Jak sformatować pendrive?

Autor: Joanna

Jak sformatować pendrive? To nic trudnego. Ten nie różni się wiele od dysku twardego, tym bardziej od dysku typu SSD. Formatowanie pendrive`a jest w zasadzie identyczne. O ile dysku twardego być może nie miałeś okazji formatować, to pendrive`a zapewne będziesz formatować częściej. O czym należy pamiętać? Omówimy to na przykładzie systemu Windows.

Pendrive

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sformatować pendrive,

- czym się różni szybkie formatowanie pendrive`a od pełnego,

- jaki wybrać system plików,

- co to jest rozmiar alokacji i jaki wybrać przy formatowaniu pendrive`a.

Jak sformatować pendrive?

Jeżeli w systemie Windows najedziesz myszą w zakładce Mój komputer na Dysk pendrive i następnie klikniesz na nim prawym klawiszem myszy, to pojawi się opcja Formatuj. Po jej wybraniu wyświetli się okienko z różnymi możliwościami. Wszystkie one są omówione w niniejszym artykule poniżej. Po naciśnięciu Rozpocznij otrzymasz komunikat, a właściwie ostrzeżenie, że wszystkie dane zostaną usunięte, a po jego zaakceptowaniu rozpocznie się formatowanie.

Czym się różni szybkie formatowanie pendrive`a od pełnego?

Formatowanie pendrive`a jest takie samo jak dysku twardegoJedną z najczęściej stosowanych i najważniejszych opcji jest opcja Szybkie formatowanie. Z punktu widzenia użytkownika zauważalną różnicą jest prędkość formatowania pendrive`a. Przy włączonej opcji Szybkie formatowanie proces trwa od kilku do kilkunastu sekund, natomiast przy wyłączonej, czyli przy pełnym formatowaniu, mogą to być minuty i godziny. Wszystko zależy od tego czy, pendrive ma tzw. bad sektory, czyli miejsca, które wymagają naprawy. Formatowanie pełne obejmuje oprócz wymazywania danych z pamięci naprawianie złych sektorów lub ich oznaczanie. W ten sposób pendrive jest zabezpieczany przed zapisem nowych danych w uszkodzonych sektorach. Pełne formatowanie wykonuj zawsze wtedy, gdy masz pendrive nieznanego pochodzenia lub gdy wiesz, że ma uszkodzone sektory. Możesz także stosować pełne formatowanie raz na jakiś czas dla bezpieczeństwa.

Oto pełna oferta pendrive`ów w naszym sklepie.
 • 19,99 zł
 • 44,99 zł
 • 38,99 zł
 • 34,99 zł
 • 29,99 zł

Jaki wybrać system plików?

Opcje wyboru systemu plików są zależne przede wszystkim od rozmiaru pendrive`a, jaki posiadasz. Zwykle powinny to być opcje FAT, FAT32, NTFS i exFAT, ale jeżeli Twój pendrive ma więcej niż 32 GB (np. Toshiba TransMemory U363 64GB USB 3.0) to opcje FAT i FAT32 są niedostępne.
To, jaki system plików wybierzesz, zależy np. od rozmiaru plików, które będziesz przechowywać, i tego, na jakich komputerach (i z jakim systemem operacyjnym) będziesz wykorzystywać pendrive.
Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy wybranych systemów plików.

Formatowanie pendrive`a jest tylko pozornym wymazaniem danychFAT i FAT32:

 • możesz stosować pendrive właściwie na każdym systemie operacyjnym, np. na komputerach Mac,
 • nadają się do formatowania pendrive`a mniejszego niż 32 GB,
 • mają ograniczenie wielkości plików do 2 GB (FAT) i 4 GB (FAT32).

NTFS:

 • może obsłużyć dyski większe niż 32 GB,
 • nie ma ograniczeń wielkości plików,
 • lepsze zarządzanie przestrzenią dyskową,
 • lepsza kompresja plików,
 • brak pełnej multiplatformowości: niektóre systemy operacyjne nie odczytują NTFS i wymagają specjalnego oprogramowania, np. komputery Mac.

exFAT:

 • obsługa plików większych niż 4 GB,
 • obsługa pendrive`ów o dowolnym rozmiarze,
 • mniejsza fragmentaryzacja plików.

CZY WIESZ, ŻE...

Formatowanie pendrive`a tak naprawdę nie usuwa danych. Usuwa jedynie ich znaczniki, ale bez usuwania samych plików. Istnieje wiele programów służących do odwracania tej operacji. Każdy użytkownik może z powodzeniem przywrócić dane na pendrivie. Z kolei skuteczne usunięcie danych jest możliwe za pomocą specjalistycznych programów.

Co to jest rozmiar alokacji i jaki wybrać przy formatowaniu pendrive`a?

Jedną z opcji formatowania pendrive`a jest rozmiar jednostek alokacji. Jednostka alokacji odpowiada jednemu klastrowi. Jeżeli plik, który zapisujesz na pendrivie, zajmuje więcej niż jeden klaster, to system przydziela mu tyle klastrów, ile jest niezbędne do zapisania go na pendrivie. W jednym klastrze może być tylko zapisany jeden plik, więc niewykorzystane miejsce przepada. W rezultacie pendrive o pojemności 8 GB pomieści tylko np. 7 GB plików, bo zajmą one wszystkie dostępne klastry. Im mniejsze klastry, tym mniej miejsca się marnuje. Jednocześnie im mniejsze klastry, tym dłużej trwa zapisywanie dużego pliku. Dlatego to, jaki ma być rozmiar jednostek, zależy od tego, jakie generalnie pliki znajdą się na naszym pendrivie.

Sprawdź też inny nasz artykuł: Na co zwróćić uwagę kupując pendrive?

PORADA EKSPERTA

Etykieta wolumenu jako jedna z opcji formatowania pendrive`a to nazwa naszego pendrive`a. Może ona pomóc w identyfikacji naszego dysku lub skojarzyć nazwę z zawartością.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny