Jak sprawdzić kondensator w elektrycznym urządzeniu domowym?

Autor: Piotr

Kondensator to element elektryczny, który występuje w większości urządzeń stosowanych w codziennym życiu. Jego usterka skutkuje bardzo często awarią urządzenia uniemożliwiającą jego użytkowanie, na szczęście wymiana uszkodzonego kondensatora jest prosta a sama część tania i łatwo dostępna.

Różne rodzaje i wielkości kondensatorów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest kondensator i jakie są jego najważniejsze parametry
 2. w jakich urządzeniach domowych występuje i jakie są jego funkcje
 3. jakie symptomy świadczą o uszkodzeniu kondensatora
 4. jak sprawdzić kondensator dokonując oględzin wizualnych
 5. jak sprawdzić kondensator miernikiem

Co to jest kondensator?

Kondensatory na płycie głównej komputera

Kondensator to urządzenie, które służy do magazynowania energii elektrycznej dzięki zastosowanemu w nim dielektrykowi (materiałowi nieprzewodzącemu prądu). Na schematach elektrycznych oznacza się go symbolem przypominającym dwie duże litery T ułożone na boku i zwrócone do siebie daszkami. Z praktycznego punktu widzenia, przy awarii urządzenia spowodowanej uszkodzeniem kondensatora, najważniejszym pytaniem jest jak sprawdzić, czy kondensator jest sprawny. Jeśli jego oględziny wzrokowe nie dają odpowiedzi na to pytanie, należy zmierzyć dwa najważniejsze parametry definiujące każdy kondensator: pojemność i rezystancję szeregową.

W jakich urządzeniach domowych znajdują się kondensatory?

Choć zasada działania kondensatorów jest zawsze taka sama, stosuje się w nich różne dielektryki (izolatory). Dlatego pod względem budowy kondensatory dzieli się na ceramiczne, foliowe i elektrolityczne. W urządzeniach domowych najczęściej znajdują się te ostatnie, a znaleźć je można w każdym urządzeniu wyposażonym w silnik oraz elektronikę. Kondensatory montuje się więc w pralkach, zmywarkach, kuchenkach mikrofalowych, lodówkach, komputerach, telewizorach, radiach, a także w wielu innych urządzeniach stosowanych w domu.

Po co stosuje się kondensatory w urządzeniach domowych?

Kondensatory pełnią w urządzeniach domowych dwie funkcje: rozruchową i przeciwzakłóceniową. Ich zastosowanie w funkcji rozruchowej związane jest z prawidłowym uruchamianiem silnika, natomiast działanie przeciwzakłóceniowe zapewnia kompatybilność elektromagnetyczną urządzeń elektrycznych. Co to oznacza? Większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych emituje zakłócenia m.in. prawidłowych parametrów sieci elektrycznej. Kondensatory przeciwzakłóceniowe, czy raczej filtry przeciwzakłóceniowe, których elementem są kondensatory, pełnią w urządzeniach podwójną rolę:

 • zabezpieczają urządzenie przed zakłóceniami pochodzącymi z sieci elektroenergetycznej,
 • pracują w kierunku odwrotnym, a więc zabezpieczają sieć przed zakłóceniami generowanymi przez urządzenia, w których zostały zainstalowane.
 • 2 449 zł
 • 3 399 zł
 • 1 499 zł
 • 4 699 zł
 • 1 999 zł

Jak sprawdzić kondensator?

Ręce mężczyzny dokonującego pomiaru kondensatora multimetrem

Jak sprawdzić kondensator rozruchowy oraz przeciwzakłóceniowy w warunkach domowych? Czy da się to zrobić bez użycia specjalistycznego sprzętu? Dlaczego w ogóle zidentyfikowanie takiej usterki jest ważne?

Jedynym kondensatorem, którego sprawność można w niektórych przypadkach ocenić bez zastosowania jakichkolwiek urządzeń jest kondensator elektrolityczny. Niestety, brak uszkodzenia pozostałych rodzajów kondensatorów, jak również usterki elektrolitycznych w większości wypadków można ocenić tylko na podstawie pomiarów pojemności i rezystancji szeregowej. Istnieją oczywiście sposoby na sprawdzenie działania kondensatorów, jeśli nie ma dostępu do miernika pozwalającego na ustalenie wartości pojemności i rezystancji szeregowej, jednak i tak wymagają przynajmniej posiadania omomierza lub innych urządzeń (np. generatora prądu stałego i neonówki), przy czym metody te bywają zawodne. Zidentyfikowanie usterki, jaką jest awaria kondensatora to kwestia ważna tylko i wyłącznie z przyczyn ekonomicznych oraz łatwości usunięcia usterki. Kondensatory stosowane w większości urządzeń AGD kosztują nie więcej niż 25-30 zł, przy czym jest to raczej górna granica w przypadku kondensatorów przeznaczonych do mikrofalówki takiej jak np. Samsung NQ50K3130BB.

W podobnej cenie nabyć można kondensatory do pralki Samsung AddWash Slim WW60K42109W czy Sharp ES-HFA6103W3. Z kolei kondensatory do płyt głównych stosowanych w laptopach, np. Apple Macbook Pro 13 2019 czy Huawei MateBook D 14” to koszt od kilku do kilkunastu złotych za komplet 10 szt.

Jak sprawdzić kondensator elektrolityczny? Uszkodzony kondensator elektrolityczny w niektórych przypadkach znacznie ułatwia zidentyfikowanie jego awarii z racji zastosowania w nim jako izolatora właśnie elektrolitu. Ten rodzaj kondensatora zachowuje się podobnie, jak stara bateria, czyli „puchnie” i można wizualnie stwierdzić w nim wyciek elektrolitu. Taki kondensator z wybrzuszonym denkiem oraz zabrudzony wyciekającą substancją chemiczną należy oczywiście niezwłocznie wymienić. Jeżeli jednak wizualnie kondensator wygląda na sprawny, pozostaje jedynie pomiar.

Jak sprawdzić, czy kondensator jest uszkodzony? W przypadkach kondensatorów o innych niż elektrolity izolatorach oraz jeśli oględziny wzrokowe nie wykażą zewnętrznych objawów uszkodzeń kondensatorów elektrolitycznych, pozostaje wykonanie pomiarów. Kondensator działa prawidłowo, jeśli zarówno jego pojemność, jak i rezystancja szeregowa są zgodne z nominalnymi. W przeciwnym przypadku mamy do czynienia z usterką tego elementu i konieczna jest jego wymiana.

Jak sprawdzić kondensator miernikiem uniwersalnym? Jeśli nie mamy dostępu do miernika dedykowanego do testowania kondensatorów, możemy użyć multimetru uniwersalnego z opcją pomiaru pojemności kondensatora. Jeśli wykaże wartość pojemności niezgodną z nominalną, określoną na mierzonym urządzeniu, mamy pewność, że kondensator jest uszkodzony. Niestety, w przypadku, jeśli wskaże wartość pojemności prawidłową, a my nie mamy możliwości dokonania pomiaru rezystancji szeregowej, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że kondensator działa prawidłowo.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów