Klasa energetyczna pralki i lodówki – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr

Oszczędność zużycia prądu przez urządzenia AGD jest realnym sposobem na niższe rachunki za prąd. Kupując pralkę lub lodówkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Co to za parametr i o czym decyduje?

Ręka otwierająca drzwi lodówki.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest klasa energetyczna
  2. jakie lodówki z klasą energetyczną są warte uwagi
  3. na jaki model pralki z klasą energetyczna postawić

Klasa energetyczna – co to takiego?

Paski o różnych kolorach oznaczające klasę energetyczną.

Mając w planach zakup sprzętu AGD, np. pralki lub lodówki, często zwracamy uwagę na różne parametry urządzenia. Jednym z najważniejszych, będących często wyznacznikiem tego, czy zainteresujemy się konkretnym modelem, jest klasa energetyczna. Jest ona zwana także klasą efektywności energetycznej i obliczana jest przy uwzględnieniu zużycia energii w ciągu 12 miesięcy w stosunku do uniwersalnych wartości najpowszechniejszych i najpopularniejszych urządzeń określonego typu, np. pralek czy lodówek.

Klasa energetyczna obliczana jest w kilowatogodzinach, a obowiązek jej podawania określają przepisy prawa Unii Europejskiej. Określa się ją literami od A (produkty o najwyższej klasie energooszczędności) do G (produkty o najniższej klasie energooszczędności). Na poszczególnych urządzeniach znajdziemy również etykiety z kolorowymi paskami. Modele energooszczędne posiadają paski w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym. Od kilku lat, aby jeszcze lepiej zobrazować zużycie prądu przez konkretne urządzenie, wprowadzono nowe oznaczenia A+, A++ i A+++. Obecnie większość produktów, w tym pralek i lodówek, posiada oznaczenia klasy energetycznej A lub A+. Raczej nie spotkamy urządzenia o niższej klasie energooszczędności.

Polecane lodówki
  • 4 199 zł
  • 4 899 zł
  • 2 899 zł
  • 2 899 zł
  • 5 999 zł

Klasa energetyczna lodówki – jaki model wybrać?

Dłonie kobiety wyjmujące pranie z pralki.

Szukając lodówki z klasą energetyczną A, możemy wybierać spośród naprawdę wielu modeli dostępnych na rynku. Możemy zdecydować się na modele lodówek wolnostojących, jeśli nasza kuchnia ma na tyle dużą powierzchnię. Jeśli metraż kuchni jest mały, to idealnym wyborem będzie lodówka do zabudowy, którą w prosty sposób wkomponujemy w styl kuchni. Przykładem sprawdzonego urządzenia jest Samsung RB37J502VB1 o wymiarach 201 × 59,5 × 67,5 cm. To lodówka o najwyższej klasie energetycznej A+++ i rocznym zużyciu prądu na poziomie 165 kWh, co przekłada się na oszczędność rachunków. Zakładając, że cena za 1 kWh wynosi 55 gr, roczny rachunek za zużycie prądu przez tę lodówkę z wysoką klasą energetyczną wniesie zaledwie 100,65 zł. Producent ponadto wyposażył ten model w wiele przydatnych funkcji, takich jak m.in.: funkcja No Frost, możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi czy szufladę Fresh Zone, w której panują idealne warunki do dłuższego przechowywania choćby ryb.

Jeśli szukamy lodówki o klasie energetycznej A++, to idealnym rozwiązaniem będzie chłodziarko-zamrażarka Whirlpool W4D7 AAA B C o wymiarach 195,5 × 70 × 78 cm. To równie oszczędny model. Roczne zużycie energii elektrycznej jest na poziomie 295 kWh, co daje nam rachunek na kwotę 162,25 zł za cały rok pracy urządzenia przy cenie 55 gr za 1 kWh. Atutem tej chłodziarko-zamrażarki jest estetyczny, stylowy wygląd. Czarny kolor sprawia, że świetnie wkomponuje się ona w każdą kuchnię. Dodatkowo producent zadbał o funkcjonalność urządzenia, wyposażając je w funkcję pełnego systemu No Frost oraz opcję szybkiego chłodzenia.

Budżetowym rozwiązaniem będzie także wybór lodówki z klasą energetyczną A+. Przykładem jest Amica FK2415.3UX o pojemności chłodziarki wynoszącej 146 litrów i pojemności zamrażarki – 84 litry. Roczne zużycie energii przez urządzenie wynosi 244 kWh, co przy uwzględnieniu wspomnianej ceny za 1 kWh daje rachunek 134,20 zł za rok pracy sprzętu. Na uwagę zasługuje również niski poziom hałasu, jaki generuje lodówka. Wynosi on 40 dB.

Klasa energetyczna pralki – który model będzie najlepszy?

Klasa energetyczna pralki jest istotnym parametrem rzutującym na wybór konkretnego urządzenia. Sprawdzonym modelem jest Bosch WAN2826EPL Serie 4 VarioPerfect o klasie energetycznej A+++ i wymiarach 55 × 60 × 84,8 cm. Z informacji zamieszczonych w karcie produktu możemy się dowiedzieć, że roczne zużycie prądu przez pralkę wynosi 176 kWh, co daje rachunek na kwotę nieco większą niż 96 zł, przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 55 gr. To również funkcjonalne urządzenie posiadające wiele dodatkowych programów, takich jak m.in.: pranie antyalergiczne, pranie eko, bawełna czy szybki tryb prania na 15 lub 30 minut. Zdecydowana większość pralek na rynku ma klasę energetyczną A+++, a kolejnym przykładem urządzenia może być Samsung WW70J4273MW. Sprawdzoną pralką o klasie energetycznej A++ jest Indesit IWUD 41252 C ECO EU o pojemności 4 kg. Roczne zużycie prądu tego urządzenia wynosi 124 kWh, co generuje rachunek (przy ww. założeniu) na poziomie 68,20 zł rocznie. Kupując sprzęt AGD, oprócz pralki i lodówki, warto również zwrócić uwagę np. na płytę indukcyjną z klasą energetyczną A+++.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów