Jaki nawilżacz powietrza?

Autor: Klaudia

W okresie grzewczym narzekasz na kaszel, problemy z oddychaniem, suchą skórę i często chorujesz? Powodem może być suche powietrze w domu. Można temu jednak zaradzić. Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki nawilżacz powietrza najlepiej sprawdzi się w domu,
- jaki nawilżacz wybrać dla rodziny z dzieckiem,
- nawilżacz powietrza z jonizatorem – czy się opłaca.

Jaki nawilżacz powietrza najlepiej sprawdzi się w domu?

Odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu jest bardzo ważny dla utrzymania dobrego zdrowia i komfortu domowników. Proste rozwiązanie w postaci zakupu nawilżacza powietrza potrafi znacznie wpłynąć na zdrowie domowników, ogólne samopoczucie oraz spokojny sen.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy powietrza – jaki wybrać więc do domu? Najprostsze w konstrukcji są ceramiczne pojemniki przeznaczone do zawieszenia na kaloryferze. Pod wpływem rozgrzania umieszczona w nich woda stale paruje, zwiększając naturalnie wilgotność powietrza. Model ten dobrze sprawdzi się jednak jedynie w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Skuteczniejsze w działaniu są sprzęty zasilane energią elektryczną. Popularne rozwiązanie stanowią nawilżacze parowe. Woda wewnątrz urządzenia jest podgrzewana i tłoczona na zewnątrz w postaci oczyszczonej mgiełki. Para jest ogrzewana, co może nieznacznie wpłynąć na temperaturę w pomieszczeniu.

Odmienną metodą działania charakteryzują się nawilżacze ewaporacyjne, które emitują parę wodną o neutralnej temperaturze, np. model Philips HU4803/01. Sprzęt ten pobiera powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są również nawilżacze ultradźwiękowe. Cząsteczki wody nie są w tym przypadku podgrzewane, lecz rozbijane za pomocą sygnału ultradźwiękowego na delikatną mgiełkę.

Podstawowym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę przy wyborze nawilżacza, jest jego wydajność, podawana w orientacyjnych wymiarach pomieszczenia. Sprawdź więc, czy urządzenie jest dostosowane do wymiarów pokoju w Twoim domu. Zwróć także uwagę na ilość wody w litrach, jaka mieści się jednorazowo w pojemniku.

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać dla rodziny z dzieckiem?

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza kupić do domu z małym dzieckiem, to zdecyduj się na model o poszerzonych funkcjach. Rewelacyjnie sprawdzają się nawilżacze parowe, które dodatkowo oczyszczają powietrze.

Są one uzupełnione o dodatkowe filtry, jak np.
HEPA, który usuwa z powietrza alergeny, bakterie, cząsteczki pyłu, kurzu i smogu lub filtr węglowy, neutralizujący smog oraz lotne związki organiczne. Urządzeniem łączącym obie funkcje jest np. model Philips AirWasher HU5930/10 wyposażony w filtr NanoProtect.

Wielu rodziców podkreśla także walory praktycznego, wbudowanego higrometru, dzięki któremu urządzenie poinformuje o aktualnej wilgotności powietrza. Część z nawilżaczy uzupełnionych o miernik samodzielnie dostosowuje poziom intensywności nawilżenia do otoczenia. Funkcja ta występuje przede wszystkim w przypadku modeli
ultradźwiękowych.

Podczas zakupu nawilżacza zwróć też uwagę na ważne dla siebie udogodnienia. Może zależy Ci na funkcji inhalatora i możliwości prowadzenia aromaterapii? A może na dodatkowym pilocie lub podświetleniu urządzenia w kilku kolorach? Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest efektywność i parametry działania urządzenia.
  • 599 zł
  • 449 zł
  • 179,99 zł
  • 349 zł
  • 139,99 zł

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – czy się opłaca?

Bardzo korzystnie na zdrowie oddziałuje model uzupełniony o jonizator. Urządzenie, poza standardowym poprawianiem wilgotności, emituje także jony ujemne, które naturalnie neutralizują niepożądane jony dodatnie. Dlatego pośrednio tego typu sprzęt bardzo dobrze wpływa na drogi oddechowe i samopoczucie domowników, redukując ból głowy, senność oraz brak koncentracji.

Jeżeli chodzi o dobry jonizator i
nawilżacz powietrza, opinie są takie, iż we własnym domu oddychasz powietrzem równie czystym i klarownym, jak po burzy. Cząsteczki emitowane przez urządzenie wspomagają leczenie astmy i przyspieszają metabolizm. Nawilżacz powietrza z jonizatorem powietrza najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie znajdują się komputery i urządzenia elektryczne.

CZY WIESZ, ŻE…

Obiegowa opinia głosi, że najciszej pracują nawilżacze ultradźwiękowe, które rozbijają cząstki wody na parę wodną. Nie zapominaj jednak, że czworonożni domownicy mają lepszy słuch i dźwięk wydawany przez to urządzenie może być dla nich słyszalny.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link