Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Łukasz Figielski

Decyzja zapadła – teraz się zastanawiasz, jaką hulajnogę elektryczną kupić? Świetnie, dołączasz do coraz większego grona osób poruszających się po mieście bez emisji spalin, bez zbędnego wysiłku, bez opóźnień. Są już przepisy regulujące zasady poruszania się po ścieżkach i chodnikach. W tym artykule wyjaśniamy, jaka hulajnoga elektryczna będzie odpowiednia właśnie dla ciebie.

 

Zobacz także: Ranking hulajnóg elektrycznych – najlepsze modele

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak hulajnoga elektryczna zmieniła nasze ścieżki i chodniki?
  2. Jaka hulajnoga elektryczna jest „zgodna” z ustawą z 2021 r.?
  3. Średnica kół i rodzaj opony
  4. Jaka hulajnoga elektryczna ma odpowiedni silnik?
  5. Kwestia baterii
  6. Jaką hulajnogę wybrać, jeśli chodzi o hamulce?
  7. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
  8. Jaką hulajnogę elektryczną kupić – podsumowanie

 

Jak hulajnoga elektryczna zmieniła nasze ścieżki i chodniki

Auto stoi w korkach i dymi, cena benzyny wysoka. Komunikacja miejska ma liczne plusy, ale jeszcze liczniejsze ograniczenia. Rower nie jest dla każdego – wymaga wygodnego stroju, człowiek się spoci, ubrudzi. Łatwo więc zrozumieć fenomen hulajnogi elektrycznej. Fenomen dwóch małych kółek, zapoczątkowany przed paroma laty przez globalne wypożyczalnie takich urządzeń.

Z czasem kolejne osoby dokonywały właściwej kalkulacji, jaka hulajnoga elektryczna będzie na dłuższą metę tańsza w przypadku codziennych dojazdów do szkoły czy pracy. Oczywiście, że własna! Ceny wypożyczenia wzrosły, skończyła się złota era nieustających promocji. Koszt naładowania pojazdu to grosz za kilometr. No i jaka hulajnoga elektryczna będzie czekała zawsze wiernie pod twoimi drzwiami...? 

 

Jaka hulajnoga elektryczna jest „zgodna” z ustawą z 2021 r.?

Podjęciu decyzji o zakupie własnego sprzętu sprzyjają też przepisy. W maju 2021 r. hulajnoga została sklasyfikowana jako UTO – urządzenie transportu osobistego, które ma swoje miejsce i swoje prawa na jezdniach i chodnikach. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła też rozsądne ograniczenia: 20 km/h na ścieżce i prędkość „zbliżona do pieszego” na chodniku.

Dla producentów takich urządzeń oznaczało to modyfikację ustawień automatyki. „Konstrukcyjne” ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h, pojawił się także tryb pieszego, czyli 5 km/h. Jeśli decydujesz się na model wprowadzony do obiegu w tym roku, nie musisz się martwić, jaką hulajnogę elektryczną wybrać – każda jest dostosowana do regulacji. W naszym sklepie takie urządzenia mają w nazwie „2022”. W pozostałych, starszych hulajnogach, prędkość najprawdopodobniej została ograniczona aktualizacją oprogramowania.

Nie zastanawiaj się, jaką hulajnogę elektryczną kupić, aby ominąć limity, nie warto. Polskie przepisy – zgodne z europejskim trendem – zwiększają bezpieczeństwo i hulajnogisty, i pieszego, i kierowcy. Pamiętaj też, że nie można jeździć pod wpływem, we dwoje ani przez pasy. Więcej o nowelizacji w naszym artykule Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy 2021.

W 2022 r. uregulowano jeszcze parę wymogów:

          minimum 140 cm długości podestu;
          minimum 90 cm szerokości podestu;
          minimum 30 kg wagi hulajnogi;
          światła widoczne ze 150 m;
          odblaski z tyłu oraz obu boków. 

 

Średnica kół i rodzaj opony

Jeśli się zastanawiasz, jaka hulajnoga elektryczna będzie najprzyjemniejsza w codziennym użytkowaniu – przemieszczaniu się po krzywych ścieżkach i dziurawych chodnikach – podstawowe zasady są proste. Duże koła to szybsza, fajniejsza jazda – dokładnie tak jak na rowerze. To także większe bezpieczeństwo, bo łatwiej pokonać i „ustać” przeszkodę: nierówność terenu, głębszą kałużę, krawężnik.

Warto zauważyć, że duże koła (średnica ok. 10 cali) oznaczają najczęściej mocniejsze silnik i baterię. I większy koszt zakupu... Standardem hulajnogi elektrycznej dla dorosłych są koła 8,5-calowe. Mamy też modele 5-calowe, ale jedynym atutem takiego rozwiązania jest cena.

Druga istotna sprawa związana z kołami, kiedy decydujesz, jaką hulajnogę elektryczną kupić, to konstrukcja opon. Producenci nie zawsze wyjaśniają tę sprawę w opisach – wiedza tajemna. Najczęściej zamontowane są opony pneumatyczne, czyli wypełnione powietrzem. W większości przypadków to opona dętkowa (jeśli nie zaznaczono, że jest inaczej, kupujesz właśnie taki model). Dobrze amortyzuje, jest przyczepna, ale podatna na uszkodzenia. W wypadku przebicia dętki, aby ruszyć, musisz ją oczywiście wymienić, co nie jest proste, zwłaszcza w kole z silnikiem. Użytkownicy korzystają najczęściej z serwisu, a to zabiera czas i pieniądze…

Istnieją również opony pneumatyczne bezdętkowe („tubeless” albo „tubeless ready”), które mogą być stosowane z dętką lub bez niej. W tej drugiej opcji powietrze utrzymuje się między gumą a obręczą dzięki szczelnej konstrukcji, a wprowadzone do środka lateksowe mleczko natychmiast zastyga w razie przebicia – możesz jechać dalej! To hulajnoga elektryczna, którą powinny wybrać osoby zamierzające przemieszczać się po nierównościach. Hulajnoga crossowa. Bezdętkowe opony nie łapią gumy i mają niezłe właściwości amortyzacyjno-trakcyjne – stosowane są powszechnie np. w kolarstwie górskim.

Rzadkością są opony pełne (elastyczne, piankowe). Nie tylko bez dętki, ale też bez powietrza. Nie złapią flaka, a ich piankowe wypełnienie zapewnia gładką jazdę. Mają jednak gorsze właściwości trakcyjne, są ciężkie, uszkodzone (bo da się je przecież zniszczyć) będą zaś jeszcze trudniejsze w wymianie. Obecnie na popularności zyskują lżejsze i efektowne wizualnie opony pełne nawiercane, np. o wytrzymałej strukturze plastra miodu.

Pamiętaj, że to od opony zależą stabilność jazdy, amortyzacja (zwłaszcza że większość hulajnóg nie ma amortyzatorów), po części także szybkość i zasięg. Warto wymienić opony na lepsze, zupełnie jak w samochodzie!

  • 2 499 zł
  • 1 899 zł
  • 1 899 zł
  • 5 999 zł
  • 2 199 zł
  • 3 999 zł
  • 2 599 zł
  • 2 999 zł
  • 599 zł
  • 4 999 zł

 

Jaka hulajnoga elektryczna ma odpowiedni silnik?

Kiedy sprawdzasz, jaka hulajnoga elektryczna ma mocny silnik, zwróć uwagę na rozróżnienie:

          moc znamionowa – taka, jaką silnik jest w stanie utrzymywać w sposób ciągły, parametr podstawowy;
          moc szczytowa (maksymalna, chwilowa) – zazwyczaj dwukrotnie większa, coś więcej niż chwyt marketingowy, od jej wartości zależą dynamika wyprzedzenia oraz wjeżdżania na strome wzniesienia.

350 W – to górna granica w standardowych hulajnogach miejskich. Taki silnik montowany jest i w modelach droższych z dużymi kołami, i w tańszych, za 1,5 tys. zł. Jeśli się zastanawiasz, jaka hulajnoga elektryczna będzie dobra dla ciebie, pamiętaj, że parametry takie jak zasięg czy maksymalny kąt nachylenia terenu to wartości uśrednione. Inaczej pcha się na górę ładunek 60-kilogramowy, a inaczej 100-kilogramowy. W każdym razie jeśli twoja codzienna trasa wiedzie przez skarpę, napęd po prostu musi być mocny. Najlepsze modele pokonują nachylenie powyżej 20°. Słabsze utkną na 10°.

Gdzie jest silnik? Z przodu lub z tyłu. Jeśli koło jest zabudowane, to w piaście. Jaką hulajnogę elektryczną kupić – która konstrukcja lepsza? Zdania są podzielone, ale napęd z tyłu to lżejszy przód (możliwość podrzucenia koła) i większa efektywność, zwłaszcza pod górkę. Po stronie silnika są umieszczone systemy związane z hamowaniem:

          KERS – odzyskiwanie energii podczas hamowania;
          E-ABS – zapobiegający blokowaniu się kół.

Więcej na ten temat poniżej, przy informacjach o hamulcu elektrycznym.

 

Kwestia baterii

Urządzenie może mieć baterię o pojemności takiej jak akumulator w porządnym… smartfonie (ok. 5000 mAh, czyli 5 Ah). Może mieć też baterię trzykrotnie mocniejszą. Naturalnie, że im bardziej pojemna, tym dalej zajdziesz. Zasięg zmniejszą – równie oczywiste – ciężar kierowcy, nachylenie terenu, mróz, wiatr w twarz.

Jeśli do pracy masz więcej niż 10 km i decydujesz, jaką hulajnogę elektryczną wybrać, to właśnie akumulator jest podstawą. Bo – po prostu – na słabym nie dojedziesz. Maksymalny zasięg „konwencjonalnej” hulajnogi to ok. 65 km. Dobry – ok. 40. Regularny – ok. 20 km. Mniej – hulajnoga dla dzieci. Mocny akumulator to długie ładowanie, kiepski – odpowiednio krótsze.

Ta zależność zazwyczaj się sprawdza, choć nie ma reguł bez wyjątku. Ten czas się rozciąga od 3 do 9 godzin. Przy długich trasach pierwszą rzeczą po przyjeździe do pracy lub domu jest więc podłączenie hulajnogi do gniazdka, aby móc nią dojechać do celu od razu po zakończeniu pracy czy po przebudzeniu.

Bateria zazwyczaj schowana jest w podeście, rzadziej we wsporniku kierownicy. To drugie mocowanie stosowane jest w pomysłowych, oryginalnych hulajnogach – bo taki akumulator może być wyjmowany. Są także modele z akumulatorem w podeście i z drugim opcjonalnym akumulatorem we wsporniku – wydłuża czas jazdy dwukrotnie. Być może to jest w twoim wypadku ostateczna odpowiedź na pytanie, jaką hulajnogę elektryczną kupić!

 

Jaką hulajnogę wybrać, jeśli chodzi o hamulce?

Dla zdrowia dobry hamulec ważniejszy od dobrego przyspieszenia! Podobnie jak z oponami – to wiedza nie do końca powszechna. Hamulce są najczęściej z tyłu i z przodu, jasna sprawa:

          nożny – najprostszy, to błotnik, który przyciskasz stopą do tylnego koła. Czasem jest hamulcem drugim (słabsze modele), czasem trzecim (rezerwowym, bonusowym), czasem go w ogóle nie ma;
          tarczowy – klasyczny hamulec rowerowy. Naciskasz klamkę przy manetce, a zacisk dopycha klocki do tarczy. Aktywowany albo napięciem linki (hamulec mechaniczny), albo przepływem płynu hamulcowego (hamulec hydrauliczny) – to wersja skuteczniejsza i nasza podpowiedź, jaka hulajnoga elektryczna z hamulcem tarczowym będzie lepsza;
          bębnowy zintegrowany z piastą. To również układ mechaniczny – klamka napina linkę, która rozpiera szczęki trące o bęben od środka. Patent rzadziej spotykany, o tyle dobry, że układ jest chroniony przed zabrudzeniami;
          elektryczny – najbardziej charakterystyczny dla hulajnóg. Hamulec elektryczny to silnik umiejscowiony w piaście. W wypadku awarii elektroniki nie zadziała – dlatego tak ważna jest świadomość obecności hamulca mechanicznego lub nożnego – pamiętaj, że można z nich korzystać w sytuacji kryzysowej!

hulajnoga elektryczna

Układy elektryczne wykorzystują najczęściej KERS (ang. kinetic energy recovery system) – hamowanie elektrodynamiczne z odzyskiem energii, stosowane nie tylko w miejskich hulajnogach, ale też… bolidach Formuły 1. Odzyskana energia magazynowana jest w baterii – to nie są duże zwroty, lecz zjawisko działa całkiem skutecznie np. podczas zjazdów. Aktywuje się przez samo „puszczenie gazu”, a także przez nacisk klamki lub przycisku.

Hamulec silnikowy – elektryczny – jest mniej skuteczny od mechanicznego, lecz zjawiska fizyczne „nie ścierają się”, nie zużywają jak tarcze. No i system nic nie waży. W parze z KERS-em niemal zawsze idzie system E-ABS. Hamowanie silnikiem bez blokady koła zajmuje maksymalnie 4 m. Zapobiega zrobieniu fikołka przez kierownicę, wywoływanego hamowaniem tarczą albo bębnem.

Zatem jaką hulajnogę elektryczną kupić, gdy myślisz o bezpieczeństwie? Jeśli masz taką możliwość, sprawdź jakość hamulca elektrycznego w danym modelu. Skuteczna metoda testu: na stromej górce, z asekuracją hamulca nożnego lub mechanicznego.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O tym, jaka hulajnoga elektryczna będzie odpowiednia, decydują też materiały wykonania. Standardowym jest aluminium (plus tworzywo sztuczne i guma). Lepszym standardem – tzw. aluminium lotnicze. Podest powinien mieć przyczepne podłoże, a całość musi się porządnie trzymać. Mocowania tarcz, błotników, rączek hamulców, mechanizm składania i zaczepu, jakość gwintów i kleju – tu pomocne są opinie i recenzje. Przy decydowaniu, jaką hulajnogę elektryczną kupić, liczą się także: moc oświetlenia elektrycznego, liczba i rozmieszczenie świateł odblaskowych, ergonomia manetek i hamulców, nawet dzwonek – to twoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Atutami są dobry wyświetlacz i łączność z aplikacją – to dodatkowa kontrola, zbieranie raportów, prowadzenie statystyk, modyfikowanie ustawień. Tempomat – zazwyczaj w standardzie. Estetyka – temat rzeka.

 

Jaką hulajnogę elektryczną kupić – podsumowanie

Dziękujemy za lekturę tekstu, mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy, na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że jazda w kasku nie jest obowiązkowa – ale na pewno zdroworozsądkowa. Pędzisz 20 km/h na malutkich, najczęściej 8,5-calowych kółkach, zazwyczaj bez amortyzacji. Upadki są częstsze i bardziej bolesne niż na rowerze!

Jeśli nie próbowałeś tego nigdy wcześniej, przed zakupem wypożycz po prostu hulajnogę miejską – zobaczysz, czy to zabawa dla ciebie. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza, w wyborze konkretnego modelu może pomóc nasz ranking hulajnóg elektrycznych!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!