Czym jest technologia Miracast? Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Autor: Anna

Chcesz przesyłać multimedia wprost na telewizor czy kino domowe, bez używania jakichkolwiek kabli? Technologia Miracast pozwala na zdalne przenoszenie obrazu i dźwięku bezpośrednio na ekran naszego telewizora. Wystarczy posiadać telefon z dostępem do Internetu oraz telewizor – podłączone do sieci bezprzewodowej są w stanie komunikować się na tyle, aby móc przesyłać ulubioną muzykę czy filmy bez konieczności podłączania przystawek czy przewodów!

Przesyłanie filmu ze smartfonu na telewizor z Miracast

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest Miracast
  2. jakie są wady i zalety technologii Miracast
  3. jakie urządzenia są kompatybilne z Miracast

Miracast – co to jest?

Transmisja muzyki przez Miracast

Miracast jest technologią, która pozwala na przesyłanie obrazu i dźwięku zdalnie z urządzenia mobilnego na telewizor czy monitor. Odbywa się to przy użyciu Wi-Fi – sprzęt komunikuje się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowej, aby przesłać wskazany obraz na drugie urządzenie. Ta technologia pozwala na przesyłanie multimediów bez konieczności znajdowania się bezpośrednio w zasięgu routera. Jest to niezwykle łatwa w użyciu technologia, która znacząco wpływa na komfort korzystania z telewizora czy monitora. 

Czego potrzebujemy, aby wykorzystać wspomnianą technologię Miracast? Przede wszystkim, zarówno sprzęt mobilny, a więc telefon, tablet czy laptop, jak i urządzenie docelowe – najczęściej telewizor lub kino domowe – powinny być wyposażone w odbiornik Wi-Fi oraz mieć możliwość wykorzystywania technologii Miracast. Ta opcja nie wymaga posiadania najdroższego modelu telewizora. Jest to świetna propozycja dla osób posiadających sprzęt z niższej półki.

Wady i zalety technologii Miracast

Technologia bezprzewodowa Miracast to funkcja, która charakteryzuje się szeroką gamą różnych zastosowań – możemy przesyłać nie tylko obraz, ale także dźwięk. Dlatego to świetna propozycja dla osób, które chcą przesłać muzykę np. z serwisu Spotify czy Tidal. To również dobra okazja na włączenie ulubionego filmu czy serialu na telewizorze, bezpośrednio z naszego smartfona. Największą zaletą tej technologii jest zdecydowanie to, że wszystkie obecne na rynku urządzenia obsługują tę opcję. Do wykorzystania Miracast wystarczy jedynie połączenie z Wi-Fi. Dzięki temu nie musimy kupować najdroższych modeli telewizorów, aby móc cieszyć się zdalnym przesyłem multimediów. Jest to powszechnie używana technologia w sprzęcie różnego rodzaju – także w projektorach, kinach domowych, odtwarzaczach Blu-Ray czy monitorach. 

Czy takie rozwiązanie ma wady? Miracast przynosi wiele korzyści. Znajdziemy w nim jednak niewielkie wady, które mogą być trochę uciążliwe, zwłaszcza podczas częstego wykorzystywania tej funkcjonalności. Największym minusem tej technologii jest fakt, iż podczas przesyłu danych z telefonu np. na telewizor nie możemy zablokować telefonu. Funkcja ta działa na zasadzie odbicia lustrzanego, które pokazuje na telewizorze dokładnie to, co znajduje się na ekranie naszego smartfona. Dlatego, jeśli chcemy pokazać znajomym zdjęcia z wakacji czy puścić film, musimy mieć cały czas włączony ekran telefonu. Dodatkowo Miracast nie wykorzystuje telefonu jako pilota – to oznacza, że nie uzyskujemy dodatkowych opcji podczas przesyłu multimediów.

  • 1 349 zł
  • 399 zł
  • 499 zł
  • 609 zł
  • 869 zł

Urządzenia działające z funkcją Miracast

Sony KDL-40WE660

Technologia Miracast jest kompatybilna z różnymi urządzeniami – telewizorami, projektorami czy odtwarzaczami Blu-Ray. Wybór odpowiedniego urządzenia, które w przyszłości posłuży nam do zdalnego przesyłania multimediów, jest uzależniony w głównej mierze od naszych preferencji. 

Pierwszą propozycją telewizora, wykorzystującego Miracast, jest LG 55SM8600. Ten model to idealny wybór dla osób, chcących cieszyć się obrazem w najwyższej jakości. Urządzenie posiada duży, 55-calowy ekran, który wyświetla nawet najmniejsze szczegóły. Jeśli nie mamy warunków do posiadania tak dużego telewizora, warto wziąć pod uwagę sprzęt Philips 43PUS6703/12. Został on wyposażony w nieco mniejszy, 43-calowy wyświetlacz. Dzięki technologii Ambilight możemy poczuć się, jakbyśmy brali udział w wydarzeniach dziejących się na ekranie. Jest to system podświetlania telewizora z 3 różnych stron – tak, aby wpłynąć na nasze emocje podczas seansu. 

Jeśli chcemy oglądać filmy czy grać w gry przy wykorzystaniu projektora, warto kupić Epson EH-TW650. Ten model to idealna propozycja dla osób, które przywiązują uwagę do najmniejszych detali. Sprzęt pozwala na uzyskanie obrazu w Full HD – nawet podczas zdalnego przesyłania multimediów. Projektor charakteryzuje się także łatwą konfiguracją oraz przystępną ceną.

Świetnym urządzeniem, które w pełni wykorzystuje funkcję Miracast, jest odtwarzacz Blu-Ray Sony BDP-S6700. Sprzęt obsługuje szeroką gamę formatów audio oraz wideo. Dzięki zastosowanym technologiom Dolby TrueHD oraz obsłudze filmów w rozdzielczości 4K Ultra HD możemy ponadto cieszyć się obrazem i dźwiękiem w najwyższej jakości. Drugą propozycją jest odtwarzacz z nieco wyższej półki – Yamaha BD-S681 (czarny). Ten model charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania oraz szeroką gamą wbudowanych technologii. Znajdziemy w nim technologię bezstratnego kodowania, idealnego brzmienia (dzięki standardowi DTS-HD Master Audio) czy technologię 3D. Sprzęt posiada także wiele certyfikatów łączności bezprzewodowej – Miracast, DLNA oraz Wi-Fi Direct. 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link