Data publikacji: 14 stycznia 2020
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Maszynka do strzyżenia psów – wybieramy najlepszy model

Poleć znajomemu Drukuj

Każdy posiadacz psa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest dbać o sierść swojego pupila, szczególnie jeśli jest ona długa. Rozwiązaniem problemu może być regularne strzyżenie zwierzęcia za pomocą odpowiedniej maszynki. Jakie urządzenie najlepiej wybrać?

Jasny pies leżący na blacie u groomera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje maszynek do strzyżenia psów
  2. maszynka a nożyczki, czyli kiedy czego użyć
  3. na co zwrócić uwagę, wybierając maszynkę

Rodzaje maszynek do strzyżenia psów

Kobieta czesząca małego brązowego psa

Przycinanie sierści psa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie jeżeli nasz pies posiada bardzo długie włosy lub strzyżenie ich jest konieczne ze względu na rasę pupila. Dzięki regularnemu obcinaniu sierść naszego zwierzęcia będzie piękna i łatwa w pielęgnacji. Dodatkowo maszynka do strzyżenia przyda się także w sytuacji, kiedy chcemy ostrzyc zwierzę punktowo, np. gdy pupil zabrudzi lub poplącze sobie sierść tak bardzo, że nie można jej domyć lub rozplątać.

Psa najlepiej przyzwyczajać do obcinania włosów już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest pierwsze strzyżenie, ponieważ jeżeli szczeniak oswoi się z maszynką, to lepiej będzie znosił ten zabieg w późniejszych latach. Warto być cierpliwym i stopniowo zaznajamiać zwierzę z tym rodzajem pielęgnacji. Na pierwsze strzyżenie możemy zabrać psa do profesjonalnego salonu lub nawet psiego spa, w którym groomer wyjaśni nam, jak prawidłowo obcinać włosy naszego pupila. Kolejne zabiegi możemy wykonywać sami w domu. Takie strzyżenie psów ma wiele zalet – jest dobre dla zwierząt, które źle znoszą wizyty u psiego fryzjera lub jeżeli po prostu nie chcemy wydawać pieniędzy na częste i kosztowne zabiegi pielęgnacyjne.

Aby samodzielnie obcinać psu włosy, potrzebujemy odpowiednio dobranej maszynki do strzyżenia. Urządzenia te dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: maszynka uniwersalna oraz specjalistyczna do wykańczania. Pierwsza maszynka wyposażona jest w jedno standardowe ostrze. Niestety nie nadaje się do strzyżenia wszystkich rodzajów włosów i sierści, dlatego najlepiej kupić maszynkę z wymiennymi nasadkami, np. BaByliss MT727E, Remington PG6130 lub Philips Multigroom MG3730/15. Natomiast maszynka specjalistyczna do wykańczania to profesjonalne urządzenie do strzyżenia psów, używane przez specjalistów w salonach fryzjerskich dla zwierząt.

Proponowane produkty:
Franck Provost The Barb 'Xpert FPH-004 <%– –%>
Panasonic ER-GB80-S503 <%– –%>
Babyliss T881E <%– –%>
Braun BT3041 <%– –%>
Babyliss MT727E <%– –%>

Maszynka do strzyżenia czy nożyczki – co wybrać?

Rece kobiety trzymające maszynke do strzyżenia strzygą yorka

Do strzyżenia psów możemy użyć zarówno maszynki, jak i nożyczek. Maszynka elektryczna do strzyżenia psów sprawdzi się w przypadku dużych zwierząt lub w sytuacji, w której chcemy skrócić sierść i nadać jej charakterystyczny dla danej rasy kształt. Z kolei nożyczki do strzyżenia świetnie nadają się do obcinania dłuższych pasm sierści, którą czworonóg zamiata podłogę lub która brudzi się podczas spacerów. Nożyczki są jednak rozwiązaniem raczej dla mniejszych ras psów z gładkimi włosami.

Wybieramy maszynkę do strzyżenia psów

Przed zakupem maszynki do strzyżenia psów warto przejrzeć propozycje kilku producentów oraz porównać parametry urządzeń. Dobrze jest nabyć sprzęt dedykowany specjalnie dla rasy naszego czworonożnego przyjaciela, ponieważ czym innym będzie charakteryzowała się maszynka do strzyżenia maltańczyka, a czym innym maszynka do strzyżenia shih tzu. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto zwrócić uwagę na następujące, podstawowe kwestie:

  • głowica – bardzo praktycznym rozwiązaniem jest nabycie sprzętu ze zdejmowaną głowicą. Pozwala to na dokładne czyszczenie maszynki, co z kolei wpływa na jej żywotność i higienę. Ponadto głowica powinna być zrobiona z wytrzymałych i odpornych na drobne urazy materiałów, np. dobrej jakości metalu lub ceramiki,
  • ostrze – bardzo ważne, aby było ono dopasowane do sierści naszego pupila. Na przykład ostrze 9,5 mm będzie odpowiednie dla zwierząt z rzadką sierścią, 6,3 mm dla sierści długiej, zaś 3,2 mm dla bardzo gęstych włosów. Najlepiej jest, jeśli maszynka ma wymienne ostrza lub nasadki,
  • moc – moc maszynki nie może być zbyt niska, ale również zbyt wysoka (wówczas urządzenie może bardzo szybko się nagrzewać),
  • sposób zasilania – maszynka może być zasilana akumulatorem lub poprzez bezpośrednie połączenie z siecią elektryczną. Urządzenia akumulatorowe pozwalają na strzyżenie zwierząt w dowolnym miejscu (np. na zewnątrz), ale mają tę wadę, że mogą rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Natomiast urządzenia z przewodem, chociaż umożliwiają długą i nieprzerwaną pracę, mogą być niewygodne w użytkowaniu,
  • wymiary urządzenie do skracania sierści zwierząt powinno być poręczne i dość lekkie. Jego użytkowanie nie może być problematyczne. Nie może też męczyć dłoni, np. swoim dużym ciężarem czy niewygodnym kształtem,
  • akcesoria – dobrze, jeżeli maszynka znajduje się w zestawie z różnymi akcesoriami, jak np. Eldom MZ200. Najbardziej pożądane to nasadki na ostrza, dzięki którym możemy regulować długość strzyżenia, grzebienie i szczotki do sierści, a także specjalistyczne końcówki umożliwiające strzyżenie włosów na przykład pomiędzy poduszkami łap lub przy uszach.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas