Data publikacji: 2 lutego 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czy można wymienić kartę graficzną w laptopie?

Poleć znajomemu Drukuj

Na targach CES 2019 został zaprezentowany modularny komputer przenośny, w którym można zmienić wszystkie podzespoły, w tym kartę graficzną. A czy można wymienić kartę graficzną w laptopie, który jest mniej lub bardziej standardowy? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, kiedy jest to możliwe.

Wymiana karty graficznej w laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy można wymienić kartę graficzną w laptopie,

- jak można wymienić kartę graficzną w laptopie,

- czym jest zewnętrzna karta graficzna.

Czy można wymienić kartę graficzną w laptopie?

Omawiany na wstępie laptop modularny, pokazany na jednych z najważniejszych tragów elektroniki na świecie, czyli CES w Las Vegas, to dzieło marki Dell. Szeroką gamę modeli tej firmy oraz innych czołowych producentów znajdziesz w ofercie laptopów RTV Euro AGD.

Dlaczego laptop z wymiennymi modułami to istotna nowinka? Ponieważ przeważająca większość laptopów ma ograniczone możliwości w zakresie modernizacji podzespołów. Oczywiście laptopy można usprawniać i wyposażać w nowe elementy. Zazwyczaj jednak możliwe opcje pod tym względem sprowadzają się do dwóch rodzajów podzespołów. Pierwszym jest możliwość wymiany dysku (np. z HDD na SSD), drugim instalacja nowej pamięci RAM.

Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie? Zazwyczaj odpowiedź na to pytanie brzmi: „nie”. Dlaczego? Wynika to z konstrukcji laptopów i ograniczonej przestrzeni na zmieszczenie podzespołów pod obudową.

W laptopach montuje się dwa rodzaje kart graficznych, często równocześnie. Tzw. karta zintegrowana jest zależna od innego elementu na płycie głównej, zazwyczaj od procesora. Wystarczy ona do podstawowych zastosowań. Karta dedykowana jest dodatkowym elementem, który pozwoli Ci np. na granie w nowe tytuły. Jaka jest ich cecha wspólna? Zazwyczaj obie karty są przylutowane do płyty głównej na stałe. W komputerze stacjonarnym kartę dedykowaną możesz bez problemu wyjąć z portu PCI-Express i zamontować w jej miejsce inną. W przypadku laptopa niestety nie jest tak łatwo.

Jak można wymienić kartę graficzną w laptopie?

Mężczyzna wymienia kartę graficzną w laptopie

Karta graficzna do laptopa może być wymieniona w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy komputerów, które są wyposażone w złącze MXM (Mobile PCI Express Module). Jest to specjalny, ustandaryzowany interfejs, który jest odpowiednikiem złącza PCI-Express w komputerach stacjonarnych.

Jeśli Twój laptop jest wyposażony w złącze MXM, wymiany możesz najczęściej dokonać samodzielnie. Będziesz do tego potrzebował śrubokręta oraz instrukcji obsługi laptopa, która podpowie Ci, jak odkręcić obudowę, żeby dostać się do płyty głównej i slotu MXM.

Zanim kupisz nową kartę graficzną do złącza MXM, musisz ją porównać z obecną. Obie powinny mieć niemal identyczne wymiary i wgrane kompatybilne sterowniki BIOS. Przełożenie karty MXM z jednego laptopa do drugiego często nie jest możliwe właśnie przez wzgląd na sterowniki, które są przypisane do producenta danego laptopa. Dane dotyczące rozmiarów sprawdzisz na stronie wytwórcy danej karty.

PORADA EKSPERTA

Jak sprawdzić kartę graficzną? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki chipset graficzny jest zamontowany w Twoim komputerze, w systemie Windows kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę „Ten komputer” i przejdź do zakładki „Właściwości”. Tam odnajdź „Menadżer urządzeń” – rozwiń w nim zakładkę dotyczącą kart graficznych.

Przy kartach MXM musisz wziąć pod uwagę typ złącza. Interfejs MXM doczekał się dwóch generacji, które z kolei były podzielone na kilka typów:

  • pierwsza generacja: MXM – I, MXM – II, MXM – III, MXM – IV;
  • druga generacja: MXM – A, MXM – B.

Karty MXM z danej generacji są kompatybilne wstecz. Możliwe więc będzie np. zamontowanie karty MXM – II w slocie MXM – IV, ale odwrotna operacja już się nie uda. Problem z MXM jest taki, że jest to złącze występujące bardzo rzadko. Najczęściej jest montowane w tzw. stacjach roboczych, czyli komputerach z wysokiej półki, przeznaczonych dla profesjonalistów.

Wymiana karty graficznej w laptopie jest też możliwa wtedy, gdy Twój komputer nie ma złącza MXM, a karty są zintegrowane z płytą główną. Wymiany powinien jednak dokonać profesjonalny serwis. Taka operacja wymaga specjalistycznych narzędzi oraz zaawansowanych umiejętności związanych z lutowaniem.

Wymiana jest dokonywana zazwyczaj w sytuacji, gdy sprzęt miał wadę. Karty są dedykowane danym komputerom i płytom – możliwość modernizacji, czyli montażu karty graficznej o lepszych parametrach, jest prawie niemożliwa.

Czym jest zewnętrzna karta graficzna?

Lenovo Legion Y720-15IKBRozwiązaniem jest inwestycja w tzw. zewnętrzną kartę graficzną do laptopa. Jest to specjalna przystawka, której obudowa przypomina komputer stacjonarny. Wewnątrz montowana jest jedna lub więcej kart graficznych oraz zasilacz.

Przystawkę podłączasz do laptopa. Przejmuje ona na siebie zadania związane z obsługą grafiki przenośnego komputera. Będziesz potrzebował jednak laptopa ze złączem w standardzie Thunderbolt. Cechuje się ono bardzo wysoką przepustowością – na poziomie 40 Gb/s. Komputerem ze standardem Thunderbolt jest m.in. Lenovo Legion Y720-15IKB, który sam w sobie jest bardzo wydajnym, gamingowym laptopem.

Interesują Cię inne opcje związane z możliwością poprawy parametrów komputera? Przeczytaj nasz poradnik Jaki dysk SSD do Macbook Pro.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas