Głośniki do laptopa – czym kierować się w wyborze?

Autor: Joanna

Głośniki do laptopa znacznie poprawiają jakość wydobywającego się z urządzenia dźwięku, który pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo. W ich wyborze należy wziąć pod uwagę zwłaszcza moc, pasmo przenoszenia oraz wykonanie.

Laptop z bezprzewodowym głośnikiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy potrzebne są dodatkowe głośniki do laptopa
  2. jakie są rodzaje głośników do laptopa
  3. co wziąć pod uwagę, wybierając głośniki do laptopa

Głośniki do laptopa – czy są potrzebne?

Głośniki 2.0 do laptopa

Głośniki to obowiązkowy element specyfikacji każdego laptopa. Niestety kwestia dźwiękowa to najczęściej najsłabsze ogniwo tego typu urządzeń. Nierzadko rozczarowują pod względem jakości dźwięku – trzeszczą, są za ciche, brzmią nieczysto. Dźwięk jest płaski i/lub głuchy. W związku z tym wbudowane głośniki do laptopa warto wspomóc dodatkowymi. To najlepszy sposób na rozszerzenie możliwości laptopa i zapewnienie lepszego brzmienia. Oczywiście występują wyjątki, które dotyczą przeważnie urządzeń należących do klasy premium. Najtańsze modele można kupić już za kilkanaście–kilkadziesiąt złotych, jak np. Tracer Stream BT czy Manta SPK420BOX. Droższe charakteryzują się jednak lepszymi wartościami. Za te z najwyższej półki, określane mianem „audiofilskich”, zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. Bogatą ofertę głośników do komputera na każdą kieszeń oferuje RTV EURO AGD.

Rodzaje głośników do laptopa

Rodzaj głośników do laptopa determinowany jest przede wszystkim miejscem, w jakim korzysta się ze sprzętu. W przypadku, gdy jest on użytkowany w dość stacjonarnym trybie – w domu czy pracy – można zakupić podpinane głośniki do laptopów. Typowo biurkowe rozwiązanie to głośniki 2.0 bez subwoofera, jak np. Creative GigaWorks T20 II 2.0 Retail. Oprócz tego, że nie zajmują dużo miejsca, to są niedrogie i uniwersalne. Nieco bardziej rozbudowaną ofertą są głośniki 2.1, czyli dwa głośniki i subwoofer, jak np. Logitech Z625. Mimo zajmowania większej ilości miejsca od zestawu 2.0, dzięki basowi zapewniają lepsze wrażenia dźwiękowe. Do laptopa nie poleca się natomiast głośników 5.1, takich jak np. Logitech Z 506. To zestaw pięciu głośników i subwoofera, który w większości przypadków nie jest możliwy technicznie do podłączenia. By z nich korzystać, konieczne jest zazwyczaj użycie zewnętrznej karty muzycznej. Z kolei jeśli urządzenie wykorzystywane będzie podczas podróży lub w plenerze, to najlepszą opcją są niewielkie i lekkie bezprzewodowe głośniki do laptopa, zwane też mobilnymi, jak np. Tracer Stream V2 BT.

  • 199,99 zł
  • 1 039 zł
  • 259 zł
  • 49,99 zł
  • 699 zł

Głośniki do laptopa – ważne parametry

Logitech Z906 5.1 THX/500W

Jakie głośniki do laptopa wybrać? To nie lada wyzwanie, ponieważ wybór jest spory. Przed zakupem warto przejrzeć dostępne w sieci rankingi głośników do laptopa i zasięgnąć opinii specjalisty w sklepie. Sprzęt powinno się dobierać do możliwości laptopa, gdyż nawet dobre głośniki podłączone do słabego lub przestarzałego sprzętu nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Czynnikami, na jakie trzeba zwrócić największą uwagę, są moc i pasmo przenoszenia. Moc określa maksymalną głośność dźwięku. Im jest wyższa, tym lepiej. Parametr ten jest podawany w watach. Mianem pasma przenoszenia określa się zakres częstotliwości przenoszonych przez głośniki. Górna granica oznacza maksymalny dźwięk wysoki, zaś dolna – niski (basy). W przypadku urządzeń mobilnych należy wziąć pod uwagę czas pracy. Jednym z najlepszych pod tym względem modeli jest Sony SRS-XB32. Wbudowany akumulator pozwala cieszyć się ulubioną muzyką do 24 h bez konieczności ładowania.

Wybierając głośnik zewnętrzny do laptopa, dobrze jest też spojrzeć na dodatkowe opcje, jak: możliwość sterowania za pomocą pilota (który znacznie podnosi wygodę i komfort użytkowania), wbudowane radio (jak np. w Tracer Powerbox), czytnik kart pamięci (jak np. w Manta SPK516), wbudowany mikrofon (jak np. w Sony SRS-XB01).

Głośniki do laptopa – wygląd i rozmiar

Czynnikiem decydującym w dużej mierze o wyborze głośników jest wykonanie. Obudowa zrobiona jest zazwyczaj z drewna lub tworzywa sztucznego. Bez względu na rodzaj użytego materiału sprzęt powinien być specjalnie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobre głośniki do laptopa chronione są także przed wodą. Odporność na zachlapanie to domena sprzętów przenośnych. Wodoodporna konstrukcja pozwala bez obaw korzystać z nich nad basenem czy w czasie deszczu. Funkcję taką posiada np. JBL Boombox.

Głośniki do laptopa dostępne są w rozmaitych wariantach wizualnych. Sprzęt oferowany jest w wielu kolorach i stylach. Ciekawą propozycję stanowi głośnik Fender Monterey o klasycznym designie inspirowanym wzmacniaczami Fender 68 Custom. Interesujący wygląd ma także model Fresh 'n Rebel Rockbox Cube Fabriq Edition Army, ubrany w specjalną tkaninę z wieloma różnobarwnymi nitkami i zdobiony skórzaną etykietą. Determinantą bezpośrednio związaną z wyglądem głośników jest ich rozmiar. Najlepszym rozwiązaniem są małe głośniki do laptopa. Kompaktowość jest szczególnie istotna w przypadku modeli przenośnych. Niekiedy spotkać można miniaturowe głośniki do laptopa, które wyposażone są w klips montażowy pozwalający na ich założenie na klapę urządzenia.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link