Jaki typ podłączenia pendrive'a będzie najlepszy?

Autor: Joanna

Choć na pierwszy rzut oka pendrive z USB 3.0 niewiele różni się od modelu ze starszym interfejsem, ten pierwszy oferuje znacznie większy komfort użytkowania. Zastanawiasz się, jaki typ podłączenia pamięci USB sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy, czym wyróżniają się różne złącza w pendrive’ach, i podpowiadamy, które wybrać!

Pendrive ze złączem USB 3.0

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są najpopularniejsze typy podłączenia w pendrive’ach
 2. który interfejs oferuje najszybszy transfer
 3. o czym jeszcze pamiętać przy wyborze pendrive’a

Typ podłączenia pendrive’a – dostępne interfejsy

Szybka pamięć USBJeszcze do niedawna producenci pendrive’ów wykorzystywali w swoich nośnikach najbardziej uniwersalne złącze, czyli USB 2.0. Oferowało ono dość dużą (w porównaniu z pierwszą wersją) szybkość odczytu i zapisu, a gniazda zgodne z tym standardem stały się powszechne w laptopach i komputerach stacjonarnych. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się kolejne wersje tego popularnego interfejsu, które od poprzedników różnią się jeszcze większą przepustowością – USB 3.0 i 3.1.

Większość pendrive’ów jest wyposażona w port USB typu A. Wtyczka tego popularnego złącza ma prostokątny kształt i, co charakterystyczne, pozwala na wpięcie tylko w jednym ułożeniu. Od pewnego czasu w wielu urządzeniach można też znaleźć interfejs USB typu C. Ten rodzaj portu wyróżnia się znacznie mniejszym rozmiarem i płaskim, odwracalnym kształtem, który ułatwia szybkie podłączenie do komputera.

UWAGA

Wydawałoby się, że USB typu C jako nowoczesne złącze musi być też bardzo szybkie. Jednak typ interfejsu określa jedynie kształt i inne fizyczne cechy wtyczki i portu USB. O tym, jaką szybkość transferu umożliwia złącze, decyduje standard określany cyframi: 2.0, 3.0 lub 3.1.

Pamięć USB – jaką prędkość oferują złącza USB 2.0, 3.0 i 3.1?

Adata UC370 32GB USB-A 3.1/USB-C OTGOd tego, jaki standard USB wykorzystuje pendrive, zależy szybkość przesyłania danych. To szczególnie istotne w przypadku transferu dużych plików – przy zapisywaniu obszernych katalogów ze zdjęciami lub filmami, zbyt wolne złącze może wystawić Twoją cierpliwość na próbę. Dlatego przy wyborze najlepiej wybrać model o jednym z najnowszych interfejsów USB – szczególnie jeśli zależy Ci na szybkim nagrywaniu na pendrive bardzo dużych plików.

Obecnie w sprzedaży dostać można pamięci USB wyposażone w złącza:

 • USB 2.0 (HighSpeed) – prędkość transferu do 60 MB/s,
 • USB 3.0 (SuperSpeed) – prędkość transferu do 4,8 GB/s (600 MB/s),
 • USB 3.1 (SuperSpeedPlus) – prędkość transferu do 10 GB/s.

Największe możliwości oferują pendrive’y ze złączem USB 3.1 Type-C. Takie modele mają zazwyczaj dwie wtyczki – pełnowymiarową (typu A) i typu C. Część pamięci, np. Adata UC370 32GB USB-A 3.1/USB-C OTG, ma również funkcję USB OTG. Umożliwiają one szybki transfer danych między komputerem a urządzeniem mobilnym, np. smartfonem.

 • 38,99 zł
 • 34,99 zł
 • 44,99 zł
 • 239 zł
 • 29,99 zł

Szybki pendrive – o czym pamiętać przy zakupie?

Kupując pendrive o wysokiej maksymalnej prędkości odczytu i zapisu, należy pamiętać, że w praktyce szybkość transferu zależy od przepustowości złącza np. w komputerze. Jak to działa?

Interfejsy USB 2.0, 3.0 i 3.1 są kompatybilne wstecznie. Oznacza to, że pendrive z takim złączem można podłączyć także do gniazda o niższym standardzie – oczywiście, o ile oba urządzenia są wyposażone w port USB tego samego typu. Prędkość transferu będzie wtedy odpowiadać maksymalnej szybkości słabszego modelu. Przykładowo pamięć USB 3.1 podłączona do komputera z gniazdem USB 2.0 pozwoli na transfer z prędkością do 60 MB/s.

Co z tego wynika dla użytkownika? Jeśli Twój komputer lub laptop są wyposażone jedynie w złącza USB 2.0, warto przemyśleć, czy opłaca Ci się dopłacać do szybszego pendrive’a. Pojemność nośnika również ma duże znaczenie – przy transferze małej ilości danych oszczędność czasu może okazać się niezauważalna.

Więcej o tym, jak wybrać odpowiednią prędkość pamięci USB, przeczytasz w tym artykule.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny