Krawiectwo amatorskie – jak szyć na maszynie?

Autor: Anna

Każdy miłośnik mody tworzonej według własnego projektu na pewno ma swoje patenty na to, jak szyć. Przerabianie ubrań czy kreowanie ich od samych podstaw to pasjonujące doświadczenie dla osób, które fascynują zagadnienia spod znaku „fashion”. Warto się więc do niego dobrze przygotować.

szycie na maszynie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co jest niezbędne, by nauczyć się jak szyć na maszynie;
  2. czy kursy krawiectwa są dobrym sposobem na to, by nauczyć się jak szyć na maszynie;
  3. jakie urządzenia warto wybrać, by szyć na maszynie.

Jak szyć na maszynie – niezbędnik krawiecki

Kobieta uczy się, jak szyć ubrania

Nie istnieje jedna sprawdzona recepta na to, jak szyć. Przygoda z krawiectwem bowiem to eksperymentowanie i wyrabianie własnego niepowtarzalnego stylu. Każdy więc robi to na swój sposób. Wszyscy jednak potrzebują do tego odpowiednich narzędzi. Zestaw startowy dla osób chcących hobbystycznie poznać dobre sposoby na to, jak szyć składa się z wielu elementów. Jednym z podstawowych jest centymetr i linijka krawiecka. Przy ich użyciu będzie można zdjąć miarę z modelu i odmierzyć długość na tkaninie.

Do zaznaczania linii szwu przyda się kreda lub mydełko krawieckie, zaś szpilki będą pomocne do przytrzymania materiału, zwłaszcza w początkowym okresie nauki szycia. Akcesorium zwane prujką, jak sama nazwa wskazuje, służy do prucia szwu, czyli umożliwia korektę. To świetny gadżet dla osób, które dopiero uczą się jak szyć ubrania. Dzięki niemu szew można zniszczyć i zacząć pracę od nowa. Szycie nie obędzie się też bez dobrych nożyczek. Te przystosowane do cięcia papieru często nie są wystarczająco ostre, więc zamiast ciąć tkaninę, mogą ją zniszczyć. Dlatego warto nabyć profesjonalne narzędzie dedykowane do cięcia materiału w sklepie krawieckim. Na koniec należy pamiętać o elementach, bez których nauka szycia nie będzie możliwa, czyli igieł i nici. Dobrze, aby były one wysokiej jakości. Tańsze produkty często utrudniają pracę, a początkujące w krawiectwie osoby fakt ten może skutecznie zniechęcić do pogłębiania swoich umiejętności.

Polecane maszyny do szycia
  • 539 zł
  • 699,99 zł
  • 989 zł
  • 1 099 zł
  • 1 599 zł

Jak szyć na maszynie krok po kroku – nauka w domu i kursy krawieckie

szycie dla początkujących

Mając już niezbędne akcesoria, można przystąpić do nauki szycia. Początki zwykle bywają trudne, bo zajęcie to wymaga sporo precyzji i cierpliwości, ale systematyczny trening na pewno zaowocuje sukcesami. Dobrym sposobem na to, jak szyć jest wcześniejsze poznanie różnych rodzajów materiału. W zależności od ich grubości czy faktury będą one wymagały zastosowania innej techniki i narzędzi. Testowanie ich za pomocą metody prób i błędów będzie na pewno dobrą lekcją dla uczących się korzystania z maszyny do szycia. Osoba, która dopiero uczy się jak szyć raczej nie powinna porywać się na tworzenie tych ambitnych i zbyt trudnych w wykonaniu. Na starcie ważna jest praktyka, wyrobienie nawyków szycia i zręczności. Można więc spróbować uszyć poszewkę na poduszkę, worek na buty dla dziecka czy prostą torbę na zakupy.

Dobrym pomysłem na to, jak szyć na maszynie jest wykonanie wcześniej prostego ćwiczenia, które doskonale trenuje zręczność i precyzję. Wystarczy nakreślić na materiale mydełkiem krawieckim nieregularne i różnokształtne linie, a potem spróbować umieścić na nich szew. Wykonując to zadanie regularnie, możemy nabrać dobrej wprawy i wymaganej przy tworzeniu skomplikowanych projektów dokładności w prowadzeniu idealnej linii.

Fani projektowania ubrań, chcąc nauczyć się jak szyć, często próbują zgłębić wiedzę na ten temat na własną rękę, np. czytając poradniki czy oglądając filmy instruktażowe. Może to jednak okazać się niewystarczające, zwłaszcza w przypadku osób, które wiążą swoją przyszłość z krawiectwem. W tym przypadku profesjonalny kurs, na którym specjaliści pokażą jak szyć krok po kroku, wydaje się bardzo trafnym wyborem.

Jak szyć na maszynie – polecane modele urządzeń krawieckich

O rezultatach wykonywanych projektów decydują nie tylko wypracowane umiejętności, ale także sprzęt, jaki się posiada. Dla początkujących można polecić model Łucznik Everyday z funkcją szycia wstecznego. Co ciekawe, na rynku istnieją również modele tej marki dedykowane dzieciom. Przykładem jest Łucznik Mini. Urządzenie to posiada wbudowane oświetlenie i szereg funkcji przydatnych dla młodych osób, które uczą się jak szyć, np. regulację naprężenia nici czy zmianę igły za pomocą jednego przycisku.

Wybierając dany model, warto zwrócić uwagę na funkcję automatycznego nawlekania igły. Taką posiada chociażby Husqvarna Viking E 20. Do tego zaletą tej maszyny do szycia jest opcja wykonywania ocieplenia odzieży za pomocą pikowania. Przydatną funkcję cerowania posiada zaś Brother CS10. Ponadto maszyna ta pozwala wykonać ozdobne przeszycia dzięki podwójnej igle czy wszyć zamek błyskawiczny.

Dla osób uczących się jak szyć zaawansowane projekty lub zajmujących się szyciem profesjonalnie dobrym wyborem będzie model uznanej marki, czyli Singer Quantum Stylist 9960 z imponująca liczbą 600 ściegów i prędkością 850 obrotów na minutę.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link