Jaki uchwyt do monitora wybrać?

Autor: Zosia

Wprawdzie dziś monitory zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż dawniej, ale razem z pokaźną podstawką mogą poważnie zredukować miejsce na biurku. Dlatego warto pomyśleć o „odzyskaniu” nieco przestrzeni i kupić uchwyt do monitora.

człowiek siedzi przed monitorami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto zaopatrzyć się w uchwyt do monitora
  2. jaki uchwyt na monitor wybrać: biurkowy czy ścienny
  3. w jaki sposób przymocować uchwyt do monitora

Do czego przyda się uchwyt do monitora?

pracownik warsztatu sprawdza coś w monitorze

Po pierwsze, zyskamy miejsce na biurku. Instalując na biurku uchwyt do monitora, pozbywamy się dość szerokiej podstawki, a zamiast tego mamy cienką i estetyczną rurkę, przytwierdzoną do blatu. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu zyskujemy sporo miejsca na biurku, które najczęściej jest zawalone dokumentami i drobnymi przedmiotami niezbędnymi do pracy. Drugi powód, dla którego warto przemyśleć zakup uchwytu na monitor, to możliwość bardziej precyzyjnego jego ustawienia. Oryginalna podstawka, w którą wyposażone są monitory, umożliwia jedynie regulację ich pochylenia, ewentualnie niektóre modele pozwalają na zmianę wysokości. Bardzo często zakres tych regulacji jest mocno ograniczony przez producentów sprzętu. Decydując się na instalację uchwytu na monitor, możemy niemal perfekcyjnie dopasować urządzenie do potrzeb wynikających z miejsca pracy. Odpowiednio dobrane ramię do monitora umożliwia obracanie go nawet o 360°. Również kąt nachylenia monitora można regulować w dowolnym zakresie. Podobnie zresztą jest w przypadku obniżania czy podnoszenia położenia ekranu. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Właściwie ustawiony monitor sprawia, że nie musimy przyjmować przy biurku pozycji wymuszonej (np. pochylonej) i obciążać kręgosłupa.

Uchwyt na 2 monitory czy uchwyt na 3 monitory?

Dopasowując uchwyt do monitora, nie możemy zapomnieć o kolejnej jego zalecie. Jest nią większa możliwość wpływu na zarządzanie kablami. Dzięki odpowiedniej budowie uchwytu z biurka może zniknąć większa część kabli. Dodatkowo niektóre uchwyty do monitora posiadają zainstalowany hub USB. Takie rozwiązanie pozwala na stuprocentowe zarządzanie porządkiem na biurku związanym z plątaniną przewodów.

Niejednokrotnie praca biurowa wymaga od nas równoczesnego korzystania z kilku monitorów. Tu również z pomocą mogą przyjść uchwyty na monitor. W sklepach RTV Euro AGD bez problemu kupimy uchwyt na 2 monitory czy uchwyt na 3 monitory. Takie mocowanie ułatwia umiejscowienie monitorów na stosownej wysokości, ramka do ramki. Można także regulować ich kąt nachylenia i wysokość położenia. Zdecydowanie zwiększa to komfort pracy. Oczywiście, takie usprawnienia miejsca pracy mają swoją cenę. Za pojedynczy uchwyt do monitora możemy zapłacić od kilkudziesięciu do stu złotych. Natomiast porządne uchwyty na 2 lub 3 monitory są już zdecydowanie droższe. Ich koszt waha się w granicach kilkuset złotych.

  • 699 zł
  • 339 zł
  • 89,99 zł
  • 359 zł
  • 139,99 zł

Czym powinny charakteryzować się uchwyty na monitor?

różne pozycje do pracy przy monitorze wiszącym na uchwycie

Większość uchwytów na monitor mocowana jest do biurka, ale na rynku znajdziemy też takie, które montuje się do ściany. To rozwiązanie, które częściej wykorzystywane jest w przypadku telewizorów, ale spotyka się je także w odniesieniu do monitorów komputerowych. Uchwyt ścienny do monitora pozwala na instalację nawet kilku ekranów. Kiedy uchwyt obsługuje tylko jeden monitor, to możemy swobodnie zmieniać jego położenie i kąt nachylenia. Jeśli skorzystamy z uchwytu ściennego, na którym mieszczą się dwa lub więcej monitory, wówczas tracimy możliwość zmiany położenia ekranu.

Najbardziej standardowy uchwyt na monitor do biurka jest przykręcany do blatu, by zapewnić jak największą stabilność. Dla większej wygody można kupić uchwyt z wbudowanym hubem USB. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli podłączać do niego urządzenia zewnętrzne. Droższe modele mają możliwość rozbudowy. Posiadają dodatkowe mocowania, które umożliwiają montaż jeszcze jednego monitora. Taką dodatkową rączkę mają w standardzie uchwyty na 2 monitory. Dzięki temu da się ustawić je wygodnie jeden przy drugim. Kupując tak rozbudowany uchwyt, od razu powinniśmy zwrócić uwagę na jego nośność. Tego rodzaju sprzęt posiada ograniczenia wagowe, dlatego na pewno nie będzie można zamontować do niego dwóch ciężkich ekranów.

Mocniejszą konstrukcją charakteryzuje się uchwyt na 3 monitory, ale w tym przypadku należy zwrócić uwagę na jakość wykonania biurka. Nacisk na biurko od uchwytu obciążonego kilkoma ekranami jest bardzo duży. Słabej jakości materiał może szybko się zużywać. Warto też sprawdzić rozstaw takiego uchwytu. Producenci najczęściej dbają o to, by był jak największy, ale niejednokrotnie trzeba ograniczyć się do zastosowania monitorów o odpowiedniej przekątnej ekranu.

Producenci zadbali także o potrzeby jeszcze bardziej wymagających użytkowników i wprowadzili na rynek uchwyty do większej liczby monitorów. W takim przypadku uchwyt powinien być solidny i mocowany do wysokiej jakości blatu. Uchwyty na cztery monitory i więcej nie pozostawiają dużego wyboru. Ich montaż możliwy jest wyłącznie jeden nad drugim. Ich nośność powinna być zdecydowanie większa, by nie ograniczać się tylko do monitorów niewielkich rozmiarów. Jeśli zaś koniecznie chcielibyśmy posiadać cztery lub więcej monitorów ustawianych szeregowo, niezbędny będzie do nich zakup oddzielnych uchwytów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów