Suche powietrze w domu – przyczyny zjawiska. Sposoby na poprawę jakości powietrza nie tylko w sezonie grzewczym

Autor: Ola

Suche powietrze w domu dokucza m.in. w porze, kiedy podkręca się ogrzewanie, ale nie tylko. Panująca w mieszkaniu wilgoć ulatnia się na wiele sposobów i powoduje nieprzyjemne dolegliwości u domowników, a także źle wpływa na kondycję roślin i mebli. Sprawdź, co zrobić, aby poprawić jakość powietrza.

Jakość powietrza w mieszkaniu jest ważna dla zdrowia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co powoduje suche powietrze w domu
  2. na czym polega nawilżanie powietrza w mieszkaniu
  3. jak rozpoznać niewłaściwy poziom wilgotności powietrza

Suche powietrze w domu – przyczyny

Nawilżanie powietrza w mieszkaniu jest szczególnie ważne zimą

Suche powietrze w domu najczęściej powstaje w okresie grzewczym. Aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia, który wynosi 40–60%, i poprawić jego jakość, warto wyposażyć pomieszczenia użytkowe w nawilżacze powietrza. Nie tylko rozpylają one wilgoć, ale też mogą służyć jako lampki nocne czy odtwarzacze kołysanek. Praca grzejników i innych generatorów sztucznego ciepła to jednak nie jedyny powód. Do wysuszenia powietrza dochodzi również latem, szczególnie w porze bez opadów oraz wtedy, gdy promienie słoneczne UV przedostają się do wewnątrz pomieszczeń bezpośrednio przez szyby w oknach. Utrzymująca się przez dłuższy czas bezchmurna i parna pogoda nieświadomie wzbudza w domownikach konieczność otwierania okien i wpuszczania do środka nagrzanego suchego powietrza z zewnątrz. Skutecznie i szybko obniża ono wilgoć panującą w pokojach nawet o kilkanaście procent. Za suche powietrze – nie tylko w domach, ale i w biurach czy sklepach – odpowiadają także klimatyzatory, działające na zasadzie wykraplania wilgoci z powietrza. Proces polega na obniżeniu temperatury powietrza do poziomu poniżej punktu rosy i wytrąceniu z niej wody dzięki przepuszczeniu powietrza przez specjalną chłodnicę. W efekcie pracy urządzenia powietrze jest przyjemnie zimne, ale suche.

  • 349 zł
  • 1 899 zł
  • 299 zł
  • 1 099 zł
  • 349 zł

Suche powietrze w domu – objawy

nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Little (czerwony)

Suche powietrze w domu ma swoje nieprzyjemne skutki zarówno dla zdrowia domowników, jak i kondycji roślin doniczkowych czy mebli, szczególnie tych wykonanych z naturalnego drewna. Powietrze bez nawilżania przyjemną wilgocią – jaką daje m.in. RAVEN EN003 czy Philips HU4803/01 – powoduje przede wszystkim wysuszanie błon śluzowych nosa i gardła. To sprawia dyskomfort w postaci suchego kaszlu czy chrypki. A do tego sprzyja przedostawaniu się chorobotwórczych patogenów do organizmu, które w sytuacji prawidłowo wilgotnej śluzówki zatrzymywane są na jej powierzchni i usuwane z organizmu. Suche powietrze w domu może wywoływać także trudności w oddychaniu, być przyczyną senności za dnia oraz kłopotów ze snem w nocy. Stadler Form Oskar czy Vesta EUH02 zapobiegają również wysychaniu skóry i powstawaniu zmarszczek czy pojawieniu się uczucia świądu. Zbyt suche powietrze w domu przyczynia się też do zwiększenia stężenia kurzu i lotnych alergenów w powietrzu, które dodatkowo utrzymują się w nim dłużej niż w wilgotnym środowisku. Suchy mikroklimat sprzyja powstawaniu odbarwień na drewnianych meblach i utracie ich naturalnego blasku. W takim pomieszczeniu parkiety mają tendencję do matowienia i pojawiania się szczelin pomiędzy deskami, a osłabione elementy komody czy szafy mogą się rozszczelniać. Suche powietrze w mieszkaniu prowadzi wreszcie do elektryczności statycznej.

Co na suche powietrze w domu?

oczyszczacz powietrza Philips AC3259/10

Istnieje wiele sprawdzonych domowych metod na podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniu. Należą do nich: otwieranie drzwi do kuchni czy łazienki po zakończeniu gotowania i kąpieli, suszenie odzieży na grzejnikach i wolnostojących suszarkach czy zwiększenie ilości żywych roślin w domu. Warto też uszczelnić drzwi i okna, wietrzyć pomieszczenia wieczorami i unikać ich otwierania w ciągu dnia, szczególnie w czasie upałów. Jednak niezastąpionym sposobem na suche powietrze w pokoju czy innym pomieszczeniu w domu jest nawilżacz powietrza, taki jak Stadler From Julia, RAVEN EN007 czy Babymoov A047011. Jego praca skupia się na emisji wilgotnej, ciepłej lub zimnej, mgiełki. Urządzenie można wykorzystać również do aromaterapii, aplikując do zbiornika na wodę olejek eteryczny. Poza tym nawilżacze posiadają designerski wygląd i mogą jednocześnie stanowić stylowy dodatek do wystroju wnętrza. Praktycznym rozwiązaniem są także nawilżacze wzbogacone o funkcję oczyszczania powietrza, takie jak Stadler Form Robert czy Venta Airwascher LW25 Comfort Plus. Są one stworzone do usuwania wszechobecnych alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów. Docenią to szczególnie alergicy oraz osoby wrażliwe na kurz, roztocza czy zmagające się ze skórą skłonną do podrażnień. Cenną właściwością takich urządzeń jest automatyczne dokonywanie pomiarów jakości powietrza. Oznacza to, że domownik jest zwolniony z konieczności dokonywania kontroli poziomu wilgotności powietrza i włączania urządzenia. Innowacyjna technologia nawilżaczy sprawia, że praca użytkownika ogranicza się wyłącznie do uzupełniania zbiornika na wodę i podłączenia sprzętu do zasilania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link