Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak sprawdzić kartę graficzną w 3 krokach?

Poleć znajomemu Drukuj

Oznaczenia kart graficznych są różnorodne. Producenci kart graficznych, na przykład nVidia, dzielą je na serie nazywane generacjami. W generacjach znajdują się modele z odmiennymi skrótami. Różnice w symbolach kart (np. między GT a GTX) wynikają na przykład z wydajności podzespołu. Gracze śledzący nowinki technologiczne potrafią bezproblemowo przyporządkować karty graficzne od najnowszych do najstarszych, sugerując się wyłącznie nazwą. Dowiedz się, jak sprawdzić, jaką masz kartę graficzną!

Bezpłatne programy komputerowe podają wszystkie dane na temat karty graficznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sprawdzić kartę graficzną kilkoma kliknięciami,

- jakie aplikacje sprawdzają karty graficzne,

- jak rozumieć symbole kart różnych producentów.,

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Menedżer urządzeń

Karta graficzna GeForce GTX dla graczaAby sprawdzić, jaką masz kartę graficzną, np. w systemie Windows 10 Home wejdź do Panelu sterowania, kliknij w kategorię Sprzęt i dźwięk, a następnie wybierz Menedżer urządzeń z podkategorii Urządzenia i drukarki.

W nowym oknie wyświetli Ci się drzewko z podzespołami, urządzeniami i kontrolerami. Następnie kliknij w Karty graficzne, aby dowiedzieć się, jaka karta znajduje się w Twoim komputerze: zintegrowana bądź dedykowana.

Widzisz dwie różne pozycje na liście? To może oznaczać, że w Twoim sprzęcie znajduje się zarówno karta dedykowana, jak i zintegrowana. Kiedy znasz już nazwę karty, wystarczy, że znajdziesz ją na stronie producenta lub w sklepie komputerowym i poznasz jej parametry. Istnieje jeszcze inny sposób na rozpoznanie karty.

Jaką mam kartę graficzną? Aplikacje weryfikujące podzespoły

Do sprawdzenia parametrów karty graficznej można użyć bezpłatnego programu ściągniętego z Internetu. Jednym z nich jest GPU-Z – program dla Windowsa. Rozpoznaje zarówno nowe, jak i stare układy producentów takich jak nVidia i AMD. Program działa bez instalacji – podaje użytkownikowi takie dane jak model karty graficznej, technologię jej wykonania, rozmiar i rodzaj pamięci RAM, wersję BIOS, częstotliwość pracy GPU itp.

Jeśli masz wrażenie, że Twój komputer szybko się nagrzewa i układ chłodniczy nie nadąża z wentylacją, za pomocą programu możesz sprawdzić temperaturę poszczególnych komponentów karty graficznej. Więcej na ich temat możesz przeczytać w poradniku Karta graficzna – co to jest i do czego służy?.  

CZY WIESZ, ŻE...

Programy do identyfikacji kart graficznych mogą służyć do testów porównawczych różnych kart lub sprawdzenia, jak działa karta po podkręceniu częstotliwości taktowania.

 Po skończeniu analizy wyniki uzyskane dzięki GPU-Z można zapisać w formie logów.
Proponowane produkty:
Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB GDDR5 128bit <%– –%>
Gainward GeForce GTX 1050Ti 4GB GDDR5 128bit <%– –%>
Sapphire technology RX570 PULSE 8GB GDDR5 256bit <%– –%>
MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC GDDR5 256bit <%– –%>
Zotac GeForce GTX 1050 Ti OC Edition 4GB GDDR5 128bit <%– –%>

Oznaczenia kart graficznych różnych producentów

W zależności od tego, do jakiej generacji produktów danego producenta należy karta graficzna, będzie miała inne oznaczenia. Karty graficzne nVidia dzieli się na trzy główne rodziny: GeForce, GeForce GT i GeForce GTX. Karty należące do pierwszej rodziny mają podstawowe zastosowania, wymagający gracze powinni szukać karty w ostatniej generacji. 

WSKAZÓWKA

Jeśli nazwa karty graficznej nVidia różni się tylko krótkim dopiskiem na końcu, np. Ti, oznacza to, że karty mają zbliżone parametry, ale model z Ti w nazwie jest wydajniejszy np. pod względem częstotliwości taktowania rdzenia.

Nazwę i parametry karty graficznej można sprawdzić na kilka sposobówJak zinterpretować nazwę karty graficznej Gibabyte GeForce GTX 1080, która ma chipset nVidia? Pierwsza część nazwy oznacza markę karty – Gigabyte. Następnie podana jest omówiona wyżej generacja, którą można dokładnie zweryfikować na stronie producenta. Pozostaje identyfikacja końcowej liczby. Pierwsze dwie cyfry oznaczają generację karty. Im wyższa jest cyfra, tym nowsza jest karta graficzna. Ostatnie dwie cyfry sugerują wydajność – im większe, tym karta graficzna jest bardziej wydajna. W ten sam sposób rozpoznaje się oznaczenia kart Radeon z chipsetem AMD.

Dzięki tym podstawowym informacjom na pierwszy rzut oka można ocenić, w jakim segmencie warto poszukiwać karty graficznej dla gracza, np. z rodziny Radeon RX

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów