Jakie kapsułki do kawy warto wybrać?

Autor: Joanna

Picie kawy jest czynnością, którą wykonujemy praktycznie codziennie. Bardzo często zaczynamy dzień od aromatycznego kubka tego napoju, który ma nas nastroić pozytywnie na kolejne godziny. Coraz częstszym wyborem jest kawa w kapsułkach. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Czym różni się ona od klasycznej kawy?

Ziarna kawy i kapsułki na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działają kapsułki z kawą
  2. na co zwrócić uwagę przy ich zakupie
  3. jaki producent kawy w kapsułkach będzie dobrym wyborem

Kawa w kapsułkach – w jaki sposób działa?

Kawa nalewana z ekspresu do filiżanki, obok znajduja się kapsułki.

Kapsułki do kawy są coraz częściej wybieranymi produktami przez miłośników tego czarnego napoju. Dedykowane są do specjalnych ekspresów kapsułkowych. To urządzenie działa bardzo podobnie do klasycznego ekspresu ciśnieniowego. Podgrzewa wodę do wskazanej temperatury, która następnie jest wstrzykiwana pod odpowiednim ciśnieniem do kapsułek, zawierających wybrany przez nas gatunek kawy. W kolejnym etapie taka mieszanka jest poddawana filtrowaniu, by następnie spłynąć przez otwory do kubka lub filiżanki. Jeśli użyjemy wody o odpowiedniej temperaturze (nie może przekroczyć 100 stopni Celsjusza), możemy być pewni, że kawa uwolni nie tylko swój smak, ale i wspaniały aromat. Jest on ważną cechą dobrej jakości kawy i uprzyjemnia nam jej picie. Kawa w kapsułkach ma tę zaletę, że przyrządza się ją w bardzo prosty sposób. Obsługując ekspres, naszą pracę ograniczamy jedynie do umieszczenia kapsułki do ekspresu i po kilku chwilach mamy gotowy napój. Mimo że oba typy ekspresów działają bardzo podobnie, to jednak sposób parzenia kawy jest w nich inny. Istotną kwestią są kapsułki. W ekspresie ciśnieniowym robimy kawę z bezpośrednio zmielonych przed parzeniem ziaren. Dzięki temu mamy pewność dobrego smaku i aromatu, gdyż ziarna dużo dłużej zachowują te właściwości.

W przypadku kawy w kapsułkach nie ma możliwości mielenia bezpośrednio przed zaparzeniem. Jest ona mielona wcześniej i pakowana w kapsuły, najczęściej próżniowo. Czas, jaki minie od momentu zmielenia ziaren do wypicia kawy jest bardzo różny i może wynosić nawet kilka miesięcy. Walory smakowe takiej kawy mogą nieco odbiegać od tej z ekspresu ciśnieniowego. Nie będzie ona aż tak głęboka w smaku, co wcale jednak nie oznacza, że nie warto korzystać z takich rozwiązań.

Polecane kawy i herbaty
  • 34,99 zł
  • 109,99 zł
  • 29,99 zł
  • 109,99 zł
  • 59,99 zł

Kapsułki do ekspresu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kapsułki z kawą leżące na ziarnach kawy.

Wybierając kapsułki do ekspresu do kawy, warto przyjrzeć się kilku aspektom. Oczywiście podstawą jest posiadanie ekspresu kapsułkowego, urządzenia intuicyjnego w obsłudze. Nie dość, że szybko przygotujemy w nim kawę, nawet w bardzo niecodziennych smakach, to w dodatku nie musimy go czyścić z fusów, które są często utrapieniem w procesie parzenia kawy. Decydując się na kawę na kapsułki, zwróćmy uwagę na jej rodzaj. Wielu producentów oferuje ciekawe warianty smakowe. Możemy kupić zarówno klasyczne mocne espresso, jak i np. latte czy cappuccino. To, na jaki smak kawy się zdecydujemy, zależy od gustu naszego i gości, których chcemy poczęstować tym aromatycznym napojem. Drugą rzeczą, jaką musimy uwzględnić przy zakupie, jest liczba kapsułek, którą otrzymujemy w opakowaniu. Najczęściej kupujemy duże opakowania, gdyż takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Kapsułki są dostępne w sklepach stacjonarnych oraz można je nabyć online, jednak do ceny opakowania należy wówczas doliczyć koszt przesyłki.

Trzecią kwestią, jaką trzeba uwzględnić kupując kapsułki z kawą, jest ich cena. To dla wielu osób kluczowy parametr, decydujący o wyborze konkretnego rodzaju kawy. Warto zauważyć, że kawa w kapsułkach jest nieco droższa od kawy mielonej lub ziarnistej, które stosujemy do przygotowywania naparu w klasycznym ekspresie. Oczywistym jest fakt, że kawy znanych producentów są droższe od kapsułek z „niższych półek”. Na rynku dostępnych jest kilku producentów, których produkty posiadają określony, charakterystyczny dla nich smak. Istotnym parametrem, który powinien rzutować na to, czy kupimy opakowanie z kapsułkami jest jakość kawy. Zwracajmy uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Często zdarza się, że w kawach z niskiej półki cenowej zamiast kawy w kapsułce znajduje się ekstrakt przypominający kawę, ale na pewno nią niebędący. W konsekwencji napój nie będzie tak esencjonalny i smaczny jak z kapsułki wypełnionej prawdziwą kawą.

Kapsułki z kawą – jakiego producenta wybrać?

Jest wielu znanych producentów zapewniających smaczne kapsułki z kawą. Pierwszym z nich jest firma Nestlé, produkująca znaną kawę Nescafe Dolce Gusto. Dużą popularnością cieszą się kapsułki Nescafe Dolce Gusto Latte Macchiato. Nazwa Latte Macchiato po włosku oznacza „splamione mleko”. W zestawie znajdziemy 16 kapsułek, w których są zmielone ziarna kawy typu Arabica i Robusta. Kolejnym producentem kawy w kapsułkach jest firma Tchibo. Popularnym wyborem są kapsułki Tchibo Cafissimo Coffee Ethiopia. W zestawie otrzymamy 10 kapsułek, w których znajduje się po 7 gramów kawy o zrównoważonym zapachu, z delikatną kwiatową nutą. Trzecim znanym producentem jest Jacobs. W ofercie znajdziemy m.in. Tassimo Jacobs Caffe Crema XL. W zestawie otrzymujemy 16 kapsułek w przyzwoitej cenie. Tę kawę charakteryzuje wyrazisty, pełny aromat i delikatna konsystencja. Powstaje ona z mieszanki różnych ziaren. Czwartym producentem, którego kawę w kapsułkach znajdziemy na rynku jest Dallmayr. Często wybieranym produktem jest Dallmayr Espresso Decaffeinato. To stuprocentowa Arabica. W zestawie otrzymujemy 10 kapsułek z wyraźnym zapachem orzechów laskowych i drzewa cedrowego. Warto również zwrócić uwagę na kawy L’OR, w tym L'OR Espresso Lungo Profondo 8. W zestawie znajduje się 10 kapsułek z wyczuwalną nutą prażonych migdałów i lukrecji.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link