Do czego służy tablet graficzny? Jak wybrać najlepszy?

Autor: Joanna

Tablet graficzny to funkcjonalne urządzenie ułatwiające pracę architektom, grafikom i rysownikom. Tablety graficzne można podzielić na klasyczne, o powierzchniach roboczych przenoszących obraz na monitor komputera, oraz multimedialne, czyli wyposażone w ekran, na którym, podobnie jak na kartce papieru, na bieżąco widać efekt wykonywanej pracy. Dowiedz się, jaki tablet graficzny będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Duży tablet graficzny multimedialny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy tablet graficzny
  2. jakie są rodzaje tabletów graficznych
  3. jaki tablet graficzny będzie najlepszy dla osoby początkującej

Tablet graficzny – czym jest? Do czego służy?

Rysowanie na tablecie graficznym

Tablety graficzne to tak zwane urządzenia wejścia-wyjścia, podłączane przewodowo lub bezprzewodowo. Umożliwiają one przekazywanie zewnętrznych danych do komputera. W tym przypadku chodzi o fizyczne ruchy ręki. Użytkownik specjalnym narzędziem, przypominającym długopis lub ołówek, pobudza czułą powierzchnię matrycy tabletu graficznego, która następnie przenosi wykonane pociągnięcie rysikiem do zainstalowanego na komputerze programu.

Tablety graficzne przeznaczone są dla osób, które z takich czy innych względów wolą tworzyć swoje projekty przy pomocy akcesoriów zbliżonych do długopisu i kartki papieru, a nie przy użyciu myszki komputerowej. Zastępują wszystkie niezbędne akcesoria kreślarskie i rysownicze. Dzięki nim można łatwo wykonać wirtualny projekt architektoniczny, grafikę czy szkic. W związku z tym są chętnie wykorzystywane przez profesjonalnych architektów, rysowników, grafików czy malarzy. Z wielu modeli korzystają także amatorzy, zajmujący się rysowaniem hobbistycznie.

Polecane tablety graficzne
  • 349 zł
  • 379 zł
  • 209 zł
  • 199 zł
  • 179 zł

Rodzaje tabletów graficznych – klasyczny, z ekranem, notatnik elektroniczny

Tablet do rysowania ma w zestawie czułe piórko

Tablety graficzne można podzielić na trzy kategorie – tablety klasyczne, tablety z wyświetlaczem oraz notatniki elektroniczne. Piórkowe tablety graficzne w wersji klasycznej składają się z podkładki i rysika. W ich przypadku ruch narzędzia po powierzchni roboczej widoczny jest wyłącznie na monitorze komputera. Odwzorowaniu podlega nie tylko sam kształt i długość linii, ale także nacisk wywierany na rysik oraz jego nachylenie. Do takich urządzeń należą m.in. Wacom Intuos Pro S 2019, posiadający 8192 poziomy nacisku piórka, oraz Wacom Intuos S BT (czarny), z łącznością bezprzewodową Bluetooth. Wybierając klasyczny tablet graficzny do rysowania, warto zwrócić uwagę na jego maksymalną rozdzielczość oraz to, czy pokrywa się ona z rozdzielczością ustawioną na monitorze komputera. Im bliższe sobie są obie te wartości, tym wyższy komfort użytkowania.

Tablet graficzny z ekranem od klasycznych modeli różni się tym, że posiada wyświetlacz, na którym za pomocą rysika można rysować podobnie jak na kartce papieru. Dobrym przykładem jest tutaj Wacom Cintiq 16, z powierzchnią roboczą o przekątnej 15,6 cala, a także Wacom Intuos Pro M Paper, z odpornym na zarysowania ekranem. Dzięki temu, że obraz widoczny jest bezpośrednio na powierzchni roboczej, praca na tego typu tabletach graficznych jest bardziej naturalna i możliwa nawet dla osób, które stykają się z takim urządzeniem po raz pierwszy. Modele wyposażone w wyświetlacz, choć warte swoje ceny, są niestety dość drogie.

Piórkowy tablet graficzny z założenia nie jest urządzeniem przenośnym – aby na nim pracować, trzeba podłączyć go do komputera stacjonarnego lub laptopa. Jeśli posiada łączność bezprzewodową, użytkownik może się z nim oddalić na maksymalnie kilka metrów. Notatniki elektroniczne, m.in. Wacom Bamboo Slate L (szary), są w tym przypadku wyjątkiem. Posiadają wyświetlacz, na którym można zapisać ważne wiadomości lub wykonać prosty szkic. Urządzenia wyposażone są we własną pamięć wewnętrzną, gdzie przechowywane są notatki. W dowolnej chwili użytkownik ma możliwość przerzucenia ich na komputer w formie pliku JPG lub PDF.

Pomimo wbudowanego ekranu, notatniki są znacznie tańsze od tabletów graficznych z wyświetlaczem. Warto jednak wspomnieć, że nie stanowią dla nich tańszego odpowiednika. Liczba poziomów nacisku w notatnikach elektronicznych bywa nawet 8-krotnie mniejsza niż w tabletach. W związku z tym nie nadają się do tworzenia skomplikowanych ani nawet średnio złożonych grafik.

Tablet graficzny dla początkujących – co wybrać?

Nie istnieje prosta do wskazania kategoria tabletów graficznych dla początkujących. Wybierając pierwszy tablet, najrozsądniej jest kierować się ceną oraz tym, do czego docelowo urządzenie będzie nam służyć.

Tani tablet graficzny o przyzwoitej funkcjonalności można kupić już za kilkaset złotych. Dobrym przykładem jest Wacom One By Medium + Corel Painter Essentials, który w zestawie ma kompatybilny program do obróbki graficznej. Nie ma on jednak wyświetlacza, a jego rozdzielczość to zaledwie 2540 dpi, więc sprawdzi się tylko w przypadku prostych projektów. Będzie to dobry wybór dla kogoś, kto ma zamiar korzystać ze sprzętu sporadycznie i amatorsko.

Tablety graficzne z ekranem, choć stosunkowo drogie, dają większy komfort użytkowania także osobie początkującej. Prócz tego ktoś, kto na poważnie myśli o tworzeniu grafik na komputerze, prędzej czy później będzie zmuszony do zakupu czułego tabletu. W związku z tym warto zastanowić się, czy nie lepiej odłożyć nieco więcej i od razu kupić urządzenie o pożądanej funkcjonalności.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link