Data publikacji: 5 listopada 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Im większa karta pamięci do aparatu, tym więcej zdjęć i filmów na niej przechowasz. Jednak czy pojemność karty pamięci powinna być głównym wyznacznikiem jej wyboru? Kluczowy jest także rodzaj karty i inne parametry, takie jak prędkość odczytu i zapisu danych oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne (głównie temperaturę). Pod uwagę trzeba wziąć także sposób robienia zdjęć i format, w jakim są zapisywane. Dowiedz się, jak dopasować kartę pamięci do aparatu!

Karta pamięci do aparatu powinna umożliwiać zarówno szybkie zapisywanie i odczytywanie zdjęć, jak i ich kopiowanie na dysk komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać kartę pamięci do aparatu,

- jaką kartę pamięci SD lub microSD wybrać,

- co to jest karta CF i jaka jest najlepsza.

Karta pamięci do aparatu Adata ma prędkość przesyłania danych do 290 MBJak wybrać kartę pamięci do aparatu?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, jaki rodzaj kart pamięci jest obsługiwany przez dany aparat. Karta pamięci do aparatu powinna mieć sporą pojemność, która umożliwia zapis wielu zdjęć i filmów podczas długiej sesji w plenerze, kiedy możliwość szybkiego przerzucenia plików na dysk komputera jest utrudniona lub niemożliwa.

Opcjonalnie – zamiast jednej karty pamięci możesz wykorzystywać kilka mniejszych. Zalety i wady tego rozwiązania znajdziesz 
w zestawieniu cen kart pamięci i opinii naszych klientów.

Jeśli szukasz karty pamięci do aparatu z myślą o sesjach zdjęciowych na zewnątrz, sprawdź także jej odporność na trudne warunki atmosferyczne. Karta pamięci SD 
SanDisk Extreme Pro SDXC Class 10 o pojemności 256 GB pracuje wydajnie zarówno podczas upałów, jak i chłodniejszych pór roku. Jest wytrzymała na temperatury od -25 do 85°C. Jest to ważne ze względu na sposób przechowywania aparatu np. w trakcie podróży.

CZY WIESZ, ŻE...

Karty pamięci SD są szczególnie rekomendowane do aparatów, ponieważ mają przełączniki zabezpieczające pliki przed przypadkowym skasowaniem.

Wybierając kartę pamięci do aparatu, należy też sprawdzić prędkość odczytu i zapisu danych, zwłaszcza jeśli robisz wiele zdjęć seryjnych lub w formacie RAW.

Jeśli prędkość zapisu i odczytu danych będzie zbyt mała, użytkownik aparatu zauważy, że jego sprzęt zaczął wolniej działać. W przypadku zdjęć seryjnych mogłoby dojść do sytuacji, w której aparat nie nadąży zapisywać fotografii na karcie pamięci ze względu na zbyt wolną prędkość zapisu danych.

Z tego powodu szybkość karty pamięci do aparatu powinna oscylować na poziomie minimum 100 MB/s, aczkolwiek są dostępne karty pamięci o parametrach 3-krotnie wyższych. Na przykład Adata Premier ONE SDXC UHS-II U3 Class 10 64 GB ma prędkość odczytu do 290 MB/s i prędkość zapisu do 260 MB/s.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że im szybsza karta, tym szybciej zgrasz kolekcję zdjęć na dysk twardy komputera lub innego urządzenia.

Proponowane produkty:
Adata Premier ONE microSDXC Class 10 UHS-II U3 128GB + adapter <%– –%>
Kingston microSD 128GB React 100/80MB/s <%– –%>
Hama microSDHC 64GB Class 10 UHS-I 80MB/s + Adapter SD <%– –%>
SanDisk Extreme Compact Flash 32GB <%– –%>
SanDisk Extreme microSDHC 32GB + adapter <%– –%>

Jaka karta pamięci SD lub microSD do aparatu jest najlepsza?

Karta pamięci SD jest rekomendowana do aparatów ze względu na przełącznik zabezpieczający przed przypadkowym skasowaniem plikówDobrym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się karty pamięci Adata, zarówno microSD, jak i SD. Wśród kart Adata o pojemnościach od 16 do 128 GB należy przyjrzeć się tym, które mają najwyższą prędkość zapisu i odczytu danych – powyżej 200 MB/s. Karty o niższych parametrach sprawdzą się u osób, które wykonują pojedyncze zdjęcia aparatami cyfrowymi i zapisują je w formacie JPEG.

Pozytywnie ocenianą kartą pamięci o największej pojemności jest SanDisk Ultra 400 GB microSDXC I, która charakteryzuje się prędkością przesyłania danych do 100 MB/s. Jest bardzo wytrzymała – odporna na promieniowanie rentgenowskie, wysokie temperatury, wstrząsy i wodę.

Wśród kart pamięci SD 64 GB jednym z bestsellerów jest Sony SF64U o prędkości odczytu do 90 MB/s. Jeśli potrzebujesz karty o mniejszej pojemności, np. karty pamięci SD 32 GB, sprawdzi się SanDisk Ultra SDHC Class 10 UHS-I o prędkości przesyłania danych do 80 MB/s i 10-letnią gwarancją.

Co to jest karta CF i czy sprawdzi się w aparacie?

Karta CF to karta pamięci Compact Flash, której prędkości zapisu i odczytu danych mogą być większe od parametrów porównywalnych pojemnościowo kart SD. Z tego artykułu dowiesz się, jaka może być maksymalna pojemność karty CF.

Na przykład karta pamięci SanDisk Extreme Compact Flash 64 GB ma maksymalną prędkość odczytu danych 120 MB/s, a prędkość zapisu – 85 MB/s. Plusem kart pamięci SanDisk jest wieczysta gwarancja producenta.

W przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek rodzaju karty warto wiedzieć, jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci. Można zminimalizować ryzyko utraty wszystkich zdjęć, wykorzystując kilka kart CF o mniejszych pojemnościach, np. SanDisk Extreme Compact Flash 32 GB, aczkolwiek to rozwiązanie dla osób dysponujących większym budżetem. Dwie karty CF 32 GB będą kosztowały więcej niż jedna o pojemności 64 GB.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas