Kamery IP – bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Autor: Piotr

Bezpieczeństwo domu czy mieszkania jest niesamowicie ważne. Można o nie zadbać przy pomocy wielu narzędzi, w tym alarmów, czujek i oczywiście kamer IP. Te ostatnie są tak zbudowane, by ciągle strumieniować obraz bezprzewodowo, po czym można go zobaczyć na smartfonie lub innym urządzeniu. W ten sposób zawsze wiadomo, kiedy ktoś niepożądany pojawia się w mieszkaniu czy jego okolicy. Jaki sprzęt wybrać?

Biała kamera IP na szarym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są kamery IP
  2. dlaczego warto zainwestować w taką kamerę
  3. czym kierować się przy zakupie sprzętu

Czym jest kamera IP?

Mężczyzna montujący białą kamerę IP na zewnątrz budynku

Jest to stosunkowo proste urządzenie, które wyglądem i działaniem przypomina standardową kamerę na USB. Sprzęt jest wyposażony w obiektyw i matrycę światłoczułą. Dzięki temu jest on w stanie rejestrować obraz w wysokiej rozdzielczości. Kamera IP zawiera dodatkowo moduł sieciowy, za którego pośrednictwem strumieniuje obraz w sieci. Można w ten sposób zobaczyć go, a nawet nagrywać, na dowolnym urządzeniu, takim jak smartfon czy komputer.

Korzystanie z takiego rozwiązania sprowadza się zwykle do zainstalowania odpowiedniej aplikacji i połączenia z naszym modelem. Sam montaż kamery IP jest bardzo prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. Zależnie od producenta, może on odbywać się w różny sposób. Kamerę da się przykleić, zawiesić lub odpowiednio ustawić w danym miejscu. Wystarczy, żeby miała tylko zasilanie w postaci baterii lub kabla sieciowego.

Czy warto kupić kamerę IP i na co zwrócić uwagę?

Monitoring w domu lub firmie jest coraz częściej spotykany. Za pośrednictwem jednej lub kilku kamer IP zapewniamy możliwość rejestracji oraz udostępniania obrazu przez sieć i jego podgląd na dowolnym urządzeniu. Jest on oczywiście strumieniowany w wysokiej rozdzielczości, bez żadnych zakłóceń.

Wybór tej właściwej zwykle opiera się na zastosowaniu kamery i na tym, w jakich warunkach ma ona działać. Jeżeli docelowym jej zadaniem będzie monitorowanie obszaru na zewnątrz budynku, to warto wybrać modele z obudową o podwyższonym stopniu szczelności (np. IP 36). Zapewni to niezawodne jej działanie w każdych warunkach atmosferycznych. Kamery IP zbudowane z metalu są tutaj najlepszym wyborem, ponieważ wtedy sprzęt na pewno nie ulegnie awarii. Drugim aspektem jest zasilanie. W sytuacji, kiedy problematyczne jest doprowadzenie kabla sieciowego, dobrze zwrócić uwagę na rozwiązania bezprzewodowe. Należy wtedy jednak pamiętać o konieczności ładowania urządzenia lub wymiany baterii przy rozładowaniu.

Wiele kamer IP posiada matrycę CMOS, której najważniejszą zaletą są niesamowite parametry. Sam przetwornik obrazu powinien mieć podaną rozdzielczość, ponieważ to ona decyduje o jakości obrazu. Rozmiar matrycy wpływa także na odwzorowanie barw, ostrość i jasność w nocy. Na rynku można znaleźć również bardziej zaawansowane modele obrotowe, które można zdalnie ustawiać przy pomocy np. smartfona lub komputera. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować kąt położenia obiektywu ręcznie lub automatycznie, zależnie od pory dnia.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferuje dany model. Często można spotkać kamery, które posiadają wbudowany filtr podczerwieni. Zapewnia to lepsze kolory podczas dnia oraz zwiększoną jakość obrazu w nocy. Bardzo przydatny okazuje się także mechanizm wykrywania ruchu. Dzięki niemu kamera wykrywająca ruch może automatycznie zapisać zdjęcia lub film w chmurze oraz wysłać powiadomienie w aplikacji, mailem lub za pośrednictwem SMS-a. Najbardziej zaawansowane kamery IP są w stanie nagrywać obraz na kartę SD. Posiadają też specjalne wejścia cyfrowe do podłączenia dodatkowych sensorów, więc mogą stać się elementem całego systemu alarmowego.

  • 209 zł
  • 219 zł
  • 1 649 zł
  • 209 zł
  • 739 zł

Jaką kamerę IP wybrać?

Kamera IP stojąca na brązowym biurku w mieszkaniu

Producenci ciągle udostępniają nowe rozwiązania, wyposażone w coraz bardziej zaawansowane podzespoły i funkcje. Wiele ciekawych modeli można znaleźć między innymi w sklepie RTV Euro AGD. Dobrym pomysłem może okazać się wybór jednego z często polecanych przez klientów modeli. Zalicza się do nich chociażby Ferguson Smart Eye 200. Jego cena to obecnie około 300 złotych. Ta kamera charakteryzuje się matrycą CMOS i rozdzielczością do 1920 × 1080 pikseli. Gwarantuje to bardzo dobrą jakość rejestrowanego obrazu. Można ją połączyć z urządzeniem i siecią za pośrednictwem Wi-Fi, a także standardowego kabla RJ-45. Jest ona przeznaczona do użytku we wnętrzach budynków. Innym często polecanym modelem jest Mikavi YE2 360. Jej cena to obecnie około 220 złotych. Posiada matrycę CMOS i charakteryzuje się rozdzielczością 1280 × 960 pikseli, co skutkuje czystym, ostrym obrazem. Najważniejszą jej cechę stanowi możliwość obserwowania obrazu w 360 stopniach. W ten sposób przy pomocy 1 urządzenia jesteśmy w stanie zobaczyć całe pomieszczenie. Wyposażono ją też w: łączność Wi-Fi, powiadomienia w razie wykrycia ruchu oraz wygodną aplikację do sterowania z poziomu smartfona. Ciekawym rozwiązaniem jest także stojąca kamera, przeznaczona do wnętrza budynków, czyli Dahua IPC-C26P. Jej cena obecnie to około 200 złotych. W niej również wykorzystano matrycę CMOS. Kamera rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD i posiada kąt widzenia aż 130 stopni. Jest w stanie pokryć całe pomieszczenie przy odpowiednim ustawieniu. Można ją podłączyć do dowolnego urządzenia za pośrednictwem Wi-Fi. Innymi godnymi polecenia modelami są Imou Dome Lite (za około 220 złotych) i Ferguson Smart Eye 100 (za około 160 złotych). Druga opcja mocno się wyróżnia ze względu na wygląd i możliwość montażu w każdym miejscu. Za niską cenę producent oferuje dobrą jakość obrazu w rozdzielczości HD, powiadomienia przy wykryciu ruchu oraz 12 diod LED, które są w stanie doświetlać obszar do 8 metrów.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny