Data publikacji: 23 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki tablet graficzny?

Poleć znajomemu Drukuj

Klasyczny tablet, który pozwala na tworzenie kolorowych rysunków i notatek za pomocą rysika, jest nazywany potocznie tabletem do rysowania. Ale tak naprawdę tablet graficzny, z którego korzysta architekt, fotograf czy grafik, to zupełnie inne urządzenie. Jeśli chcesz się rozwijać kreatywnie na polu grafiki komputerowej, przeczytaj nasz poradnik, aby wybrać dla siebie najlepszy tablet graficzny.

Duży tablet graficzny multimedialny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy tablet graficzny,

- jakie są rodzaje tabletów do pracy kreatywnej,

- jakie są najważniejsze cechy tabletu do rysowania.

Do czego służy tablet graficzny?

Rysowanie na tablecie graficznym Tablet graficzny to urządzenie peryferyjne służące do wszechstronnej pracy kreatywnej, która polega na tworzeniu grafik,animacji, obróbce zdjęć, projektowaniu przestrzennym itp. Tablet dla grafika podłącza się do komputera bezprzewodowo lub za pomocą kabla USB.
Profesjonalny tablet do rysowania z ultraczułym rysikiem pozwala na osiągniecie wyjątkowej precyzji, którą trudno jest osiągnąć, tworząc grafiki od podstaw za pomocą myszki komputerowej. Ponadto osoby kreatywne, które ćwiczyły rysunek i tworzyły prace odręcznie na kartkach papieru, cenią sobie powrót do naturalnych ruchów dłoni na nowoczesnym płótnie, jak można nazwać tablet.

Jakie są rodzaje tabletów do rysowania?

Popularnym producentem tabletów graficznych jest Wacom, którego profesjonalne urządzenia znajdziesz w tej kategorii. Wacom ma dwa rodzaje tabletów do rysowania:
  • tablety piórkowe w wersji klasycznej i multimedialnej,
  • notatniki elektroniczne.
Twój wybór zależy od tego, jak wolisz zacząć rysowanie na tablecie graficznym – od tradycyjnego szkicu czy rysunku cyfrowego.

CZY WIESZ, ŻE…

Wymiary tabletu graficznego powinny być dopasowane do wymiarów monitora komputerowego lub ekranu laptopa. Trudno o identyczne wymiary, ale nawet zachowanie proporcji ekranu ułatwia pracę nad rysunkiem.

Tablet piórkowy, taki jak Wacom Intuos Pro L, ma gładką powierzchnię roboczą, której użytkownik dotyka specjalnym piórkiem z wymiennymi wkładami gładkimi lub szorstkimi. Tablet podłącza się do komputera za pomocą kabla USB.
Korzystając z klasycznego tabletu piórkowego, poruszasz piórkiem bezpośrednio po jego powierzchni, a efekty pracy widzisz na bieżąco na ekranie komputera. W przypadku wersji multimedialnej barwny obraz jest widoczny bezpośrednio na ekranie tabletu.
Niektórzy wolą zaczynać pracę od tradycyjnego szkicu, a następnie wykańczać rysunek cyfrowo w programie graficznym. Dla nich powstał tablet Intuous Pro L Paper. Na powierzchnię roboczą kładzie się teksturowany arkusz dołączony do zestawu. Szkic powstaje na papierze, a następnie jest konwertowany do wersji cyfrowej. To upodabnia tablet piórkowy do notatnika elektronicznego.

WSKAZÓWKA

Notatnik elektroniczny to gadżet dla studentów, dzięki któremu mogą sporządzić notatki i w łatwy sposób podzielić się nimi z koleżankami i kolegami. Wystarczy udostępnić materiały w chmurze – ksero staje się zbędne.

Jest nim np. Wacom Bamboo Folio L. Stworzone na papierze grafiki najpierw przenosi się do tabletu multimedialnego, a potem eksportuje się do formatu JPG, PNG czy PDF za pomocą aplikacji. Materiału nie trzeba eksportować od razu – urządzenie zapisuje projekty w pamięci.
Proponowane produkty:
Wacom Intuos M BT (pistacjowy) <%– –%>
Wacom Intuos M BT (czarny) <%– –%>
Wacom Bamboo Slate S (szary) <%– –%>
Wacom Intuos Pro L <%– –%>
Wacom Bamboo Folio S (czarny) <%– –%>

Jaki tablet graficzny kupić – najważniejsze cechy

Tablet do rysowania ma w zestawie czułe piórko Parametry tabletu piórkowego znacznie różnią się od najważniejszych cech klasycznego tabletu, które opisywaliśmy w tym poradniku. Aby rysowanie na tablecie było komfortowe, przed zakupem zwróć uwagę na:
  • wielkość powierzchni roboczej – czyli długość i szerokość powierzchni do rysowania,  
  • rozmiar tabletu – jako osoba początkująca wybierz tablet w rozmiarze A4, aby powierzchnia robocza do nauki była jak największa,
  • rozdzielczość – powinna być dopasowana do rozdzielczości monitora, na którym będzie wyświetlany rysowany obraz,
  • parametry piórka – im większa czułość, próbkowanie i dokładność, tym lepsze odwzorowanie siły nacisku i szybkości ruchów, jak też zdolność do rysowania detali. Dla porównania: liczba poziomów nacisku w notatniku elektronicznym Wacom Bamboo Slate S wynosi 1024, w tablecie piórkowym Wacom Intuos S BT– 4096.

PORADA EKSPERTA

W przypadku multimedialnych tabletów piórkowych (LCD) ważne są  takie parametry, jak stopień odwzorowania barw według palety Adobe® RGB, nawigacja dotykiem, szerokie kąty widzenia, rodzaj matrycy, jasność i kontrast.

Warto, aby tablet graficzny miał dołączone oprogramowanie do zainstalowania na komputerze. Sprawdź także, czy tablet obsługuje gesty wielodotykowe i czy posiada przyciski z opcją konfiguracji skrótów najczęściej wybieranych funkcji.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas