Jaka powinna być przekątna ekranu czytnika e-booków? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Autor: Marcin

Przekątna ekranu czytnika e-booków wpływa na rozmiar urządzenia, a tym samym na wygodę jego użytkowania. Standardowo wynosi ona 6 cali, jednakże coraz częściej spotyka się większe wyświetlacze. Natomiast mniejsze nie występują już prawie wcale. Podpowiadamy, jaka przekątna ekranu czytnika e-booków jest najlepsza.

Kobieta czyta książkę, na czytników e-booków, który ma przekątną ekranu 6 cali

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego przekątna ekranu czytnika e-book ma znaczenie
 2. jaka jest najlepsza przekątna ekranu czytnika e-booków
 3. na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków

Dlaczego przekątna ekranu czytnika e-book ma znaczenie?

Mężczyzna trzyma na kolanach czytnik e-booków

Czytniki e-booków z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Korzyści z ich posiadania jest wiele. Jako główną z nich wymienia się możliwość posiadania przy sobie dowolnej liczby książek, co nie zawsze jest możliwe i praktyczne w przypadku papierowych wersji. Zdarzają się tacy, którzy wybierają tę formę ze względu na oszczędności. Ponadto korzystanie z tego typu urządzeń jest bardzo wygodne. Jednak zależy to przede wszystkim od parametru, jakim jest przekątna ekranu czytnika e-booków.

Przekątna ekranu czytnika e-booków określa rozmiar wyświetlacza. Dlatego to od niej zależy wielkość urządzenia oraz wyświetlanych stron książki. Ma to ogromny wpływ na wygodę użytkownika – zbyt mały lub za duży ekran może spowodować, że czytanie będzie utrudnione. Z tego powodu przekątna ekranu czytnika e-booków jest jednym z najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia.

Przekątna ekranu czytnika e-booków jest wyrażana w calach. 1 cal to ok. 2,54 cm. Najczęściej mierzy się ją między lewym dolnym i prawym górnym rogiem urządzenia. Jest to jednostka międzynarodowa i stosuje się ją w odniesieniu do rozmiaru ekranu niemal każdego urządzenia elektronicznego.

Jaka jest najlepsza przekątna ekranu czytnika e-booków?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka przekątna ekranu czytnika e-booków jest najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Dlatego najlepiej jest wypróbować różne rozmiary urządzenia w sklepie stacjonarnym. Można również zmierzyć przekątną strony ulubionej książki i na jej podstawie dopasować wielkość ekranu czytnika e-booków.

Standardowa przekątna ekranu czytnika e-booków ma 6 cali. Taki rozmiar wprowadzili producenci Kindle (np. Amazon Kindle Paperwhite 4 32GB) – najbardziej znanego urządzenia do czytania książek w formie elektronicznej. Jeszcze wcześniej popularne były wyświetlacze 5-calowe, jednak obecnie już się ich nie produkuje. Wielu użytkowników poszukiwało także większych ekranów, dlatego niektóre firmy wyszły naprzeciw ich oczekiwaniom i stworzyły czytniki 7,8 cala (np. Pocketbook InkPad 3), 8 cali oraz 10,3 cala. Dzięki temu każdy może znaleźć urządzenie, które będzie mu najbardziej odpowiadało.

Polecane czytniki e-booków
 • 529 zł
 • 1 499 zł
 • 519 zł
 • 519 zł
 • 1 399 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków?

Czytnik e-booków leży na drewnianym stole

Przekątna ekranu czytnika e-booków to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Na to, czy urządzenie będzie spełniało wymagania użytkownika, ma wpływ wiele czynników. Ważne są także: rozdzielczość ekranu, rodzaj obsługiwanych plików, łączność bezprzewodowa, wbudowana pamięć, rodzaj wyświetlacza oraz dodatkowe opcje.

Poza przekątną ekranu czytnika e-booków, ważna jest także jego rozdzielczość. Im jest ona wyższa, tym lepsza jakość obrazu. W urządzeniach 6-calowych najczęściej wynosi ona 1024 x 758 pikseli lub 1448 x 1072 pikseli. Ponadto dobrze wybrać ekran dotykowy (np. Amazon Kindle Paperwhite 3), co znacznie ułatwi obsługę czytnika. Warto zdecydować się również na wyświetlacz E-Ink. Jest to technologia tzw. papieru elektronicznego. Imituje on kartkę książki lub gazety, dzięki czemu czytanie jest dużo przyjemniejsze. Ponadto ekrany tego typu pobierają mało prądu, dlatego urządzenie jest w stanie pracować przez długi czas. Przykładem jest czytnik inkBOOK Lumos 6" WiFi.

Dodatkowe opcje, które może mieć czytnik e-booków to:

 • podświetlanie ekranu,
 • czytnik kart pamięci,
 • możliwość łączności bezprzewodowej (Wi-Fi),
 • kontrola rodzicielska,
 • określanie czasu, który pozostał do zakończenia czytania książki (Time to Read),
 • możliwość powiększenia tekstu,
 • wejście na słuchawki,
 • notes,
 • kalendarz,
 • gry,
 • przeglądarka internetowa,
 • możliwość zapisywania notatek lub podkreślania cytatów.

Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie miało menu w języku polskim, a także potrafiło odczytywać różne typy plików. Jest to ważne, ponieważ książka (lub inny dokument) w formie elektronicznej może być zapisana jako PDF, DOC, DOCX itp. Niektóre urządzenia mogą odczytywać także zdjęcia. Osoby, które lubią dużo czytać lub wracać do ulubionych książek, powinny wybrać czytnik e-booków z dużą pojemnością, np. 8 GB, jak Pocketbook 627 Touch Lux 4.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów