Jak wybrać odpowiedni model zmywarki kompaktowej? Czym się kierować?

Autor: Ania S

W nowoczesnych mieszkaniach i domach coraz częściej rezygnuje się z bardzo przestronnych kuchni na rzecz niewielkich aneksów. Taki ruch z reguły pozwala bowiem na zwiększenie powierzchni salonu. Jak wyposażyć małą kuchnię w niezbędne urządzenia AGD? Na co zwrócić uwagę, kupując kompaktową zmywarkę?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest kompaktowa zmywarka
  2. na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu zmywarki
  3. kto powinien rozważyć zakup kompaktowej zmywarki

Co to jest kompaktowa zmywarka?

Do niewielkich przestrzeni idealnie dopasowują się kompaktowe zmywarki, które spełniają wymagania dwuosobowych rodzin i singli. Są znacznie węższe, dlatego z powodzeniem można je wcisnąć nawet w najmniejszy kąt.

Standardowe rozmiary urządzeń AGD mogą okazać się zbyt duże do niewielkich kuchni lub aneksów kuchennych. Szerokość kompaktowej zmywarki nie przekracza 55 cm. Co ważne i warte zapamiętania, to fakt, że większość modeli nie nadaje się pod zabudowę. Jest to uwarunkowane przede wszystkim panelem sterowania, który znajduje się na zewnątrz. Nie jest to jednak wadą, ponieważ urządzenia kompaktowe produkowane są w uniwersalnych odcieniach, np. bieli lub inox, które pasują do większości wnętrz. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie małej zmywarki kompaktowej, warto upewnić się, że istnieje możliwość bezproblemowego podłączenia i odprowadzenia od niej źródła wody.

Polecane zmywarki
  • 1 099 zł
  • 1 099 zł
  • 1 299 zł
  • 1 399 zł
  • 1 449 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze kompaktowej zmywarki?

Przed zakupem niewielkich rozmiarów kompaktowej zmywarki należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Dokładne przemyślenie takiego wydatku zwiększa pewność odnośnie do funkcjonalności urządzenia. Pierwszym i najważniejszym kryterium powinna być pojemność, uzależniona przede wszystkim od liczby domowników, które będą z niej korzystać. Wolnostojąca zmywarka kompaktowa jest w stanie pomieścić maksymalnie 6 kompletów naczyń, przy czym w skład pojedynczego wchodzą po 1 sztuce talerza płaskiego i głębokiego, talerzyk deserowy, szklanka, filiżanka, kieliszek do wina oraz podstawowe sztućce. Taki sprzęt AGD będzie idealny dla singla lub pary bez potomstwa. Nieco większe pojemności, np. na 9 kompletów, w tym marki Bosch, albo na 10 kompletów, np. Whirlpool, sprawdzą się przy częstych wizytach gości.

Aby kompaktowych rozmiarów zmywarka nie pochłaniała większości budżetu, dobrze jest wybrać model o odpowiedniej klasie energetycznej. Najwięcej oszczędności daje sprzęt oznaczony jako A+++, np. model Whirlpool 6 series. Nie mniej istotny jest stopień zużycia wody. Ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór sprzętu zużywającego w granicach 6,5–8 l wody na cykl. Wybierając sprzęt AGD, warto kierować się poborem energetycznym, który nie powinien przekraczać wartości ok. 174 kWh. Pod tym kątem często polecaną zmywarką jest model marki Siemens. Ponieważ większość zmywarek ustawia się obecnie w aneksach połączonych z salonem, to dużego znaczenia nabiera hałas, jaki generują. Nie może być większy niż 48–53 dB. Taka wielkość parametru nie powoduje dyskomfortu psychicznego.

Nawet najmniejsza zmywarka kompaktowa musi być wyposażona w kilka podstawowych programów, najczęściej 5 lub 6. Wśród nich powinien znaleźć się tryb ekologiczny (np. nastawiany na noc), skrócony (gdy istnieje potrzeba jedynie odświeżenia zastawy, która długo nie była używana) oraz normalny. Warto pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do standardowych zmywarek o dużych rozmiarach nie zawsze mamy możliwość ustawienia połowy załadunku. W związku z tym istnieje konieczność wypełnienia zmywarki po brzegi.

Dla kogo sprawdzi się kompaktowa zmywarka?

Posiadanie zmywarki ma wiele zalet, do czego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Argumenty o niewielkiej kuchni czy aneksie dzisiaj już tracą na znaczeniu. Producenci oferują bowiem sprzęty AGD dopasowane do każdych warunków. Kompaktowa zmywarka to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za ręcznym myciem naczyń lub zwyczajnie nie mają na nie czasu. Ponadto nowoczesne urządzenie pozwala zaoszczędzić wodę i energię, szczególnie gdy zainwestuje się w model energooszczędny. Myjąc naczynia w zmywarce, unika się także kontaktu rąk z detergentami, które niszczą i wysuszają delikatną skórę. Nie można zapominać o odpowiedniej konserwacji zmywarki. Konieczny jest bowiem zakup specjalnej soli i nabłyszczacza. Dzięki tym produktom urządzenie będzie dłużej funkcjonowało, a wyjęte z niego naczynia pozostaną czyste i lśniące.

Ceny kompaktowych zmywarek uzależnione są od wielu czynników, w tym marki, liczby programów i klasy energetycznej. Najtańsze modele można nabyć za około 1000 zł.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów