Jaki saturator wybrać?

Autor: Jarek Osłowski

Saturatory, czyli urządzenia do przygotowywania wody sodowej, wróciły do łask. Zastanawiasz się, jaki saturator wybrać? Obecnie dostępne na rynku urządzenia różnią się od tych, które były popularne kilkadziesiąt lat temu. Są kompaktowe, nowoczesne i możesz dzięki nim przygotować np. colę. Co więcej, wspierają ekologię – saturator to mniejsza ilość zużywanych plastikowych butelek. Szukasz odpowiedzi na pytanie: jaki saturator kupić? Przeczytaj nasz poradnik.


Krótki powrót do przeszłości

Kilkadziesiąt lat temu, w czasach PRL, saturatory były częstym widokiem na polskich ulicach i cieszyły się dużą popularnością. Były to albo stacjonarne samoobsługowe automaty wielkości dużej lodówki albo wózki z kołami motorowerowymi i aparatem do saturacji (żeby nasycić wodę gazem, trzeba było pokręcić korbą), obsługiwane przez sprzedawcę. Oferowały zwykłą wodę gazowaną lub też z dodatkiem soku, cukru czy syropu. Wersji przeznaczonych do użytku domowego nie było, więc dylemat, jaki saturator kupić, nie istniał.

Choć może to dziś wywołać niedowierzanie czy wręcz wstręt, napój przygotowany w saturatorze był pity ze szklanki wielorazowego użytku, przymocowanej do urządzenia łańcuchem. Przed użyciem szklanka była tylko lekko przepłukana wodą. Z czasem szklanki wielorazowego użytku zostały zastąpione przez plastikowe kubki.

Saturatory zniknęły z ulic wraz z końcem PRL. Od niedawna jednak wróciły, w odmienionej formie – do użytku prywatnego. Teraz możesz mieć w domu własne, kompaktowe i nowoczesne urządzenie, które przygotowuje napoje gazowane.

 

Co to jest saturator?

Dla wszystkich, którzy nie wiedzą jeszcze, czym jest saturator, wyjaśnienie. Saturator to urządzenie, które nasyca wodę dwutlenkiem węgla (CO2), dzięki czemu jest ona gazowana. Współcześnie produkowane saturatory, choć spełniają podobną funkcję, mają dużo mniejsze wymiary od swoich protoplastów. Możemy wśród nich wyróżnić dwa typy urządzeń.

Pierwsze, często nazywane syfonami, kształtem przypominają butelkę. Mogą być używane w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączenia do źródła zasilania. Po napełnieniu wodą i naciśnięciu zaworu do podstawionej szklanki poleje się gazowany napój.   

Drugi rodzaj saturatorów przypomina trochę ekspres do kawy – smukły, wąski, z butelką umieszczoną w środku lub podłączaną pod nalewak. Ten typ jest też korzystniejszy, gdy z urządzenia korzysta kilka osób – każdy może napełnić swoją butelkę, jednak czasami wymaga źródła zasilania do przygotowania napoju. Jest stacjonarny i raczej nie zabierzesz go ze sobą w podróż. Jeśli zastanawiasz się, jaki saturator wybrać, musisz zdecydować, który format będzie dla ciebie korzystniejszy.Aby saturator mógł przygotować napój gazowany, musi mieć tzw. nabój (zawiera dwutlenek węgla). Po podłączeniu do urządzenia wypełnionej wodą butelki wystarczy, że naciśniesz przycisk i już po chwili możesz się cieszyć smakiem wody gazowanej. Jeśli zaś chciałbyś się napić napoju z bąbelkami o smaku np. coli, możesz wlać do niej odpowiedni syrop. Po prostu dodaj odpowiednią ilość i ciesz się ulubionym smakiem. Taką możliwość dają np. saturatory Sodastream. W ofercie firmy znajduje się naprawdę duży wybór smaków.

Dodajmy jeszcze, że często naboje produkowane są pod konkretne modele saturatorów i kupując nowe, nie wybieraj uniwersalnych, tylko te przeznaczone do twojego modelu. Ich wymiana nie powinna zaś być dla nikogo problemem.

 

Jaki saturator do wody gazowanej wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Wiesz już, co to jest saturator, i rozważasz jego zakup. Co dalej? Budowa urządzenia (a co za tym idzie, sposób jego użytkowania – w domu czy też w dowolnym miejscu) to niejedyne cechy saturatorów, które musisz wziąć pod uwagę, zastanawiając się, który saturator wybrać. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, uwzględnij poniższe cechy:

 • możliwość wyboru stopnia nagazowania – w zależności od swoich preferencji możesz go regulować: wybrać napój słabo, średnio albo mocno gazowany. Ta funkcja nie występuje we wszystkich modelach;
 • wydajność naboju – oznacza, ile litrów napojów możesz z niego przygotować. Oczywiście im jest większa, tym rzadziej będziesz musiał je wymieniać. Niektóre pozwalają na przygotowanie nawet 80 l wody gazowanej;
 • materiał wykonania butelki – występują tu dwa rodzaje: szklane oraz z tworzywa sztucznego. Te pierwsze prezentują się bardziej elegancko, natomiast w porównaniu z tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych są bardziej podatne na uszkodzenia;
 • rodzaje dostępnych syropów – współczesne saturatory przygotowują nie tylko wodę gazowaną. Po dolaniu do nich smakowych syropów będziesz mógł wypić np. colę czy inne smakowe napoje gazowane;
 • pojemność butelek – najczęściej spotykana pojemność butelek do saturatorów wynosi pomiędzy 0,5 a 1 l. Może być istotna, gdy decydujesz, jaki saturator kupić;
 • wyposażenie dodatkowe – producenci wyposażają niektóre modele w dwie butelki, pojemniki z miarką czy większą liczbę nabojów.

 

Zalety saturatorów do wody gazowanej

Wiesz już, jaki saturator wybrać, zdecydowałeś się na konkretny model. Świetnie! Zakup saturatora do użytku domowego to nie tylko woda gazowana zawsze pod ręką, ale również wiele innych korzyści. I to nie tylko dla ciebie.Kupno saturatora to także duży wkład w dbanie o środowisko naturalne. Zamiast kupować rocznie setki czy nawet tysiące plastikowych butelek, które później wyrzucisz do śmietnika, będziesz używał jednej butelki, aby napić się ulubionego napoju. Niektórych butelek do saturatorów możesz używać bez wymiany nawet przez cztery lata. Przez ten czas zapewne kupiłbyś tysiące plastikowych jednorazowych butelek.

Brak konieczności kupowania wody gazowanej (czy innych napojów z bąbelkami) w sklepie oznacza także oszczędności. Szczególnie gdy pijesz te płyny naprawdę często. Zakup saturatora – którego koszt waha się od niecałych 200 złotych do około tysiąca – potrafi się zwrócić naprawdę szybko.

Pamiętaj też, że ten sprzęt nie musi być byle jaki. Saturator do wody gazowanej może być ozdobą kuchni. Wiele modeli ma elegancki design i prezentuje się naprawdę stylowo. Co więcej, niektóre modele saturatorów są stworzone przy współpracy ze znanymi designerami czy projektantami. Taki model nie tylko przygotuje pyszny napój, ale będzie również przyciągał wzrok twoich gości.

 

Który saturator wybrać? – podsumowanie

Saturatory do wody gazowanej to proste urządzenia, ale decydując, jaki saturator kupić, warto zwrócić uwagę na cechy, które wymieniliśmy w naszym poradniku. Zdecyduj m.in., czy chcesz saturator stacjonarny, czy syfon, który będziesz mógł zabierać wszędzie ze sobą. Istotna kwestia to również liczba osób, które będą z niego korzystały – wtedy lepiej wybrać model, który pozwala używać nabojów o dużej wydajności. Weź pod uwagę budżet, którym dysponujesz, a następnie zdecyduj się na model, który będzie dla ciebie najlepszy.

Na koniec jeszcze dwie rzeczy, o których warto wiedzieć, gdy zastanawiasz się, jaki saturator do wody gazowanej wybrać. Po pierwsze, do niektórych modeli możesz dokupić dodatkowe butelki, np. ze szkła mlecznego. Po drugie, gdy będziesz kupował naboje, pamiętaj, że najlepiej wybierać te od producenta urządzenia. Masz wtedy gwarancję ich kompatybilności z urządzeniem, prawidłowego działania i bezpieczeństwa użytkowania.

Polecane saturatory
 • 289 zł
 • 269 zł
 • 499 zł
 • 299 zł
 • 459 zł
 • 349 zł
 • 499 zł
 • 349 zł
 • 599 zł
 • 179,99 zł
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny