Jak sprawdzić kartę graficzną? Poradnik krok po kroku

Autor: Ola

Chcesz dowiedzieć się, czy Twój komputer poradzi sobie z nową grą lub oprogramowaniem, ale nie wiesz, jakie dokładnie masz podzespoły? Zobacz, jak sprawdzić kartę graficzną i jak ją przetestować.

Montaż karty graficznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak sprawdzić kartę graficzną w systemie
 2. jak sprawdzić kartę graficzną aplikacją
 3. jak zrobić test karty graficznej

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Mężczyzna sprawdza kartę graficznąKarta graficzna jest podzespołem, który ma bardzo duży wpływ na wydajność komputera. Twój PC ma już kilka lat i nie możesz znaleźć dokumentu zakupu z danymi technicznymi? Nie wiesz dokładnie, jakie są parametry Twojej karty?

Jeśli zadajesz sobie pytanie „jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną?”, możesz to zweryfikować, wykorzystując narzędzia systemu Windows.

Procedura krok po kroku wygląda następująco:

 1. Kliknij dwukrotnie „Mój komputer”.
 2. W folderze „Mój komputer” w dowolnym, pustym miejscu kliknij prawym przyciskiem myszy.
 3. Wybierz „Właściwości”.
 4. Kliknij „Menadżer urządzeń”.
 5. Wybierz „Karty graficzne”.

Korzystając z tej procedury, sprawdzisz, jaki sprzęt jest zainstalowany w komputerze stacjonarnym i jaką masz kartę graficzną w laptopie. Menadżer urządzeń poda Ci podstawowe dane, w tym nazwę karty i numer sterownika.

Polecane karty graficzne
 • 8 999 zł
 • 5 799 zł
 • 459 zł
 • 4 699 zł
 • 9 499 zł

Jak sprawdzić kartę graficzną przy pomocy aplikacji?

Jeśli chcesz poznać dokładne parametry techniczne karty graficznej, możesz posłużyć się specjalnym oprogramowaniem. Jedna z aplikacji jest dostępna w systemie Windows i nazywa się DxDiag.

Jak uruchomić to narzędzie diagnostyczne? Postępuj według poniższych punktów:

 1. Uruchom narzędzie wyszukiwania (znajdziesz je po kliknięciu przycisku „Start” lub obok przycisku „Start”; ikona ma kształt lupy).
 2. Wpisz następującą komendę: dxdiag.
 3. Pojawi się okno z zakładkami.
 4. W zakładach „Ekran” i „Renderowanie” znajdziesz dokładne dane o karcie, łącznie z informacjami o pamięci RAM.

PORADA EKSPERTA

Pamięć RAM to podstawowy parametr określający wydajność karty graficznej. Do podstawowych zastosowań wystarczy Ci karta z 2 GB pamięci RAM. Do grania w nowsze tytuły lepsza będzie karta z 4 GB pamięci RAM. Jeśli oczekujesz bardzo dobrych parametrów, odpowiedni będzie sprzęt z co najmniej 8 GB pamięci RAM.

Możesz też skorzystać z darmowych programów, które podadzą Ci informacje o karcie graficznej. Ich zaletą jest to, że mają bardziej zaawansowane funkcje w porównaniu do narzędzi systemowych takich jak DxDiag.

Do najbardziej popularnych aplikacji należą GPU-Z oraz OCCT. Swoje aplikacje mają również poszczególni producenci. Jeśli masz np. kartę MSI GeForce GTX1060 ARMOR 6G OCV1 6GB GDDR5 192bit, możesz zainstalować program MSI Afterburner.

Jak zrobić test karty graficznej?

Karta graficzna XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB GDDR5 256 bitUruchamiając jeden z wymienionych lub podobnych programów, otrzymasz dostęp do pakietu szczegółowych informacji. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak dokładnie działa karta graficzna.

Dlaczego jest to istotne? Jeśli zauważyłeś spadek wydajności karty, aplikacja pomoże Ci w ustaleniu przyczyny. W programie możesz sprawdzić np. temperaturę karty graficznej. Jeżeli jest ona wyjątkowo wysoka podczas pracy pod obciążeniem (stale przekracza 75 stopni Celsjusza), to znak, że podzespół może wymagać wyczyszczenia lub zastosowania świeżej pasty termoprzewodzącej.

Problem może też leżeć w oprogramowaniu. Sterowniki Twojej karty mogą być już przestarzałe. Numer sterowników i datę ich instalacji również powinieneś znaleźć w jednej z zakładek aplikacji. Jeśli zainstalowałeś program od producenta danej karty, aplikacja podpowie Ci, kiedy warto zainstalować nowe sterowniki.

Chcesz się dowiedzieć, jak dbać o PC lub laptopa? Przeczytaj nasz poradnik Jak czyścić komputer.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link