Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak podłączyć telefon do telewizora?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne urządzenia Smart TV posiadają szereg funkcji zapewniających możliwość wygodnego udostępniania treści na dużym ekranie. Jedną z nich jest podłączenie telefonu do telewizora za pomocą przewodu HDMI lub bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Smartfony z portem podczerwieni z łatwością zamienisz również w pilot zdalnego sterowania. Jak połączyć telefon z telewizorem?

Aplikacja do sterowania telewizorem przez telefon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak podłączyć telefon do telewizora poprzez Wi-Fi,
- jak połączyć telefon z telewizorem za pomocą złącza HDMI,
- jak sterować telewizorem przez telefon.

Jak podłączyć telefon do telewizora poprzez Wi-Fi?

Przesyłanie obrazu i dźwięku z urządzeń mobilnych na ekran telewizora pozwala w wygodny sposób wyświetlić zdjęcia czy filmy oraz odtwarzać pliki muzyczne zgromadzone w pamięci smartfona lub tabletu. Parowanie telefonu z telewizorem umożliwia również wygodne przeglądanie Internetu, granie w gry, korzystanie z YouTube czy mediów strumieniowych (np. Spotify, Netflix, HBO GO) z poziomu smartfona. Bezpośrednie podłączenie telefonu do telewizora drogą bezprzewodową jest możliwe dzięki technologii Wi-Fi Direct. Znajdziesz ją np. w telewizorze Samsung UE49NU7672 czy LG 55UK7550.
Jak połączyć telefon z telewizorem przez sieć Wi-Fi? Wystarczy uruchomić sprzęt oraz upewnić się, że będzie on widoczny dla innych urządzeń (ustawienia udostępniania wyświetlacza znajdziesz w menu telewizora). Kolejnym krokiem jest wybór dodatkowego ekranu z listy urządzeń na smartfonie (np. za pomocą funkcji „Szybkie połączenie” w telefonach Samsung).

WARTO WIEDZIEĆ

Parowanie telefonu z telewizorem wyposażonym w system Android można przeprowadzić również za pomocą dedykowanej aplikacji Google Cast (Chromecast). Aby połączenie zostało nawiązane, wszystkie urządzenia muszą korzystać z tej samej sieci Wi-Fi. W celu udostępnienia zawartości na ekranie telewizora wystarczy uruchomić oprogramowanie kompatybilne z Chromecast (np. aplikację YouTube lub Zdjęcia Google) oraz włączyć tryb przesyłania obrazu.

Jak połączyć telefon z telewizorem za pomocą złącza HDMI?

Przesyłanie obrazu po podłączeniu telefonu do telewizora za pomocą Wi-Fi jest praktycznie natychmiastoweTelewizory z portem HDMI oraz smartfony czy tablety wyposażone w złącze Micro-USB możesz połączyć za pomocą specjalnego kabla z adapterem MHL. Po umieszczeniu wtyków przewodów w odpowiednich gniazdach urządzeń udostępnianie ekranu rozpocznie się automatycznie.
Zaletą podłączenia telefonu do telewizora poprzez HDMI jest możliwość przesyłania nieskompresowanego obrazu w rozdzielczości do 1080p (w zależności od parametrów telefonu) oraz dźwięku przestrzennego. Niektóre adaptery MHL posiadają również możliwość podłączenia źródła zasilania, dzięki czemu równolegle z przesyłaniem treści na ekran telewizora telefon będzie również ładowany.
Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć do telewizora również inne urządzenia, skorzystaj z naszych poradników Jak podłączyć kino domowe do telewizora oraz Jak podłączyć laptopa do telewizora.
 

Proponowane Towary:

Maxcom MM822BB (biały)
Sony Xperia XZ3 (białe srebro)
Manta TEL2801S AVO8 (srebrny)
Nokia 8 (stalowy) + VR Zeiss + etui
Meizu M6 32GB (niebieski)

Sterowanie telewizorem przez telefon

Smartfon oczekujący na nawiązanie połączenia z telewizorem wyposażonym w Wi-Fi DirectZainstalowanie specjalnej aplikacji w smartfonie pozwala kontrolować większość funkcji oferowanych przez telewizor. Umożliwia ona zarówno wykonywanie podstawowych czynności, w tym m.in. wybór kanałów czy zmianę głośności, jak również wygodne sterowanie kursorem na ekranie telewizora czy wpisywanie tekstu z poziomu klawiatury telefonu.
Przykładem tego rodzaju oprogramowania jest LG TV Remote (dla telewizorów LG), Smart TV Remote (Samsung), Video & TV SideView:Remote (Sony) czy Philips TV Remote. Aplikacje działają w oparciu o sieć Wi-Fi i wymagają jedynie podłączenia wszystkich urządzeń do tej samej sieci bezprzewodowej.
Jeśli Twój smartfon posiada port irDA, sterowanie telewizorem przez telefon jest możliwe również za pomocą podczerwieni. Telefon działa wtedy w identyczny sposób jak pilot do urządzeń RTV, kontrolując sprzęt znajdujący się w niewielkiej odległości od użytkownika. Zaletą wykorzystania portu podczerwieni jest możliwość bezprzewodowej obsługi wielu urządzeń jednocześnie, w tym m.in. tv, odtwarzacza DVD/Blu-ray, zestawu kina domowego czy dekodera telewizji cyfrowej. Tu również niezbędna jest instalacja dodatkowej aplikacji. Przykładem może być oprogramowanie Mi Pilot dla smartfonów Xiaomi.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
1 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak zabezpieczyć ekran telefonu – szkło hartowane czy folia ochronna?

Szkło hartowane czy folia – dowiedz się, jak zabezpieczyć swój telefon.
Zobacz więcej   

Jakie słuchawki do komputera wybrać?

Podpowiadamy, jak wybrać idealne słuchawki komputerowe.
Zobacz więcej   

Słuchawki nauszne – 5 modeli polecanych przez naszych klientów

Zapoznaj się z opiniami naszych klientów, by wybrać funkcjonalne, estetyczne i dobre słuchawki nauszne.
Zobacz więcej   

Znajdź nas