Wymiana karty graficznej – jak to zrobić?

Autor: Anna

Każdy użytkownik komputera może mieć potrzebę wymiany podzespołów, a szczególnie karty graficznej. Rosnące wymagania nowych gier sprzyjają zakupom nowych układów graficznych. Na szczęście nie oznacza to obowiązkowej wizyty w serwisie – kartę graficzną możemy wymienić sami, wykonując kilka bardzo prostych czynności.

Samodzielna wymiana karty graficznej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wymienić kartę graficzną;
  2. jakie są polecane modele kart graficznych.

Wymiana karty graficznej – jak to zrobić?

Karta graficzna XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC.

Wymiana karty graficznej to jedna z najczęstszych czynności związanych z aktualizacją podzespołów w komputerze. Nowy układ graficzny może wyzwolić dodatkowe pokłady wydajności. Szczególnie podczas rozgrywki w gry wymagające mocnego sprzętu. Przed zakupem karty graficznej warto sprawdzić jaki model mamy aktualnie. Być może jest to układ zintegrowany. Z samym montażem na płycie głównej nie powinniśmy mieć problemu. Wszystkie dostępne karty graficzne pasują do portu PCI-Express, który jest powszechnie obowiązującym standardem. Jedyny aspekt, jaki należy sprawdzić, to moc naszego zasilacza. Jeśli zainwestujemy w mocniejszą kartę graficzną, to możemy potrzebować również nowego zasilacza.

Przed rozpoczęciem całego procesu warto wiedzieć, że nie powinniśmy nosić ubrań, które mogą się elektryzować. Będziemy pracować przy podzespołach, które mogą zostać uszkodzone przez każde wyładowanie. W trakcie pracy dobrze jest co jakiś czas dotykać metalowych przedmiotów. Po tych wstępnych informacjach rozpoczynamy wymianę karty graficznej. Po pierwsze powinniśmy odinstalować sterowniki aktualnie zamontowanego układu. Znajdziemy je w sekcji “Dodaj lub usuń programy”. Następnie wyłączamy komputer i zajmujemy się odłączeniem od niego wszystkich kabli. Sprzęt musi być koniecznie odłączony od źródła prądu. Kiedy się z tym uporamy, połóżmy obudowę komputera na boku, na płaskiej powierzchni, np. na stole lub podłodze. Następnie sięgamy po śrubokręt i odkręcamy wszystkie śrubki trzymające pokrywę obudowy. Zdejmujemy jeden z boków, dzięki czemu mamy dostęp do podzespołów.

PORADA EKSPERTA

Najlepiej, jeśli nie będziesz mieć na sobie ubrań, które mogą się naelektryzować, np. swetra. Żeby zapobiec wyładowaniom, które mogą uszkodzić kartę i inne podzespoły, co jakiś czas w trakcie procesu montażu dotknij metalowego przedmiotu, np. kaloryfera.

Następnie przechodzimy do demontażu starej karty graficznej. Na płycie głównej szukamy slotu PCI-Express – będzie on podpisany. Jeśli nasz komputer został wyposażony jedynie w zintegrowany układ graficzny, to slot będzie pusty. Jeżeli znajduje się w nim karta graficzna, to należy odkręcić śrubki mocujące ją do obudowy oraz ewentualnie odpiąć kabel od zasilacza. Później, delikatnie, ale zdecydowanym ruchem, wyjmujemy kartę. W zwolniony slot PCI-Express należy włożyć nasz nowy układ graficzny. Karta powinna zaskoczyć w gnieździe, a następnie możemy ją przykręcić do obudowy lub zamocować na zatrzask. Po złożeniu obudowy i włączeniu komputera karta graficzna powinna zostać wykryta. W razie problemów powinniśmy ręcznie zainstalować sterowniki od producenta.

Polecane karty graficzne
  • 4 699 zł
  • 4 699 zł
  • 2 399 zł
  • 229 zł
  • 7 499 zł

Wymiana karty graficznej – polecane modele

Montaż karty graficznej w komputerze

Przed wyborem odpowiedniej karty graficznej warto zapoznać się z propozycjami z każdego segmentu wydajnościowego oraz cenowego. Jeśli szukamy budżetowego układu graficznego, to możemy wybrać model Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4G 4GB GDDR5 128 bit. Jest to karta graficzna z 4 GB pamięci VRAM GDDR5 opartej na magistrali 128-bitowej. Bazowa częstotliwość taktowania rdzenia wynosi 1341 MHz, a w trybie boost wzrasta do 1455 MHz. Na uwagę zasługuje aktywny układ chłodzenia. GeForce GTX 1050 Ti jest również wyposażony w gniazda: DisplayPort, HDMI i DVI. Alternatywą może być z kolei Gigabyte Radeon RX 570 Gaming 4GB GDDR5 256bit. W tym przypadku mamy układ graficzny z 4 GB pamięci VRAM GDDR5. Taktowanie rdzenia wynosi 1255 MHz. Warto wiedzieć, że karta graficzna jest przystosowana do obsługi technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). Bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po model ze średniego segmentu wydajnościowego. Jest to MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC. Karta graficzna została wyposażona w 6 GB pamięci VRAM GDDR5, wejście HDMI, trzy gniazda DisplayPort oraz dwa wentylatory stanowiące układ aktywnego chłodzenia. Częstotliwość bazowa taktowania rdzenia wynosi 1530 MHz, a w trybie boost wzrasta do 1845 MHz. Na koniec dwa modele kart graficznych dla zaawansowanych użytkowników. Jedną z nich jest ASUS Radeon ROG Strix RX Vega 56 Gaming 8GB HBM2 2048bit. Układ został wyposażony w 8 GB pamięci HBM2 (oferuje zwiększoną wydajność), a za jego chłodzenie odpowiadają trzy wentylatory. Taktowania rdzenia prezentują się następująco: bazowe to 1297 MHz, a w trybie boost wynosi 1573 MHz. Druga z propozycji to Zotac GAMING GeForce RTX 2080 SUPER AMP Extreme – w tym przypadku w układzie mamy 8 GB pamięci VRAM GDDR6 opartej na szynie 256-bitowej, trzy gniazda DisplayPort i wejście HDMI. Bazowe taktowanie rdzenia wynosi 1515 MHz, a w trybie boost aż 1905 MHz.

A co z kartą graficzną do laptopa? Sprawdź i przeczytaj nasz poradnik Czy można wymienić kartę graficzną w laptopie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link