Jak wgrać Androida na telefon? Czy diabeł taki straszny, jak go malują?

Autor: Grzegorz

Jak wgrać Androida na telefon? Nie jest to skomplikowane działanie. Wystarczy wiedzieć o kilku kwestiach i dokładnie stosować się do instrukcji, a wykonasz to sam w kilkanaście minut. Z różnych powodów zdarza się, że to niestety konieczne działanie. Android może po prostu ulec awarii, której nie da się naprawić. Wtedy nowy system jest idealnym rozwiązaniem.

Smartfon z napisem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy wgrywanie Androida jest konieczne;
  2. jak wgrać Androida na telefon;
  3. co należy wiedzieć;
  4. jakie problemy mogą się pojawić.

Po co instalować nowy system na telefon?

Smartfon z napisem

Producenci najczęściej dostarczają urządzenia już z zainstalowanym Androidem, często zmodyfikowanym, z nakładką. Nie jesteś jednak skazany na jego aktualizacje, wygląd, wersję, funkcje itd. Dlaczego? Każdy użytkownik smartfona jest w stanie samodzielnie zainstalować wybrany system, których w sieci jest wiele. Można wybrać odpowiednią nakładkę, wersję systemu, rozwiązania z dodatkowymi funkcjami. Ogółem, wybór jest bardzo duży i da się go dostosować konkretnie pod siebie.

Jak wgrać Androida na telefon? Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początku należy wiedzieć, kiedy dobrze to zrobić i jak przygotować smartfon do takiej instalacji. Nie trzeba się bać, aby nie pomylić kroków i nie popełnić błędu, który może się skończyć nawet awarią sprzętu. Instalując nową wersję systemu czy po prostu inną nakładkę, najważniejszym aspektem jest zrobienie kopii zapasowej. Większość takich operacji powoduje usunięcie wszystkich plików ze smartfona, włącznie z aplikacjami czy nawet kontaktami, które nie są zapisane na karcie SIM lub w chmurze. Można wykonać również kopię zapasową dotychczasowego systemu, w razie gdyby coś poszło nie tak. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Ogromny wybór możliwych systemów powoduje, że musimy zastanowić się, co jest nam akurat potrzebne. Wiele wersji oferuje ulepszone funkcje, a także dodaje nowe. Systemy na konkretne urządzenia można znaleźć na stronach internetowych typu XDA Developers, ale często producenci dostarczają swoje kopie do pobrania w sieci. Wtedy nie ma możliwości, aby coś poszło nie tak. Co jednak wtedy, gdy producent nie aktualizuje już urządzenia? Od razu nasuwa się pytanie: jak wgrać nowszego Androida? Otóż dokładnie tak, jak każdego innego. Instalacja nie różni się zbytnio i dla każdej wersji jest bardzo podobna, a często dokładnie taka sama.

  • 3 239 zł
  • 229 zł
  • 5 399 zł
  • 1 299 zł
  • 1 549 zł

Jak wgrać Androida na telefon?

Smartfon z motywem z trybami na ekranie

Sposobów na wgranie nowego systemu do smartfona jest wiele. Wśród nich są zarówno takie bardzo łatwe dla laików, jak i bardziej skomplikowane dla zaawansowanych użytkowników. Często jednak należy się liczyć z tym, że w przypadku takiego zabiegu można utracić gwarancję. Wszelkie więc ingerencje w zmianę systemu należy wykonywać na własną odpowiedzialność.

Jak wgrać nowszą wersję Androida? Jeżeli producent dostarcza aktualizację wprost na smartfona, to ten sam ją pobierze. Może być też wymagane jedynie kliknięcie “Instaluj”, w razie pojawienia się odpowiedniego powiadomienia. Jest to najprostszy możliwy sposób. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od producenta, który może wspierać sprzęt długi czas, lecz nie musi.

Jak wgrać Androida, jeżeli producent nie dostarcza aktualizacji? Tutaj pojawia się kilka możliwości. Najbardziej powszechną i dość prostą jest tzw. flashowanie obrazu systemu. Jak to działa i jak do tego się zabrać? Najpierw należy pobrać odpowiedni program do flashowania obrazów. Na rynku jest ich wiele, można polecić najczęściej używaną aplikację na komputery, czyli Odin. Następnym krokiem jest pobranie obrazu systemu, który nas interesuje. Można to zrobić ze strony producenta lub np. na forum XDA Developers. Podłączamy telefon do komputera w Recovery Mode lub inaczej nazwanym odpowiedniku. Jest to tryb, w którym jesteśmy w stanie ingerować w systemowe pliki smartfona. Włączamy program do flashowania, wybieramy obraz systemu i klikamy “Start”. Cała operacja trwa kilka do kilkunastu minut. Po tym można swobodnie korzystać ze smartfona już z nowym systemem.

Jak wgrać Androida bez podłączania do komputera? Istnieje możliwość pobrania obrazu systemu i potrzebnych plików, jak zmodyfikowane recovery menu, na telefon. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest kopia zapasowa i zrootowanie urządzenia. Trzeba pamiętać, że ta metoda zawsze usuwa wszystkie pliki ze smartfona. Następnie wchodzimy w zmodyfikowane recovery menu i instalujemy interesujący nas obraz systemu (ROM). To działanie podobne jak to z Odinem, lecz nie trzeba uruchamiać komputera, aby to zrealizować.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Instalacja systemu nie jest niczym trudnym. Awarie mogą wystąpić tylko w wypadku, kiedy wyłączymy urządzenie podczas aktualizacji lub nie wykonamy kopii zapasowej danych. Pamiętając o tym, nie ma żadnej podstawy, aby się martwić, ponieważ zawsze można wrócić do poprzedniej wersji. Jak wgrać Androida na telefon samodzielnie? Sposób z rootowaniem oraz korzystanie z komputera są dla użytkowników, którzy nie przejmują się utratą gwarancji. Natomiast prosta aktualizacja z poziomu telefonu, dostarczana przez producenta, nie wymaga żadnej wiedzy i nie powoduje też żadnych utrudnień w sprawie gwarancji. Wiesz już, jak wgrać Androida na telefon oraz z czym się to wiąże. Wybierz dowolny system i działaj!

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów