Jak wybrać MacBooka? Sprawdź nasze wskazówki

Autor: Anna

Jednym z najpopularniejszych laptopów na rynku jest MacBook. Cena laptopa marki Apple przewyższa koszt wielu komputerów przenośnych innych marek, stąd pojawia się pytanie, czy warto kupić MacBooka, biorąc pod uwagę koszt i parametry sprzętu? Jego użytkownicy chwalą sprzęt marki Apple zarówno dzięki niezawodnemu działaniu, jak i lekkiej oraz minimalistycznej konstrukcji. Dowiedz się, jakiego MacBooka kupić, zwłaszcza jeśli szukasz laptopa do pracy.

Macbook sprawdza się doskonale jako laptop freelancerów zmieniających często miejsce pracy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać MacBooka do pracy,

- czym się różnią MacBooki Air i Pro,

- czy warto kupić MacBooka.

Macbook to ultralekki i zgrabny laptop, który sprawdza się w podróży

Jakiego MacBooka kupić do pracy?

MacBooki różnią się od siebie między innymi parametrami ekranu, wielkością pamięci RAM i dysku, dlatego przed zakupem warto określić dokładnie swoje potrzeby. Innego MacBooka będzie potrzebował analityk zajmujący się danymi liczbowymi, a innego laptopa fotograf obrabiający zdjęcia i grafiki. Praktyczne porady znajdziesz w artykule o komputerze dla mobilnych.

Apple Macbook Pro 13 z dyskiem SSD 256 GB i 8 GB pamięci RAM ma wysoko oceniany wyświetlacz Retina o wielkości 13,3 cala oraz rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Wyższą rozdzielczością charakteryzuje się 15-calowy Apple Macbook Pro 15 – 2880 x 1800 pikseli.

Porównując laptopy Apple’a, pod uwagę weź także procesor. Od niego zależy między innymi szybkość działania Twojego sprzętu pod obciążeniem wielu wymagających programów. Należy zweryfikować zarówno liczbę rdzeni, jak i taktowanie z opcją Turbo Boost w przypadku procesorów Intel w MacBookach.

CZY WIESZ, ŻE...

MacBooki mają błyszczące matryce. Dzięki temu znakomicie odwzorowują kolory obrazów, co z pewnością przyda się do pracy grafika i fotografa. Z drugiej strony – błyszcząca matryca może zawodzić podczas pracy w zmiennym oświetleniu, ponieważ w przeciwieństwie do matowej odbija światło.

MacBook Air czy Pro – który jest lepszy?

W porównaniu Macbooka Air 13 cali do Macbooka Pro 13 cali korzystniej pod względem parametrów technicznych wypada ten drugi, który jest bardziej zaawansowany. Macbook Pro wyróżnia się:

 • doskonałym wyświetlaczem Retina,
 • szybkim czterordzeniowym procesorem,
 • większą smukłością,
 • wyższą rozdzielczością i jasnością,
 • technologią True Tone,
 • większą pamięcią RAM.

Należy pamiętać jednak o tym, że MacBook Air jest w tym zestawieniu propozycją zdecydowanie korzystniejszą finansowo.

WSKAZÓWKA

W przypadku MacBooka Pro producent deklaruje krótszy czas pracy na zasilaniu bateryjnym o 2 godziny mimo minimalnie większej pojemności baterii. Z drugiej strony użytkownik ma do czynienia z wyświetlaczem o lepszych parametrach.

Czy warto kupić MacBooka?

Macbook 13 cali to uniwersalny bestseller wśród MacBooków Apple

Oprócz parametrów, które odpowiadają Twojej pracy, MacBook ma niezaprzeczalne zalety wizualne i uniwersalne cechy, które doceniają osoby z różnych branż.

W artykule Apple MacBook – poznaj wszystkie za i przeciw jako jedna z cech dominujących została wskazana trwała konstrukcja budowy. MacBooki Apple’a w porównaniu do przeciętnych laptopów charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechanicznie dzięki budowie ze stopu aluminium i ograniczeniu liczby części. Kolejne plusy MacBooka, które docenią zwłaszcza mobilni użytkownicy, to lekkość i zgrabne wymiary. MacBook idealnie sprawdza się podczas pracy w podróży, kiedy ograniczone jest zarówno miejsce, jak i waga bagażu.

Fani MacBooka podkreślają ponadto:

 • szybkość i ogólną niezawodność sprzętu,
 • długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym,
 • wygodną synchronizację z innymi produktami Apple’a,
 • świetną jakość obrazu na ekranie,
 • wielofunkcyjny gładzik.

Oczywiście największą wadą MacBooka, zwłaszcza Apple Macbook Pro 15 z dyskiem SSD 512 GB i 16 GB pamięci RAM, jest jego wysoka cena. Warto jednak mieć na uwadze, że to inwestycja w sprzęt, który służy bez zarzutu przez długie lata. Nawet w przypadku chęci wymiany MacBook traci na wartości wolniej niż inne sprzęty komputerowe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów