Data publikacji: 14 grudnia 2018
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak sprawdzić wydajność procesora?

Poleć znajomemu Drukuj

Procesor można nazwać głównym organem wielu urządzeń elektronicznych. Bez niego korzystanie z komputera byłoby niemożliwe. Publikowane w sieci testy wydajności procesorów pozwalają ocenić, czy dany komputer lub podzespół jest przeznaczony dla graczy komputerowych, czy raczej to mało wymagającej pracy biurowej. Z czasem ten kluczowy element może niedomagać. Jak sprawdzić wydajność procesora? Dowiedz się, jak przeprowadzić jego test w domu lub biurze!

Test wydajności procesora pozwala sprawdzić jego stan i ryzyko uszkodzeń np. w wyniku przegrzania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie sygnały ostrzegawcze daje przeciążony procesor,

- jak sprawdzić podzespoły komputera w domu,

- dlaczego sprawdzanie temperatury procesora jest ważne,

- jaki jest popularny program do obciążania procesora.

Przed włączeniem programu obciążania procesora sprawdź, czy Twój procesor może być przeciążony

Wszechstronne zadania procesorów i rodzaje tych podzespołów możesz poznać w artykule Co to jest procesor i do czego służy. Jeśli Twój procesor jest przeciążony i ma obniżoną wydajność, przyśpieszenie pracy komputera nie jest możliwe. Zauważalne jest zwolnienie podczas włączania sprzętu, uruchamiania programów czy nawet otwierania folderów i prostych plików tekstowych. Filmy – czy to online, czy zapisane na dysku – nie odtwarzają się bez zacięć. Odczuwalne jest również przegrzewanie się peceta. Jeśli te sygnały nie są powodowane wirusami komputerowymi, warto przeprowadzić test procesora.

WSKAZÓWKA

Podczas korzystania z programu do obciążania procesora zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić podzespołu. Jeśli to możliwe, nie wybieraj od razu maksymalnych ustawień. Zacznij od najmniej wymagających testów procesora i monitoruj wyniki.

Jak sprawdzić podzespoły komputera w domu?

Test procesora można przeprowadzić za pomocą bezpłatnego programu – nawet bez instalacji na dyskuNajprostszym sposobem jest skorzystanie z programu do obciążania procesora. Bezpłatne aplikacje testują wydajność pojedynczych podzespołów, ale dostępne są również wersje płatne, które pozwalają na przeprowadzenie szerszych testów. Użytkownik może wybierać, pod jakim kątem chce je przeprowadzić. W darmowych programach diagnostycznych dostępne są m.in. testy pod kątem:
  • pracy w arkuszach kalkulacyjnych,
  • wideokonferencji,
  • gier komputerowych (także gier Virtual Reality),
  • użycia wszystkich wątków procesora bądź tylko jednego,
  • taktowania i napięcia podzespołów.

CZY WIESZ, ŻE…

Test wydajności procesora możesz przeprowadzić bez instalowania aplikacji na komputerze. Program obciążeniowy Prime95 można uruchomić bez instalowania plików.

Proponowane produkty:
AMD FX-8300 3,3GHz AM3+ Box <%– –%>
AMD Ryzen Threadripper 1900X 3,8 GHz BOX (YD190XA8AEWOF) <%– –%>
Intel® Core™ i7-7740X 4,3 GHZ <%– –%>
AMD Ryzen 7 1800X, 3,6 GHz AM4 (YD180XBCAEWOF) <%– –%>
AMD Athlon X4 870K 3,9GHz 4MB FM2+ BOX <%– –%>

Samodzielne sprawdzanie temperatury procesora

Procesor Intel możesz samodzielnie testować i podkręcać procesor w domuJak przeprowadzić test ze sprawdzeniem temperatury procesora Intel lub innego? Odpowiedź jest prosta – w tym samym programie, który sprawdza wydajność komputerowych podzespołów. W poradniku Zbyt wysoka temperatura procesora? Zobacz, jak to naprawić! przeczytasz, jakie są przyczyny przegrzewania się podzespołów i jak temu zaradzić. Pamiętaj, że w profilaktyce kluczowy jest wydajny układ chłodzenia.

Jaki program do obciążania procesora wybrać?

Jednym z najpopularniejszych programów jest wspomniany Prime95, który mierzy nie tylko parametry procesora, ale także wydajność pamięci i ilość energii pobieranej przez komputer. Dzięki Prime95 gracze komputerowi mogą sprawdzić, o ile maksymalnie mogą podkręcić taktowanie swojego procesora tak, aby nie groziło mu uszkodzenie. Podczas testu procesora użytkownik jest informowany także o stabilności pozostałych podzespołów, błędach i zagrożeniach.
Program OCCT identyfikuje podzespoły komputera, a nawet weryfikuje poprawne działanie zasilacza urządzenia. Po zakończonym teście procesora użytkownik może zapisać na dysku wykresy w postaci plików PNG, aby móc je porównać z wynikami przyszłych testów.
Jeśli testy wyjdą negatywnie, prawdopodobnie nastał czas na wymianę podzespołu. Przeczytaj poradnik o wyborze procesora do komputera, a tutaj o procesorach do laptopa.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Jak przetrwać upały? Zobacz urządzenia, które ochłodzą Ciebie i mieszkanie!
Zobacz więcej   
Sprawdź, które klimatyzatory przenośne użytkownicy uznali za najlepsze.
Zobacz więcej   
Zobacz, jak prawidłowo ustawić klimatyzator!
Zobacz więcej   

Znajdź nas