Maszyna do szycia - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z tego artykułu dowiesz się:Jaka maszyna do szycia sprawdzi się w domu? Jakie rodzaje maszyn są obecnie dostępne? Czym charakteryzuje się ręczna maszyna do szycia? Jak działa mechaniczna maszyna do szycia? Jakie możliwości dają elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia?
Autor: Adam

To, jaką maszynę do szycia wybierzesz, powinno być uzależnione przede wszystkim od twoich umiejętności i potrzeb. Nie każdy miłośnik krawiectwa potrzebuje najbardziej zaawansowanej technologicznie komputerowej maszyny do szycia, ponieważ jej obsługa może go najzwyczajniej w świecie przerosnąć.

Zobacz także: Jaką profesjonalną maszynę do szycia wybrać?
 

Jaka maszyna do szycia sprawdzi się w domu?

To, jaką maszynę do szycia wybrać, w dużej mierze zależy od stopnia twojego zaawansowania, częstotliwości wykonywanych przez ciebie robót krawieckich i tego, co właściwie szyjesz. Zupełnie inną maszynę powinna kupić osoba początkująca, inną – taką, która szyciem bawi się od kilku albo kilkunastu lat. Innego rodzaju maszyny będzie szukał hobbysta, a innej osoba, która szyciem zarabia na życie. Ceny maszyn są bardzo różne, przedział cenowy odpowiada natomiast w dużej mierze możliwościom i technologicznemu zaawansowaniu sprzętu. Budżet stanowi więc bardzo ważną kwestię jeśli chodzi o to jaką maszynę do szycia kupić.

Wiele osób uważa, że przed podjęciem decyzji jaką maszynę do szycia wybrać, koniecznie trzeba obejrzeć. Oczywiście możesz ją kupić w sieci, jeśli jednak chcesz posłuchać porad specjalisty, jak taką maszynę obsługiwać, na co zwrócić uwagę – wybierz się do sklepu, w którym doświadczony pracownik podpowie ci, jaką maszynę do szycia kupić, aby spełniła twoje oczekiwania. Warto jednak przed wizytą lub samodzielnymi poszukiwaniami w sieci przyjrzeć się ogólnej ofercie maszyn do szycia, którą omawiamy poniżej.

Zanim jaka maszyna do szycia będzie najlepsza, powinieneś zastanowić się m.in. nad funkcjami i zestawem ściegów, których potrzebujesz. O tym wszystkim przeczytasz w naszym poradniku Maszyny do szycia – n zestawienie modeli. Dowiesz się z niego, jaką maszynę do szycia kupić i na co zwrócić uwagę.

Kobieta szyje maszeczki na maszynie do szycia
 

Rodzaje maszyn do szycia

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, zastanawiając się jaką maszynę do szycia wybrać, dotyczy jej rodzaju.

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele modeli. Różni je nie tylko liczba funkcji, ale też poziom automatyzacji:

 • Najbardziej poręczna, przenośna wersja urządzenia to maszyna ręczna, przy czym służy ona raczej do zaszywania rozprutych szwów, aniżeli do zaawansowanego krawiectwa.
 • Mechaniczne maszyny do szycia to urządzenia większych rozmiarów, które mają jeszcze dużo wspólnego z maszynami starego typu. Steruje się nimi manualnie. Bardzo często takie maszyny wybierają osoby starsze, przyzwyczajone do obsługi klasycznych urządzeń. Chętnie sięgają po nie także osoby nielubiące nowinek technicznych.
 • Elektroniczne maszyny do szycia to bardzo zróżnicowana grupa: są tutaj zarówno modele o niewielkiej ilości elektroniki, jak i bardzo zaawansowane urządzenia z większym wyświetlaczem. Mają one wbudowaną pamięć, co pozwala im zapisywać sekwencję wzorów, znacznie łatwiej jest więc dostosowywać konkretne ustawienia dla ściegu; nawet po wyłączeniu maszyny bez problemu można wrócić do zapisanych ustawień.
 • Komputerowa maszyna do szycia to właściwie część grupy elektronicznych urządzeń, natomiast najbardziej zaawansowany i zautomatyzowany ich typ. To idealne rozwiązanie dla osób dobrze radzących sobie z nowinkami technologicznymi i często korzystających z maszyny do szycia. Sprawdź nasz Ranking maszyn do szycia – TOP 7 i dowiedz się jaką maszynę do szycia kupić, aby spełniła twoje oczekiwania.
Maszyna do szycia, tkaniny oraz inne akcesoria krawieckie
 

Ręczna maszyna do szycia

Ręczna maszyna do szycia nie jest z pewnością wyborem, którego dokonają profesjonalne krawcowe, natomiast w wielu domach w zupełności wystarcza. Możesz po nią sięgnąć, jeśli zastanawiasz się jaką maszynę do szycia wybrać, a przy tym nie jesteś miłośnikiem krawiectwa, a urządzenie jest ci właściwie potrzebna głównie po to, by zszyć kawałki materiałów. W końcu w każdym domu zdarza się pęknięta spódnica, rozpruty szew od swetra, konieczność skrócenia nogawek spodni. Do takich prac niepotrzebne jest zaawansowane urządzenie. Często nawet ci, którzy mają w domu duże maszyny, do takich małych prac nie chcą ich zakładać. Ręczna maszyna do szycia to w takim przypadku idealny wybór. Z jej pomocą łatwo i sprawnie możesz dokonać szybkich poprawek. Ścieg wykonany takim urządzeniem nie będzie jakością odbiegał od tego wykonanego na profesjonalnej maszynie. Urządzenie to sprawdza się nawet w rękach tych osób, które z krawiectwem nie miały nigdy nic wspólnego. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, jaką maszynę do szycia kupić.

Ręczna maszyna do szycia mieści się w dłoni. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na łatwą manipulację sprzętem, co ułatwia zszywanie nawet trudno dostępnych miejsc. Ten sprzęt świetnie sprawdza się zresztą nie tylko w przypadku ubrań, lecz także do wykonywania niektórych domowych prac: firanki lub zasłony możesz podwinąć bez konieczności zdejmowania ich z karnisza. Ręczna maszynka do szycia najczęściej sprzedawana jest z dodatkowym trzpieniem do dużych szpul, nawlekaczem, a także zapasową igłą i kilkoma szpulkami nici.

Maszyna do szycia na tle okna
 

Mechaniczna maszyna do szycia

Na pytanie, jaką maszynę do szycia wybrać, wiele osób odpowiada nadal: mechaniczna. W tych urządzeniach wyboru ściegów dokonuje się z pomocą specjalnego pokrętła, nie ma tutaj automatycznego programowania. Pracę rozpoczyna się poprzez naciśnięcie pedała. Służy on również do regulacji prędkości szycia. Można także skorzystać z opcji ryglowania manualnego.

Część modeli wyposażona jest w:
 • automatyczny nawlekacz igły;
 • regulację docisku stopki;
 • wolne ramię (np. Łucznik 2008 Weronika, Brother J14S);
 • funkcję obszywania dziurek półautomatycznie (4-etapowe) lub automatyczne (1-etapowe).

W przypadku mechanicznej maszyny do szycia nie można liczyć na żadne podpowiedzi ze strony komputera. Ściegi wybiera się samodzielnie za pomocą pokrętła lub specjalnego suwaka. Samodzielnie ustawia się także ich gęstość i szerokość. Wyboru odpowiednich rozwiązań najczęściej więc uczysz się metodą prób i błędów.

Mechaniczne maszyny do szycia wyposażone są w chwytacz rotacyjny lub wahadłowy. Ten pierwszy jest łatwiejszy w obsłudze, natomiast wiele osób starszych wybiera drugie rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na przyzwyczajenie do tego popularnego niegdyś chwytacza. Podejmując decyzję jaką maszynę do szycia wybrać, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wybór chwytacza przełoży się także na głośność pracy oraz dźwięk wydawany przez urządzenie. Chwytacz wahadłowy przyczynia się do bardzo głośnej pracy maszyny, charakterystyczny dla niego jest irytujący wiele osób terkot. W przypadku maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym będziesz miał do czynienia raczej z szumem, i to znacznie cichszym.

Na omawianych kwestiach znaczenie chwytacza się nie kończy. Jeśli zastanawiasz się jaka maszyna do szycia będzie najlepszym wyborem, pamiętaj że ważny jest również transport, a więc obecność ząbków pod stopką, dzięki którym możliwe jest przesuwanie materiału. Maszyny z chwytaczem wahadłowym po raz kolejny wypadają gorzej: mają słabiej rozbudowany transport. Sprawdź nasz poradnik Elektroniczna czy mechaniczna maszyna do szycia – która lepsza? I dowiedz się jaką maszynę do szycia kupić.

 

Elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia

To, jaką maszynę do szycia kupić, zależy również od funkcji dodatkowych. Jaka maszyna do szycia podpowie ci, jaki ścieg lub program należy wybrać? Elektroniczna lub komputerowa. Maszyna elektroniczna to urządzenie, w którym samodzielnie wybiera się jedynie ścieg, natomiast wszystkie inne parametry, takie jak gęstość i szerokość, są ustawione fabrycznie. Oczywiście możesz część z tych ustawień zmodyfikować za pomocą przycisków, natomiast nie będziesz w stanie popełnić błędu i wprowadzić nieprawidłowych wartości, ponieważ maszyna ich po prostu nie przyjmie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które uchroni cię przed popełnieniem podstawowych błędów, a te zdarzają się każdemu. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany wprowadzone przez użytkownika kasują się po wyłączeniu maszyny. Urządzenie po ponownym włączaniu powraca do ustawień predefiniowanych.

Jaką maszynę do szycia wybrać spośród modeli elektronicznych? Z pewnością taka, która:

 • ma ekran LCD umożliwiający prostą obsługę, na ekranie wyświetlane są informacje o ustawieniach i możliwości doboru stopki do ściegu;
 • ma większą liczbę ściegów ozdobnych do wyboru;
 • ma zdecydowanie więcej funkcji niż maszyna mechaniczna;
 • wyposażona jest w automatyczne ryglowanie – służy temu specjalny przycisk, są także ściegi, które rozpoczynają się ryglowaniem;
 • ma możliwość pozycjonowania igły – możesz zdecydować, czy chcesz, aby po zatrzymaniu maszyny igła była wbita w materiał, czy też została uniesiona do góry.

Elektroniczna maszyna do szycia jest wyposażona w funkcję zakańczania każdego wzoru. Oznacza to, że bez żadnego problemu możesz zakończyć szycie ozdobnego ściegu całym wzorem. Ściegi w tego typu maszynach mają najczęściej 7 mm szerokości. Takie urządzenia automatycznie obszywają dziurkę w jednym cyklu. Dotyczy to różnych rodzajów dziurek, zarówno tych z oczkiem, jak i bieliźnianych. Musisz tylko włożyć guzik pod stopkę i nacisnąć odpowiedni przycisk. Maszyny elektroniczne mogą szyć bez użycia pedału. Do ustawiania prędkości służy wtedy dodatkowy suwak.

Maszyny komputerowe to właściwie podtyp elektronicznych maszyn do szycia. Od omówionych wyżej różnią się przede wszystkim tym, że dają możliwość zapisywania własnych ustawień. Pozwalają zachowywać w pamięci komputera maszyny własne parametry ściegu oraz inne zmiany wprowadzone w ustawieniach fabrycznych. W ten sposób umożliwiają tworzenie własnych kombinacji ściegowych. Bez problemu można na komputerze maszyny zapisywać napisy oraz inne formy aplikacji. Co ciekawe, maszyny komputerowe mają specjalne literki, dzięki czemu wyszywanie alfabetu nie stanowi żadnego problemu (dostępne np. w modelu Singer C240).

Komputerowe maszyny do szycia to propozycja przede wszystkim dla profesjonalistów oraz zaawansowanych w krawiectwie amatorów. Jednocześnie jest to idealny sprzęt dla wszystkich tych, którzy szukają funkcji upraszczających obsługę maszyny. Warto jednak pamiętać, że spora część (szczególnie najnowszych modeli) tych maszyn ma 9 mm szerokości zygzaka, co może okazać się zbyt małą wartością w wielu przypadkach. Jeśli chcesz wiedzieć jaką maszynę do szycia wybrać, przeczytaj artykuł Nowoczesne funkcje maszyn do szycia – poznaj je wszystkie. Poznasz wskazówki, które pozwolą podjąć decyzję jaką maszynę do szycia kupić.

Polecane maszyny do szycia
 • 989 zł
 • 1 099 zł
 • 1 599 zł
 • 799 zł
 • 499 zł
 
Kobieta siedzi przy biurku i szyje na maszynie do szycia

Jaka maszyna do szycia dla początkujących – które rozwiązanie wybrać?

Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza dla osób rozpoczynających przygodę z krawiectwem? Przede wszystkim nie powinna być zbyt skomplikowana. Zupełnie innymi kryteriami wyboru powinny kierować się osoby początkujące i te o zaawansowanych umiejętnościach. Zakup bardzo rozbudowanej maszyny z szeregiem funkcji może się okazać złym wyborem, ponieważ wielość rozwiązań może przytłoczyć adepta krawiectwa. Na początek warto postawić na urządzenie mające podstawowe funkcje, które okażą się przydatne w stopniowym poszerzaniu umiejętności w zakresie szycia. Jeśli zdecydujesz się na zakup bardzo rozbudowanej maszyny, ryzykujesz, że z większości jej zaawansowanych funkcji nie skorzystasz, a wielość możliwości cię po prostu przerośnie.

Decydując, jaką maszynę do szycia kupić, postaw na urządzenie z następującymi rozwiązaniami:

 • ograniczoną liczbą ściegów: koniecznie powinny pojawić się ścieg prosty oraz ściegi do obrzucania. Możesz zwrócić uwagę także na ścieg elastyczny, który przydaje się do szycia dzianin. Nie jest on jednak konieczny, ponieważ ze ściegu typu zygzak bez problemu zrobisz ścieg elastyczny;
 • płynną lub skokową regulacją szerokości i gęstości ściegu; płynna regulacja występuje przede wszystkim w bardziej zaawansowanych modelach, skokowa dominuje w tych podstawowych;
 • zmianą położenia igły – koniecznie wybierz model z choć podstawową wersją tego rozwiązania, a więc ze zmianą od centrum stopki do lewej. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – postaw na model z płynną regulacją położenia igły w stosunku do otworu w stopce.

Dowiedz się jaką maszynę do szycia wybrać i sprawdź nasz artykuł: Wybieramy maszynę do nauki szycia.

Wymienione powyżej rozwiązania to absolutne must-have, jeśli chodzi o funkcje i to jaką maszynę do szycia kupić dla początkujących. Na tym lista ułatwień, na które możesz sobie pozwolić, się nie kończy. Spora część ze stosunkowo przydatnych funkcji nie podwyższa znacząco ceny maszyny. Można więc pomyśleć o maszynie z nawlekaczem igły, nożykiem do obcinania nici ukrytym w obudowie, metalową płytką ściegową z podstawową podziałką. Warto wybrać urządzenie z regulacją docisku stopki.

Nieco więcej mogą cię kosztować udogodnienia, takie jak:

 • regulacja prędkości szycia za pomocą suwaka;
 • pozycjonowanie igły w układzie góra – dół;
 • przycisk do nożyczek automatycznie obcinających nici tuż przy materiale (rozwiązanie dostępne tylko w modelach elektronicznych i komputerowych);
 • 100% automatyczna dziurka (rozwiązanie to także dostępne jest tylko w modelach elektronicznych i komputerowych).
 
Stopka maszyny do szycia zszywająca dżinsowy materiał

Przydatne funkcje, które powinna mieć maszyna do szycia

Zastanawiając się, jaką maszynę do szycia wybrać, nietrudno pogubić się w wielości rozwiązań, dostępnych funkcji, ułatwień. Część z nich z pewnością jest warta uwzględnienia, część to dodatki, bez których bez większego wysiłku można sobie poradzić.

Osoby bardziej zaawansowane w przygodzie z krawiectwem powinny zwrócić uwagę na takie rozwiązania, jak:

 • ścieg wsteczny – szycie wsteczne to bardzo przydatna funkcja (znajdziesz ją np. w Łuczniku 2014 Ewa II). Wykorzystasz ją przede wszystkim podczas rozpoczynania i zamykania ściegów. Automatyczne ryglówki uruchamiane za pomocą przycisku dostępne są w maszynach elektronicznych i komputerowych. W mechanicznej maszynie znajdziesz natomiast służącą do tego celu specjalną dźwignię;
 • automatyczne nawlekanie igły – co zaskakujące, większość urządzeń wyposażona jest w klasyczne – dwuręczne i jednoręczne – nawlekacze do igieł. Automatyczne spotkać można rzadziej, natomiast znacznie ułatwiają one codzienną pracę (np. w modelu Minerva Decor Professional);
 • automatyczne obcinanie nici – funkcję tę mają tylko niektóre maszyny elektroniczne; dzięki niej można obciąć nici za pomocą rozrusznika;
 • regulacja prędkości szycia – pomaga w precyzyjnym naszywaniu aplikacji. Jest znacznie prostsza niż praca z rozrusznikiem. Pozwala ustawić żądaną prędkość szycia i ją utrzymać. Podobnie jak w innych przypadkach rozwiązanie to jest dostępne w maszynach elektronicznych i komputerowych;
 • manualne regulowanie docisku stopki – przydaje się przy szyciu na zmianę cienkich i grubych tkanin. Pojawia się zarówno w mechanicznych, jak i w elektronicznych maszynach;
 • zmiana położenia igły – może być ograniczona do ruchu w lewo lub bardziej rozbudowana. W najnowszych modelach możesz ustawić igłę w dowolnym punkcie względem otworu w stopce;
 • transport górny – poprawia płynne podawanie tkaniny, cenią je więc przede wszystkim osoby, które często pikują tkaniny, zszywają dwie ich warstwy lub łączą ze sobą trudne materiały;
 • przyszywanie guzików – z pozoru mało istotna funkcja, ale znacznie ułatwiająca i przyspieszająca pracę;
 • obrzucanie dziurki – cenne i przydatne rozwiązanie; warto zwrócić uwagę na modele z kilkunastoma wzorami albo możliwością samodzielnego ustawienia szerokości dziurki (znajdziesz ją np. w modelu Husqvarna Viking E 10);
 • cerowanie – funkcja, która działa po założeniu specjalnej stopki, dostępna przede wszystkim w maszynach komputerowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką maszynę do szycia wybrać dla profesjonalistów, zapoznaj się z naszym artykułem Maszyna dla doświadczonej krawcowej – jaką wybrać? Dowiedz się jaką maszynę do szycia kupić, jeśli masz wysokie oczekiwania co do jej funkcji.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując maszynę do szycia?

Maszyna do szycia powinna być wyposażona w regulację docisku stopki. Oczywiście wybierać można spośród mniej lub bardziej zaawansowanych w tym zakresie rozwiązań: regulacji skokowej, płynnej, trzystopniowej, sześciostopniowej.

Ciekawą kwestią, wartą rozważenia przy wyborze jaką maszynę do szycia kupić, jest także regulacja prędkości (tempa) szycia. W przypadku maszyn mechanicznych służy do tego nożny rozrusznik w postać regulatora lub pedała. W urządzeniach elektronicznych jest to bardziej zautomatyzowane. Najważniejszą kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się jaką maszynę do szycia wybrać, jest liczba wzorów ściegów. To absolutnie jeden z podstawowych parametrów oceny tego typu sprzętów. Kwestia ta nie ma znaczenia jedynie dla osób, którym zależy wyłącznie na urządzeniu do obszywania tkanin. Liczba ściegów może się wahać od 10 do 1000. Oczywiście najmniej ściegów mają maszyny mechaniczne, najwięcej – zaawansowane modele komputerowe.

Spośród najważniejszych ściegów należy wskazać na:

 • ścieg prosty – stosuje się go do zszywania materiałów, wykorzystuje do wszywania zamków, sprawdza się także przy pikowaniu;
 • ścieg zygzakowy – obrębianie i zszywanie to podstawowe ruchy wykonywane tym ściegiem;
 • ścieg kryty – do obrębiania, skracania materiału (spodni lub sukienek, spódnic); jego ogromną zaletą są prawie niewidoczne szwy;
 • ścieg overlockowy – wykorzystywany przy zszywaniu i obrębianiu tkanin; nawiązuje do efektu uzyskiwanego na oryginalnym overlocku, ale nigdy nie jest aż tak dokładny;
 • potrójny ścieg prosty – świetne rozwiązanie, aby poprawić szwy, wzmocnić je; można stosować go np. do stretchu;
 • ścieg elastyczny – wykorzystywany do obróbki delikatnych materiałów;
 • ścieg satynowy – dekoracyjny, wyjątkowo gęsty;
 • ścieg cerujący – wymaga specjalnej stopki.

Chcesz wiedzieć jaką maszynę do szycia wybrać? Przeczytaj nasz poradnik Na co zwrócić uwagę, kupując maszynę do szycia? Podpowiemy jaką maszynę do szycia kupić.

 

Jaka maszyna do szycia odpowie na nasze potrzeby - wskazówki

Na decyzję, jaką maszynę do szycia wybrać, powinny mieć wpływ przede wszystkim potrzeby użytkownika. Zupełnie innej maszyny będzie potrzebowała osoba, która chce samodzielnie naprawiać i modyfikować ubrania, ewentualnie szyć pościel lub poduszki, zupełnie innej zaś krawcowa szyjąca ubrania na zamówienie.

Wybór maszyny powinien zależeć od:

 • rodzaju wykonywanych prac krawieckich;
 • specyfiki materiałów, z jakimi się pracuje;
 • umiejętności i zaawansowania użytkownika.

Jaką maszynę do szycia kupić, aby nie przepłacić?. Oczywiście zaawansowane modele mają szereg bardzo ułatwiających pracę funkcji, trzeba się jednak liczyć z tym, że osoba rozpoczynająca przygodę z krawiectwem nie będzie do końca wiedziała, jak z nich korzystać, część funkcji może się jej nawet nigdy nie przydać. W takim przypadku na początku naprawdę lepiej postawić na urządzenie prostsze w obsłudze, które pomoże stopniowo rozwijać pasję. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze będzie można je wymienić na bardziej zaawansowanych technologicznie model. Sporej części osób na początku nie będzie potrzebne kilkaset różnych ściegów ani możliwość samodzielnej modyfikacji ustawień komputerowych. Przerosnąć ich może natomiast obsługa takiego „krawieckiego kombajnu”, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, jaką maszynę do szycia wybierasz, jeszcze raz zastanów się, z ilu jej funkcji tak naprawdę skorzystasz. Jeśli okaże się, że z mniej niż połowy, postaw na prostszy model. Możesz kierować się także wskazówkami zawartymi w artykule Najlepsze maszyny do szycia zdaniem naszych klientów. Znajdziesz w nim wskazówki jaką maszynę do szycia wybrać, aby nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się dodatkowymi funkcjami.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link