Klasa energetyczna – co to jest

Konrad Ziółek

W czasach rosnących cen energii szukamy różnych sposobów na jej oszczędzanie. Jednym z parametrów ułatwiających takie działanie jest klasa energetyczna urządzeń. Gdzie ją znajdziemy, jak ją zinterpretować, jaka klasa energetyczna lodówki jest najlepsza, a co oznacza klasa energetyczna F? Przeczytajcie nasz poradnik – znajdziecie w nim odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Klasa energetyczna – co to jest

Gdy kupujemy nowe AGD czy RTV do naszych domów – lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory – analizujemy różne parametry, które mają zagwarantować jak najdłuższą bezawaryjną pracę urządzeń i ich maksymalną przydatność w naszym gospodarstwie domowym. Jednym z nich jest klasa energetyczna. Interesujemy się nią nie tylko ze względu na rosnące ceny energii, ale także ze względu na ekologię. Im mniej energii zużywa sprzęt, tym niższe koszty eksploatacyjne (oszczędność) i tym większa przyjazność dla środowiska (mniejsze zużycie cennych zasobów).

Co to jest klasa energetyczna? To parametr, który określa efektywność energetyczną danego urządzenia, czyli jego energooszczędność. Od 2021 roku (weszły wtedy w życie nowe unijne przepisy dotyczące skalowania klas energetycznych i etykiet energetycznych) klasy energetyczne ponownie przedstawia się na skali oznaczonej kolejnymi literami alfabetu od A do G (zniknęły używane wcześniej plusy).

Każda nowa klasa energetyczna ma przypisany kolor. Intensywnie zielony (czyli klasa energetyczna A) to sprzęty najbardziej efektywne energetycznie, a czerwony (klasa energetyczna G) to sprzęty o najniższej efektywności energetycznej. Im wyższa klasa energetyczna, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne, co oznacza, że zużywa mniej energii.

Przyporządkowanie do poszczególnych klas energooszczędności odbywa się na podstawie współczynnika efektywności energetycznej (EEI), a wytyczne do klasyfikacji zawarte są w dyrektywie unijnej. Różne rodzaje sprzętów mają swoje kryteria, więc nie można porównywać zużycia energii miedzy różnymi typami urządzeń, np. lodówek ze zmywarkami.

Dzięki klasom energetycznym w łatwy sposób możemy za to porównywać sprzęty tego samego typu. I wybrać urządzenie, które uznamy za najlepsze dla nas i dla naszego portfela.

 

Klasy energetyczne – gdzie ich szukać

Klasy efektywności energetycznej znajdziemy na etykiecie energetycznej. To oznakowanie domowego AGD i RTV (także oświetlenia) po zmianach wprowadzonych w 2021 roku jest spójne, klarowne i przedstawia najważniejsze dane o urządzeniu. Co oprócz klasy energetycznej znajdziemy na etykiecie energetycznej? Choćby zużycie energii podane różnie dla różnych sprzętów. Dla lodówek to wartość rocznego zużycia energii wyrażona w kilowatogodzinach (kWh), dla pralek to wartość zużycia energii na 100 cykli prania w programie eko 40–60°C, dla telewizorów zaś to zużycie energii na 1000 godzin odtwarzania w dwóch wariantach – bez trybu HDR i z trybem HDR.

Polecane telewizory

Na tej podstawie możemy łatwo policzyć orientacyjne zużycie energii przez dany model i porównać je z innymi. To zaś pozwoli nam stwierdzić, czy warto dopłacić do wyższej klasy energetycznej.

Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale także ekologiczne, to tutaj nie ma wątpliwości, jaka klasa energetyczna jest najlepsza: im wyższa, tym korzystniej dla naszej planety. Im bardziej energooszczędne produkty, tym niższa emisja gazów cieplarnianych.

Na etykiecie znajdziemy też informacje właściwe dla danej kategorii sprzętów. W przypadku lodówek są to:

          producent i model;
          QR kod;
          całkowita objętość komór chłodzących i mrożących;
          poziom hałasu w decybelach (dB);
          klasa emisji hałasu.


Dla pralek są to:

          producent i model;
          kod QR;
          czas programu eko 40–60°C;
          zużycie wody w programie eko 40–60°C;
          pojemność pralki;
          klasa efektywności wirowania;
          głośność w decybelach;
          klasa emisji hałasu.

Klasy efektywności energetycznej znajdziemy na etykiecie energetycznej. To oznakowanie domowego AGD i RTV (także oświetlenia) po zmianach wprowadzonych w 2021 roku jest spójne, klarowne i przedstawia najważniejsze dane o urządzeniu.

Więcej informacji o etykietach energetycznych i informacjach na nich umieszczonych znajdziesz w naszym artykule Nowe etykiety energetyczne urządzeń RTV i AGD.

 

Co oznaczają poszczególne klasy energetyczne

Skala klas efektywności energetycznej, którą znajdziemy na etykiecie energetycznej, to 7 liter – od A do G – i przyporządkowane im kolory.

Klasa energetyczna A – oznaczona kolorem intensywnie zielonym – jest najwyższa, czyli najlepsza. W założeniu była zarezerwowana dla sprzętów najbardziej zaawansowanych, o najmniejszym zużyciu energii i najmniej negatywnym wpływie na środowisko. Początkowo, zaraz po wprowadzeniu nowych oznaczeń, nie trafiły do niej żadne sprzęty. Była wyzwaniem dla producentów. Obecnie znajdziemy już sprzęty spełniające jej wymagania w różnych kategoriach, np. lodówki, zmywarki czy pralki.

Podobnie było na początku z klasą energetyczną B – oznaczoną kolorem zielonym – której wymagania przekraczały parametry dawnej najwyższej klasy A+++. Co oznacza klasa energetyczna B? Że urządzenia, które do niej trafiły, mają po prostu bardzo niskie zużycie energii. Nadal jednak sprzętów spełniających te kryteria jest stosunkowo niewiele.

Kolejnym odcieniem zieleni oznaczona jest też klasa energetyczna C. Co oznacza? Urządzenia, które na etykiecie energetycznej zostały przypisane do tej kategorii, to nadal sprzęty energooszczędne i przyjazne środowisku. Trafiły do niej urządzenia z dawnej klasy A+++.

Polecane pralki

Mniej energooszczędna jest klasa energetyczna D, wskazuje na to także zmiana koloru – na żółty. Nadal jednak o tych sprzętach można powiedzieć, że są oszczędne. A w połączeniu z niższą ceną niż urządzenia z klas wyższych mogą być bardzo dobrym wyborem dla wielu gospodarstw domowych.

Im dalej na skali, tym wyższe rachunki za energię – kolejna jest klasa energetyczna E oznaczona kolorem jasnopomarańczowym. Trafiły do niej urządzenia wcześniej oznaczone jako A++. Ich cena jest znacznie niższa niż tych w klasie A czy B, a nadal można je uznać za energooszczędne, choć oczywiście nie w takim stopniu jak te zakwalifikowane do wyższych klas.

Nie inaczej jest z klasą energetyczną F, co oznacza, że niższy koszt zakupu przekłada się na wyższe koszty eksploatacji sprzętów, które trafiły do tej pomarańczowej kategorii.

Najbardziej energochłonna na skali jest zaś klasa energetyczna G. Nie dziwi więc, że producenci starają się, by ich sprzęty nie trafiały do tej kategorii. I na rynku dostępnych jest coraz mniej modeli oznaczonych na czerwono. W Euro.com.pl nie ma np. ani pralek, ani zmywarek do zabudowy w klasie energetycznej G, co oznacza, że w niektórych kategoriach już teraz najniższa jest klasa energetyczna F.

 

Klasy energetyczne – lodówki

Lodówki to urządzenia, które pracują nieprzerwanie i które generują znaczną część zużycia energii w naszych domach. Nie dziwi więc, że to w ich przypadku najczęściej zwracamy uwagę na klasy energetyczne. Lodówki w naszym sklepie są we wszystkich klasach energetycznych. Klasa energetyczna lodówki E to kategoria, w której znajduje się najwięcej modeli tych urządzeń, tuż za nią jest klasa energetyczna F lodówki. Co oznacza, że te dwie klasy zdominowały tę kategorię produktową – etykiety E i F ma mniej więcej trzy czwarte modeli.

Polecane lodówki

Klasa energetyczna lodówki ma duże znaczenie dla naszego budżetu, a jeszcze większe dla środowiska. Lodówka – klasa energetyczna A lub B – to byłby najlepszy wybór, gdyby nie to, że sprzętów tak oznaczonych jest bardzo mało (więc trudniej wybrać odpowiedni do naszej kuchni) i kosztują zdecydowanie więcej niż modele przypisane do niższych klas.

Gdy wybieramy nową lodówkę, musimy więc połączyć koszt zakupu, koszty późniejszej eksploatacji i funkcjonalność – wynik takiego równania musi być zaś dopasowany do potrzeb i możliwości użytkowników.

 

Klasa energetyczna – podsumowanie

Klasa energetyczna to bardzo ważny parametr podczas wyboru urządzeń do naszych domów. Im wyższa, tym niższe zużycie energii i większa przyjazność dla środowiska. Powinniśmy zwracać na nią uwagę nie tylko w przypadku lodówek – jak najwyższa klasa energetyczna zmywarki, pralki, suszarki do ubrań czy telewizora niesie ze sobą realne korzyści.

Polecamy także nasz artykuł Ile prądu pobiera lodówka energooszczędna?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!