Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak sprawdzić kartę graficzną w 3 krokach?

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Oznaczenia kart graficznych są różnorodne. Producenci kart graficznych, na przykład nVidia, dzielą je na serie nazywane generacjami. W generacjach znajdują się modele z odmiennymi skrótami. Różnice w symbolach kart (np. między GT a GTX) wynikają na przykład z wydajności podzespołu. Gracze śledzący nowinki technologiczne potrafią bezproblemowo przyporządkować karty graficzne od najnowszych do najstarszych, sugerując się wyłącznie nazwą. Dowiedz się, jak sprawdzić, jaką masz kartę graficzną!

Bezpłatne programy komputerowe podają wszystkie dane na temat karty graficznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sprawdzić kartę graficzną kilkoma kliknięciami,

- jakie aplikacje sprawdzają karty graficzne,

- jak rozumieć symbole kart różnych producentów.,

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Menedżer urządzeń

Karta graficzna GeForce GTX dla graczaAby sprawdzić, jaką masz kartę graficzną, np. w systemie Windows 10 Home wejdź do Panelu sterowania, kliknij w kategorię Sprzęt i dźwięk, a następnie wybierz Menedżer urządzeń z podkategorii Urządzenia i drukarki.

W nowym oknie wyświetli Ci się drzewko z podzespołami, urządzeniami i kontrolerami. Następnie kliknij w Karty graficzne, aby dowiedzieć się, jaka karta znajduje się w Twoim komputerze: zintegrowana bądź dedykowana.

Widzisz dwie różne pozycje na liście? To może oznaczać, że w Twoim sprzęcie znajduje się zarówno karta dedykowana, jak i zintegrowana. Kiedy znasz już nazwę karty, wystarczy, że znajdziesz ją na stronie producenta lub w sklepie komputerowym i poznasz jej parametry. Istnieje jeszcze inny sposób na rozpoznanie karty.

Jaką mam kartę graficzną? Aplikacje weryfikujące podzespoły

Do sprawdzenia parametrów karty graficznej można użyć bezpłatnego programu ściągniętego z Internetu. Jednym z nich jest GPU-Z – program dla Windowsa. Rozpoznaje zarówno nowe, jak i stare układy producentów takich jak nVidia i AMD. Program działa bez instalacji – podaje użytkownikowi takie dane jak model karty graficznej, technologię jej wykonania, rozmiar i rodzaj pamięci RAM, wersję BIOS, częstotliwość pracy GPU itp.

Jeśli masz wrażenie, że Twój komputer szybko się nagrzewa i układ chłodniczy nie nadąża z wentylacją, za pomocą programu możesz sprawdzić temperaturę poszczególnych komponentów karty graficznej. Więcej na ich temat możesz przeczytać w poradniku Karta graficzna – co to jest i do czego służy?.  

CZY WIESZ, ŻE...

Programy do identyfikacji kart graficznych mogą służyć do testów porównawczych różnych kart lub sprawdzenia, jak działa karta po podkręceniu częstotliwości taktowania.

 Po skończeniu analizy wyniki uzyskane dzięki GPU-Z można zapisać w formie logów.

Proponowane Towary:

Gigabyte GeForce GTX 1070 OC 8GB GDDR5 256bit <%– –%>
ASUS Phoenix GeForce GTX 1060 3GB GDDR5 192 bit <%– –%>
MSI GeForce GT 730 2GB DDR3 64bit <%– –%>
Zotac GeForce RTX 2080 Twin Fan 8GB GDDR6 256bit <%– –%>
XFX Radeon RX560 2GB DDR5 128 bit <%– –%>

Oznaczenia kart graficznych różnych producentów

W zależności od tego, do jakiej generacji produktów danego producenta należy karta graficzna, będzie miała inne oznaczenia. Karty graficzne nVidia dzieli się na trzy główne rodziny: GeForce, GeForce GT i GeForce GTX. Karty należące do pierwszej rodziny mają podstawowe zastosowania, wymagający gracze powinni szukać karty w ostatniej generacji. 

WSKAZÓWKA

Jeśli nazwa karty graficznej nVidia różni się tylko krótkim dopiskiem na końcu, np. Ti, oznacza to, że karty mają zbliżone parametry, ale model z Ti w nazwie jest wydajniejszy np. pod względem częstotliwości taktowania rdzenia.

Nazwę i parametry karty graficznej można sprawdzić na kilka sposobówJak zinterpretować nazwę karty graficznej Gibabyte GeForce GTX 1080, która ma chipset nVidia? Pierwsza część nazwy oznacza markę karty – Gigabyte. Następnie podana jest omówiona wyżej generacja, którą można dokładnie zweryfikować na stronie producenta. Pozostaje identyfikacja końcowej liczby. Pierwsze dwie cyfry oznaczają generację karty. Im wyższa jest cyfra, tym nowsza jest karta graficzna. Ostatnie dwie cyfry sugerują wydajność – im większe, tym karta graficzna jest bardziej wydajna. W ten sam sposób rozpoznaje się oznaczenia kart Radeon z chipsetem AMD.

Dzięki tym podstawowym informacjom na pierwszy rzut oka można ocenić, w jakim segmencie warto poszukiwać karty graficznej dla gracza, np. z rodziny Radeon RX

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Telefony Samsung - poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Sprawdź, jakie są najciekawsze telefony Samsunga z 2018 roku!
Zobacz więcej   

Telefony Samsung - sprawdź, jaki smartfon kupisz w 2019 roku

Sprawdź, jakie telefony Samsunga mają premierę w 2019!
Zobacz więcej   

Telefony Huawei – poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Najlepsze telefony Huawei z 2018 roku – zobacz, który warto kupić.
Zobacz więcej   

Znajdź nas