Jak zdjąć szkło hartowane z ekranu smartfona?

Autor: Grzegorz

Każdy posiadacz smartfona wie, czym jest szkło hartowane. Jego zadaniem jest ochrona wyświetlacza urządzenia w razie upadku lub przed innym uszkodzeniem mechanicznym. Jeżeli szkło odpowiednio spełni swoje zadanie, to zapewne się stłucze, po czym konieczna będzie jego wymiana. Wtedy należy zdjąć popękany egzemplarz z wyświetlacza. Jest to bardzo prosty proces, nie trzeba korzystać z usługi serwisu. Jak więc zdjąć szkło hartowane?

Szkło hartowane, które leży na smartfonie na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto korzystać ze szkła hartowanego
  2. jak zdjąć szkło hartowane palcami i sztywną kartą
  3. jak usunąć szkło przy pomocy wykałaczki i karty

Szkło hartowane – czy warto?

Kobieta zdejmująca szkło hartowane z ekranu smartfona

Dzisiejsze smartfony z górnej półki potrafią kosztować naprawdę dużo. Naprawa poszczególnych elementów również wiąże się z dość sporymi kosztami. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo smartfona, korzystając z odpowiedniego etui i oczywiście szkła hartowanego. Jest ono w stanie zabezpieczyć ekran telefonu w razie upadku, otarcia czy uderzenia. Dzięki temu na wyświetlaczu nie pojawią się rysy lub pęknięcia, które mogą wiązać się z dość wysokimi kosztami naprawy lub wymiany w serwisie. Szkło hartowane to koszt zaledwie kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać model uznanej marki. W końcu ochrona musi być skuteczna.

W razie upadku i zniszczenia szkła hartowanego, spełniło ono swoje zadanie i musi zostać wymienione na nowe. Popękaną szybkę należy jednak uprzednio zdjąć, co często sprawia problemy, ponieważ przylega ona dość mocno. Nie sposób jej oderwać paznokciami, a nie chcemy przecież w żaden sposób uszkodzić wyświetlacza smartfona. Ostre narzędzia nie wchodzą w grę. Zawsze możemy odwiedzić serwis GSM, w którym podczas jednej wizyty zdejmiemy rozbite szkło i od razu założymy nowe. Wszystko za drobną opłatą i w kilka minut. Jest to jednak opcja dla zabieganych. Szkło hartowane można bowiem wymienić samodzielnie, bardzo szybko i na różne sposoby.

Jak zdjąć szkło hartowane palcami i kartą?

Przed usuwaniem szkła hartowanego warto na kilka sekund skierować ciepłe powietrze z suszarki na ekran smartfona. Dzięki temu lekko rozgrzejemy klej, który pod wpływem temperatury jest bardziej elastyczny. Należy jednak pamiętać o ostrożności, ponieważ zbyt długie podgrzewanie może skutkować uszkodzeniem telefonu.

Pierwszym krokiem po nagrzaniu kleju jest podjęcie próby podważenia szkła na każdym rogu za pomocą paznokcia. Najlepiej zacząć od krawędzi, która najłatwiej się odkleja. Następnie można powoli odklejać całe szkło, jednak pamiętając o tym, że należy przesuwać się jednostajnie wzdłuż osłony, pomagając sobie dowolną, sztywną kartą, np. bankomatową. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób szybka nie rozpadnie się na kawałki jeszcze przed usunięciem. Należy kontynuować tę czynność aż do całkowitego usunięcia akcesorium. Jest to bezpieczny, prosty i szybki sposób, który może wykonać każdy. Warto wspomnieć o tym, że nie jest on zalecany osobom z długimi lub kruchymi paznokciami. Złamanie jednego z nich może okazać się bardzo nieprzyjemne. W takiej sytuacji warto skorzystać z innych metod, które są równie skuteczne.

  • 39,99 zł
  • 34,99 zł
  • 39,99 zł
  • 39,99 zł
  • 29,99 zł

Karta i wykałaczka – sprawdzony sposób na usunięcie szkła hartowanego

Mężczyzna wymieniający szkło hartowane na niebieskim blacie

Bardzo dobrym sposobem na usunięcie uszkodzonego szkła hartowanego jest wykorzystanie wykałaczki i sztywnej karty. W tym wypadku również należy na chwilę skierować strumień ciepłego powietrza z suszarki w stronę wyświetlacza urządzenia, aby delikatnie poluzować klej, pamiętając o tym, że nie można przesadzić. Jest to istotne, ponieważ szkło hartowane odkleja się wtedy znacznie łatwiej. Następnie należy za pomocą wykałaczki podważyć jeden z rogów przyklejonego szkiełka. Trzeba jednak uważać, aby nie porysować ekranu smartfona. Wykałaczkę należy przyłożyć do usuwanego szkła hartowanego, a nie wyświetlacza telefonu, aby nie narażać go na uszkodzenia.

Kiedy niewielka część akcesorium się odklei, należy delikatnie podgiąć ją palcami, aby zrobić miejsce na wsunięcie sztywnej karty. Gdy to się uda, następnym krokiem będzie przesuwanie jej wzdłuż osłony, aż do całkowitego odklejenia. To zdecydowanie bezpieczniejszy sposób dla naszych paznokci, lecz użycie wykałaczki stanowi pewne zagrożenie – możemy zarysować ekran urządzenia.

Akcesoria ochronne – które warto wybrać?

Po usunięciu uszkodzonego szkła hartowanego należy założyć nowe, które w dalszym ciągu będzie zapewniało bezpieczeństwo wyświetlaczowi naszego telefonu. Duży wybór akcesoriów do smartfona można znaleźć w sklepie RTV EURO AGD. Przy zakupie szkiełka lub folii ochronnej należy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na producenta. Wybór niemarkowych, tanich akcesoriów może skutkować tym, że urządzenie nie będzie po prostu wystarczająco chronione. Wyświetlacz z założoną szybką ochronną, która nie spełnia swojej funkcji, może ulec uszkodzeniu podczas upadku czy uderzenia. Koszt nawet najwyższej jakości akcesoriów nie jest duży, warto więc zainwestować w rozwiązanie, które jest sprawdzone i daje pewność, że w sytuacji, w której ochrona będzie potrzebna, naszemu smartfonowi nic złego się nie stanie.

Obecnie dużą popularnością cieszą się szkła hybrydowe. Jest to połączenie folii i szkła hartowanego. Dzięki temu taka osłonka jest niesamowicie elastyczna, a także bardzo wytrzymała. Za takie rozwiązanie należy zapłacić jednak zdecydowanie więcej niż za tradycyjne szkiełko. Godne polecenia akcesoria ochronne do smartfona to między innymi: Winner WG Tempered Glass iPhone X, Forever Tempered Glass iPhone 7/8, 3mk HardGlass Max iPhone XS oraz 3mk HardGlass iPhone X. Są to szkła hartowane od trzech popularnych, często polecanych producentów. W swojej ofercie posiadają oni akcesoria przeznaczone do wielu innych modeli telefonów. Warto polecić także pełną ochronę w postaci szkła typu fullscreen. Jednym z takich akcesoriów jest Spigen Screen Protector GLAS.tR Full Cover Glass 565GL21777 Samsung Galaxy S8.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny