szerokości 330 mm. Ale nie jest to jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.

Przy zakupie laminarki do papieru musimy spojrzeć także na możliwe sposoby laminacji. Wyróżniamy obecnie laminację na gorąco i na zimno. Większość tego typu urządzeń posiada technologię ogrzewanych wałków, do których nie trzeba stosować żadnej obwoluty ochronnej, tzw. carriera. Carrier to okładka przeznaczona do wielokrotnego użytku, która gwarantuje bezpieczeństwo laminacji oraz długotrwałe utrzymanie wałków urządzenia w czystości. Należy zastanowić się, czy potrzebujemy bardziej wydajnego urządzenia, czy takiego, które posiada dłuższą żywotność przy użyciu obwoluty ochronnej. To istotna kwestia podczas zakupu laminarki do papieru.

Kolejna kwestia już nie zależy od sposobu laminacji, a od jej szybkości. Urządzenia przeznaczone do biur są zdecydowanie szybsze, lecz znajduje to też swoje odzwierciedlenie w cenie. Laminarki, których używa się w domu nie muszą być niesamowicie wydajne, ponieważ korzysta się z nich tylko sporadycznie, nie są mocno eksploatowane.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dokumentów, to ważna jest grubość folii. Wpływa ona między innymi na sztywność dokumentu. Zasada jest bardzo prosta: im większa grubość, tym sztywniejszy papier. Wszystko zależy od tego, czego wymaga klient. Największą grubość z reguły stosuje się tylko w dużych biurach.

Polecane laminatory
 • 149,99 zł
 • 229 zł
 • 395 zł
 • 239 zł
 • 159,99 zł

Rodzaj folii – czy ma znaczenie?

Kobieta wyciągająca zalaminowaną kartkę z laminarki w firmie

Laminarki do papieru różnią się bardzo często rodzajem wykorzystywanej folii. Każdy ma swoje wady i zalety, zapewnia różny poziom bezpieczeństwa oraz inny ostateczny wygląd dokumentu.

 • Sztywne folie błyszczące – najpopularniejszy rodzaj wykorzystywanych w laminatorach folii. Zapewniają duże bezpieczeństwo dla dokumentów i świetnie się prezentują. To bardzo dobry wybór.
 • Folie specjalne – istnieje ich kilka, przy czym każda ma inne zastosowanie:
  • matowa – nie posiada świetlnych refleksów, pozwala na wielokrotne zapisywanie arkusza;
  • miękka – pozwala składać lub zwijać zabezpieczony dokument;
  • samoprzylepna – jak nazwa wskazuje, umożliwia przyklejanie papieru w dowolnym miejscu, np. na tablicy czy na szybie;
  • z perforacją dla segregatora – dzięki niej można wygodnie umieszczać dokumenty od razu w segregatorze, bez konieczności dziurkowania;
  • chroniąca przed światłem UV – oprócz zwykłego bezpieczeństwa przed uszkodzeniami mechanicznymi, chroni też przed światłem UV;
  • do laminacji fotografii – przeznaczona do laminacji zdjęć oraz kolorowych wydruków; poprawia delikatnie kolory i kontrast.
 • Metaliczna folia barwiąca.
 • Folia laminująca, przeznaczona dla identyfikatorów i kart.
 • Folie do oznaczania bagażu.

Praktyczne porady

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje dokumenty, to laminarka do papieru będzie idealnym wyborem. Musisz jednak zwrócić uwagę na format papieru, z którego korzystasz oraz na to, jakiego konkretnie zabezpieczenia potrzebujesz. Dodatkowo, aby nie przepłacić, dobrze wybrać sprzęt odpowiadający potrzebom. Do domowych zastosowań nie warto więc kupować urządzeń przeznaczonych dla dużych biur, ponieważ mniejsze, kompaktowe laminarki w zupełności mogą wystarczyć. Szybkość laminacji i grubość folii to również bardzo istotne aspekty, które raczej należy określić samemu przez sprawdzenie kilku różnych urządzeń w danym budżecie. Poza tym można zapytać sprzedawcę o ofertę, a także o zaproponowanie sprzętu odpowiedniego do naszych potrzeb. Znacznie ułatwi to wybór, szczególnie, że na rynku jest obecnie ogromna liczba laminarek do papieru. Często polecane i niedrogie urządzenia to na przykład: Fellowes Saturn 3i A4 (za cenę około 350 złotych), Tracer LAMINATOR TRL-A3 (laminator do formatu A3 za około 150 złotych) i Tracer Laminator TRL-A4 (budżetowe rozwiązanie do kartek A4 za około 80 złotych). Bardziej wymagający mogą zainteresować się Fellowes Calibre A4 i Fellowes Calibre A3. Pierwsze urządzenie to koszt około 450 złotych, natomiast drugie – 730 złotych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link