Jaki klimatyzator wybrać? Przewodnik po najlepszych modelach

Autor: Zbigniew

O popularności klimatyzatorów przenośnych i ściennych zdecydowała znaczna poprawa komfortu i intuicyjna obsługa urządzeń. Wybierając dobrej klasy klimatyzator, warto postawić na sprzęt, który oferuje wydajne chłodzenie przy niskim stopniu zużycia energii. Sprawdzamy, jaki klimatyzator do mieszkania sprawdzi się najlepiej.

Pilot do sterowania ściennym klimatyzatorem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety klimatyzatora ściennego i przenośnego
 2. na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora
 3. jaką moc powinien mieć klimatyzator domowy

Klimatyzator ścienny a przenośny

klimatyzator przenośny w mieszkaniu

Klimatyzator przenośny czy ścienny? To dylemat, przed którym stoi każdy, kto podejmuje decyzję o zakupie sprzętu chłodzącego. Funkcją obu typów jest zmniejszenie odczuwalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Mechanizm podobny jest do tego, który działa w lodówkach, i polega na pobieraniu ciepłego powietrza. Przepuszczone przez skraplacz i schłodzone, następnie wyrzucane jest na zewnątrz klimatyzatora. Podstawowa różnica pomiędzy modelem ściennym a przenośnym jest taka, że w przypadku podwieszanych klimatyzatorów sprężarka i agregat za pomocą specjalnego przewodu odprowadzone i zamontowane są na zewnętrznej ścianie budynku. Ich umocowanie wymaga jednak wcześniejszej zgody zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej (w przypadku mieszkania w bloku). W wersji przenośnej na zewnątrz odprowadzona jest jedynie rura, która wyrzuca ciepłe powietrze. 

Przy wyborze klimatyzatora pokojowego warto pamiętać, by do przewodu odprowadzającego nagrzane powietrze dokupić specjalne uszczelnienie okna, które zapobiegnie wracaniu rozgrzanego powietrza z powrotem do pomieszczenia i w efekcie spadku ciśnienia. W niektórych modelach przenośnych dodatkowa instalacja rury została zamieniona na zbiornik na zimną wodę, która schładza powietrze. Tego typu mobilne klimatyzatory doskonale sprawdzają się jako urządzenia chłodzące w domu czy w biurze.

Moc klimatyzatora do mieszkania

W przypadku przestronnych pomieszczeń liczących około 100 m2 najlepiej sprawdzą się klimatyzatory ścienne. Mają one zdecydowanie większą moc i wydajność, która z powodzeniem pozwoli na równomierne chłodzenie dużych przestrzeni. W przypadku mniejszych pomieszczeń, liczących np. 50 m2, wystarczającą opcją będą modele przenośne. Wybierając sprzęt, warto więc zwracać uwagę na moc, by dostosować ją do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy ustawić urządzenie. Moc klimatyzatora przekłada się ponadto na całkowite zużycie energii. Nie warto wybierać urządzeń najtańszych z nadzieją, że nie będą one generować zbyt wysokich rachunków. Klasę energetyczną wskaże nam wartość A+ lub A+++, którą producent dołącza do każdego sprzętu.

 • 2 399 zł
 • 2 499 zł
 • 2 499 zł
 • 1 199 zł
 • 2 299 zł

Parametry klimatyzatorów domowych

zbliżenie na klimatyzator przenośny

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

 • Poziom hałasu – to kluczowy parametr, który wpływa na komfort użytkowania sprzętu również w nocy czy podczas pracy. Podzespoły klimatyzatorów zazwyczaj są głośne, co przy dłuższym stosowaniu może być męczące. Dlatego wybierając konkretny model, warto postawić na sprzęt, którego poziom hałasu wynosi mniej niż 50 dBA (np. Sencor SAC MT7020C).
 • Moc – to parametr, który wskazuje na ilość pobranej energii elektrycznej. Im wartości danego urządzenia są większe, tym mniejsze jest zużycie energii. Parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli docelowo klimatyzator ma być użytkowany codziennie przez wiele godzin. Wybranie wydajnego sprzętu nie narazi nas na zbyt wysokie koszty. 
 • Funkcja grzania – to opcja przydatna szczególnie zimą, kiedy chcemy klimatyzator wykorzystać jako dodatkowy grzejnik w pomieszczeniu (np. Olimpia Splendid Ellisse HP). 

Dodatkowe funkcje – w zależności od modelu, producenci stosują rozwiązania mające na celu zwiększenie komfortu użytkowania sprzętu, jak np. sterowanie pilotem, możliwość ustawienia automatycznego wyłączenia (np. Ravanson PM-9000), tryb nocny (np. Electrolux EXP34U338CW).

Filtry do klimatyzatora przenośnego

Filtry to niezbędne akcesoria wykorzystywane w pracy klimatyzatorów przenośnych. Ich rodzaj wpływa na jakość i czystość wypuszczanego powietrza, a także niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Dodatkową wartością filtrów jest zatrzymywanie bakterii, roztoczy, pleśni i kurzu. Zakup odpowiedniego rodzaju nakładki powinni szczególnie rozważyć alergicy. Producenci oferują kilka rodzajów filtrów:

 • filtry z jonami srebra – mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze;
 • filtr węglowy – skutecznie zatrzymuje kurz, roztocza i bakterie;
 • filtr antybakteryjny – polecany alergikom i dzieciom, gdyż skutecznie wyłapuje najmniejsze nieczystości, kurz, roztocza, bakterie i alergeny;
 • filtr katalityczny – niweluje nieprzyjemne zapachy, zatrzymuje bakterie.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link