Jak wybrać odpowiednią kartę pamięci do aparatu?

Autor: Klaudia

Każdy fotograf czy kamerzysta wie, jak ważna jest karta pamięci. Od niej zależy, jak dużo zdjęć czy filmów jesteśmy w stanie przechowywać. Jednak pojemność nie może być decydującym parametrem przy wyborze tego akcesorium. Należy wziąć pod uwagę także szybkość zapisu i odczytu oraz odporność na warunki zewnętrzne, jeżeli korzystamy z aparatu na zewnątrz.

Karta pamięci do aparatu powinna umożliwiać zarówno szybkie zapisywanie i odczytywanie zdjęć, jak i ich kopiowanie na dysk komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać kartę pamięci do aparatu
  2. jakie są polecane modele kart SD i microSD
  3. czym jest karta CF i jaką wybrać

Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać?

Karta pamięci do aparatu Adata ma prędkość przesyłania danych do 290 MB

Karta pamięci dla fotografa powinna mieć dość dużą pojemność, ponieważ zdjęcia i filmy w najwyższej jakości zajmują sporo miejsca. Jest to bardzo istotne w sytuacji, kiedy szybkie zgranie plików na dysk komputera nie jest możliwe, dla przykładu na sesji zdjęciowej w plenerze. Wybór karty do aparatu nie zależy jednak od samej pojemności. Ważne, aby przed zakupem upewnić się, jaki rodzaj nośników obsługuje aparat. Mogą się one bowiem różnić między modelami.

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie karty. Jeżeli zamierzamy korzystać z aparatu w trudnych warunkach, takich jak deszczowa pogoda, należy wybrać sprzęt, który będzie na nie odporny. Dotyczy to także bardzo upalnych dni, ponieważ dane również wtedy mogą ulec uszkodzeniu. W tego typu sytuacjach warto zwrócić uwagę na wytrzymałość danej karty oraz sprawdzić, w jakiej temperaturze może ona działać.

Bardzo istotna jest szybkość zapisu i odczytu danych. Im jest niższa, tym aparat działa wolniej. Parametr ten ma ogromne znaczenie, gdy zapisujemy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dlatego nie warto wybierać akcesoriów od niesprawdzonych marek. Bardzo często nie podają one konkretnej wartości tego parametru, a dla fotografa ma on duże znaczenie. Najlepiej zdecydować się na kartę o szybkości minimum 100 MB/s, lecz dla profesjonalistów przewidziano także znacznie lepsze modele.

Polecane karty pamięci
  • 119,99 zł
  • 269 zł
  • 349 zł
  • 169,99 zł
  • 449 zł

Karta SD i MicroSD – polecane modele

Karta pamięci SD jest rekomendowana do aparatów ze względu na przełącznik zabezpieczający przed przypadkowym skasowaniem plików

Najpopularniejsze rodzaje kart pamięci do aparatów to SD i MicroSD. Można tu wybierać między różnymi pojemnościami, prędkościami czy markami. Jednak które z nich są najlepsze?

Najbardziej wymagający fotografowie docenią karty o wysokiej pojemności i szybkości. Są to dla przykładu SanDisk Ultra 200 GB oraz SanDisk microSDXC 128 GB Extreme U3 V30 UHS-I A2. Oba modele możemy dostać za około 150 złotych. Pierwsza opcja to pojemność 200 GB i prędkość 100 MB/s, natomiast druga – 128 GB i 160 MB/s. Są to karty pamięci przeznaczone dla osób, które zapisują zdjęcia głównie w formacie RAW, ponieważ wymaga on dużej pojemności i szybkiego zapisu, aby aparat się nie zacinał. Można się wyposażyć także w kartę o znacznie większej prędkości, lecz tutaj należy liczyć się ze zdecydowanie większym kosztem. Przykładem takiego urządzenia jest Adata Premier ONE SDXC UHS-II U3 Class 10 64 GB. Tutaj mamy do czynienia z 64 GB pamięci i szybkością odczytu na poziomie aż 290 MB/s. Cena karty to 280 złotych.

Mniej wymagający użytkownicy nie są zmuszeni do tak dużego wydatku. Odpowiednie będą także karty pamięci o niższej pojemności, lecz zupełnie wystarczającej dla przeciętnego fotografa. Godne polecenia modele to SanDisk Ultra 64 GB microSDXC i Toshiba MicroSDHC M203/EA 32 GB. Koszt pierwszej to około 65 złotych, natomiast drugiej – 37 złotych. Charakteryzują się dobrą szybkością, czyli 100 MB/s. To idealne rozwiązania dla osób, które zapisują zdjęcia głównie w formacie JPEG. Takie pliki nie zajmują dużo miejsca oraz nie wymagają zbytniej szybkości.

Czym jest karta CF i jaką wybrać?

Karta CF to tak zwany Compact Flash. Charakteryzuje się znacznie większymi prędkościami zapisu i odczytu niż odpowiedniki SD. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla profesjonalistów. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że tego typu akcesoria są znacznie droższe. Jakość idzie tutaj w parze z ceną. Jaką kartę CF warto zatem wybrać? Dla przykładu SanDisk Extreme Compact Flash 64 GB. Jest to model o pojemności 64 GB i prędkości odczytu na poziomie 120 MB/s, natomiast odczytu – do 85 MB/s. Niestety kosztuje aż 210 złotych. Bardzo ważnym aspektem jest także to, że SanDisk oferuje dożywotnią gwarancję na tego typu sprzęt. Urządzenia są odporne na nawet najcięższe warunki atmosferyczne, dzięki czemu nadadzą się do długich sesji w plenerze, niezależnie od pogody.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link