Jakie zmiany czekają nas w Forza Horizon 5?

Jedna z najbardziej znanych wyścigówek powraca! Co nowego zaoferuje gra w tym roku?

Każdy fan gier wyścigowych kojarzy włoskie słowo Forza (tłum. „siła”). Franczyza liczy już kilkanaście gier, podzielonych między dwoma tytułami: Forza Motorsport (symulator) oraz Forza Horizon – otwarty świat. Wydawcą serii od 16 lat jest Xbox Game Studios.

Pierwszą grę Forza Horizon wydano w 2012 r. i od tego czasu tytuł cieszy się ogromną popularnością. Jest to jedna z najlepiej sprzedających się serii gier wyścigowych, a ostatnia część – Forza Horizon 4 – w zeszłym roku osiągnęła pułap 24 milionów graczy. Oczywiste jest zatem, że oczekiwania na premierę piątej części są bardzo duże. Czy deweloperzy Playground Games je spełnią?

 

Hola Mexico!

Przed oficjalną zapowiedzią Forza Horizon 5 pojawiło się wiele plotek i spekulacji odnośnie kraju. Część graczy była przekonana, że twórcą zabiorą ich do Japonii. Nic z tego jednak się nie potwierdziło, ponieważ wybór padł na państwo po drugiej stronie oceanu – Meksyk. Skąd taka decyzja? Jak powiedział dyrektor kreatywny Playground Games dla portalu Eurogamer: „Meksyk jest jak cały świat w jednym kraju”.


Mapa Forza Horizon 5 będzie największą w historii serii, do eksploracji otrzymamy aż 107 km² (dla porównania – w czwartej części było to 71 km², a w trzeciej 60 km²). Deweloperzy nie chcieli jednak więcej tego samego, więc nowym domem festiwalu został kraj o ogromnej  różnorodności. Gra zaoferuje aż 11 biomów, m.in.: pustynie, wulkan, miejskie obszary, mokradła, skaliste i piaszczyste wybrzeża, kaniony i pola uprawne.

W Forza Horizon 5 wrócą cztery pory roku. Zważając jednak na układ terenu oraz klimat Meksyku, system będzie bardziej skomplikowany. Każdy biom inaczej zareaguje na zmianę pory roku. W porze suchej na graczy czekają burze piaskowe, a w porze deszczowej – tropikalne sztormy. Zmieniać się będzie także niebo. Twórcy ujawnili, że korzystali z 75-terabajtowej bazy zdjęć meksykańskich chmur, by maksymalnie zbliżyć się do fotorealizmu.

Meksyk to oczywiście nie tylko przyroda, ale też bogate dziedzictwo kulturowe. Brytyjskie studio Playground Games od początku włączyło w proces twórczy meksykańskich artystów. W grze zobaczymy barwne murale autorstwa lokalnych malarzy, a szalonym wyścigom towarzyszyć będą hiszpańskie utwory w radiu. 

 

Samochody i modyfikacje

Jak i w poprzednich częściach, Forza Horizon 5 zaoferuje fanom kilkaset samochodów wyścigowych. Na tegoroczną okładkę trafi Mercedes-AMG ONE oraz 2021 Ford Bronco Badlands.

Na start gracze otrzymają trzy samochody: Chevrolet C8 Corvette Stingray, Ford Bronco (2021) i Toyota Supra GR. Nie trzeba będzie między nimi wybierać, ponieważ cała trójka od razu trafi do hangaru. Limitu miejsc w garażu jeszcze nie określono.  


Klasycznie przewidziano szerokie możliwości modyfikacji. Twórcy dodali sto nowych felg, setki ulepszeń wizualnych oraz tysiące opcji na poprawę wydajności auta. Usprawniono proces tuningowania i malowania samochodów (swoimi kreacjami podzielimy się z innymi za pomocą Gift Drops). Rozszerzenie sposobów customizacji dotyczy też postaci. W Forza Horizon 5 zmienimy fryzurę, kupimy nowe ubrania, określimy głos naszego bohatera / bohaterki itp.

W piątej części gry skupiono się nie tylko na realizmie wizualnym, ale także dźwiękowym. Każda modyfikacja silnika (jak wydech lub wał rozrządczy) wpłynie na brzmienie auta. Głębi audio doda technologia ray tracingu. W zależności od środowiska dźwięk będzie odbijał się inaczej, odzwierciedlając przestrzeń dookoła. Są to ulepszenia, na które czekało wielu fanów serii.  

 

Otwarty świat

Wiadomo, że Forza Horizon jest serią wyścigówek, jednak na odrobinę fabuły zawsze znajdzie się miejsce. W piątej części gracze przemierzą Meksyk, by wykonywać misje, poznawać nowe postacie i eksplorować tajemnicze zakątki mapy (np. ruiny świątyni Majów). Kampania Horizon Story jest przygodą singleplayerową.

Poza tym Forza Horizon 5 zaoferuje ogrom trybów w opcji multiplayer. Horizon Open to rozgrywka PvP, która zachęci graczy do rywalizacji w takich kategoriach jak wyścigi, drift oraz eliminator (samochodowe battle royale).

Tymczasem Horizon Tour zjednoczy graczy, którzy rzucą wyzwanie Drivatarom – samochodom sterowanym przez AI. System ten używa uczenia maszynowego, by jak dokładniej odwzorować zachowanie prawdziwych graczy. Po zebraniu wystarczającej ilości danych, AI podejmuje własne decyzje i symuluje sposób jazdy gracza. Ciekawostką dotyczącą Drivatarów jest to, że są obecne w serii Forza od samego początku (2005 r.). Jest to jedna z najdłużej działających technologii uczenia maszynowego w branży gier wideo. 

 

Nowe tryby w Forza Horizon 5

Sztuczna inteligencja zostanie też zaimplementowana w postaci Forza LINK – nowym narzędziu multiplayera. Asystent AI będzie śledził aktywność graczy i łączył ich ze sobą na podstawie wspólnych zainteresowań, ukończonych misji, poziomu itp.

Nowością w serii jest także Horizon Arcade  – 130 minigier, w które zagramy ze znajomymi lub losowymi osobami. Przykładowym wyzwaniem jest zbijanie piniat na torze wyścigowym lub skoki przez samochody. Zabawy będą oznaczane na mapie w trakcie rozgrywki.

Natomiast najgłośniejszą nowinką w Forza Horizon 5 jest oczywiście EventLab. Twórcy oddadzą w ręce graczy potężne narzędzie, którego jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia. EventLab pozwoli na tworzenie własnych tras, wyzwań, akrobacji i zasad gry. Wszystko będzie modyfikowalne, łącznie z trybem (co-op, solo, PvP).

Wyraźnie widać, że każda z nowości ma na celu zbliżenie do siebie graczy. Twórcy wskazują, że Forza Horizon 5 kładzie największy nacisk na społeczność w historii serii. Dodatkowym potwierdzeniem tego jest wprowadzenie społecznej waluty Kudos, którą otrzymamy za pozytywne uczynki. Odblokuje to specjalne tagi, które można wyróżnić na swoim profilu. 


Kontroler

Z okazji premiery Forza Horizon 5 otrzymamy kontroler Xbox Series z limitowanej edycji. Inspirowany festiwalem pad wyposażono w specjalne uchwyty, zwiększające przyczepność. Kontroler otrzymał przezroczyste żółte wykończone – ruch elementów ”pod maską” zrobi wrażenie na każdym! Dodatkowo w pudełku zamknięto ekluzywną zawartość do gry, sprawdź szczegóły tutaj
 

Premiera Forza Horizon 5

Na meksykańskie drogi wjedziemy już 9 listopada. Premiera Forza Horizon 5 odbędzie się na konsolę Xbox Series X|S i Xbox One oraz na PC. Gra zapowiada się bardzo dobrze, a zważając na jej charakter – jest to rozrywka, która nie znudzi się nawet po setkach godzin grania. 

Zamów Forza Horizon 5 w przedsprzedaży już teraz!

 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link