Termostat grzejnikowy – jak go ustawić?

Autor: Joanna

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważne jest regularne ogrzewanie mieszkania. Zdarza się jednak, że pomimo maksymalnej mocy, z jaką pracuje instalacja grzewcza, niektóre części domu nadal są chłodne i niedogrzane. W takim przypadku warto zainwestować w dodatkowy termostat grzejnikowy. Jak ustawić go, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniach przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii?

Regulacja termostatu w grzejniku elektrycznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jaki sposób ustawić termostat grzejnikowy w pomieszczeniu
 2. jak regulować zawór termostatu
 3. jak dodatkowo zwiększyć wydajność ogrzewania

Termostat grzejnikowy – w jaki sposób go ustawić?

Regulacja termostatu w grzejniku

Jeśli przy standardowym ocieplaniu mieszkania za pomocą instalacji centralnego ogrzewania nadal odczuwasz niedosyt, warto pomyśleć o zakupie termostatu grzejnikowego. W sklepach dostępna jest szeroka gama modeli, np. RAVEN EGK001. Kiedy już zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt, należy zadbać o to, aby ustawić go w jak najlepszy sposób. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu urządzenie będzie najefektywniej ogrzewać wnętrze pomieszczenia przy optymalnym zużyciu energii elektrycznej. Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze na rachunkach za prąd, ale również czas potrzebny do ogrzania mieszkania. Przy ustawianiu termostatu grzejnikowego należy kierować się poniższymi zasadami:

 • urządzenie należy ustawiać na równej, płaskiej powierzchni;
 • najlepiej ustawić termostat na środku pomieszczenia, tak aby ciepło mogło swobodnie rozchodzić się we wszystkich kierunkach;
 • bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy urządzenie nie stoi za blisko mebli bądź innych elementów, które przy zbyt bliskim i długim kontakcie z emitowanym ciepłem mogłoby uszkodzić się lub spalić;
 • grzejnik należy ustawić w odległości większą niż pół metra od innych przedmiotów – zarówno z boków, frontu i tyłu, jak i od góry.
Polecane grzejniki
 • 249 zł
 • 359 zł
 • 199,99 zł
 • 149,99 zł
 • 189,99 zł

Regulacja termostatu – jak poprawnie to zrobić?

Grzejnik olejowy Raven EGO001

Wszystkie grzejniki elektryczne, zarówno te olejowe, jak i konwektorowe, są wyposażone w termostat. To właśnie jemu zawdzięczać można utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Od jego odpowiedniej regulacji zależy sama szybkość ogrzewania pomieszczenia, jak i ilość zużytego prądu. Dlatego tak ważne jest, aby robić to z należytą starannością. Dzięki niemu możemy zaprogramować urządzenie na osiągnięcie konkretnej, pożądanej temperatury. Po jej uzyskaniu grzejnik wyłączy się, a następnie będzie utrzymywać ciepło na wybranym poziomie. W ten sposób urządzenie nie będzie pobierać więcej energii, niż jest to konieczne do odpowiedniego ogrzania pomieszczenia, a dodatkowo nigdy nie nagrzeje się do zbyt wysokiej temperatury. Umożliwi ono utrzymanie w mieszkaniu optymalnego poziomu ciepła. Regulacja termostatu (a właściwie jego zaworu) w większości grzejników elektrycznych jest banalnie prosta. Model RAVEN EGO002 posiada 3-stopniową regulację mocy i aby ustawić w nim pożądaną temperaturę, wystarczy tylko przekręcić pokrętło do końca, zgodnie z ruchem wskazówek zegara – urządzenie zacznie się nagrzewać. Kiedy w pomieszczeniu osiągnięta zostanie optymalna temperatura, wolno obróć pokrętło w drugą stronę do momentu, w którym usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Dzięki włączeniu i wyłączeniu urządzenia będzie ono utrzymywać wskazaną temperaturę i nie nagrzeje się zbyt intensywnie.

Bardzo podobny schemat obsługi mają grzejniki RAVEN EGO001 i Sencor SCF 2001.

Wydajność termostatu grzejnikowego – jak ją zwiększyć?

Jeśli zależy ci na dodatkowych oszczędnościach i zwiększeniu wydajności grzejnika, możesz zastosować kilka prostych trików, które z pewnością korzystnie wpłyną na stan twojego portfela. Po pierwsze, musisz zadbać o odpowiedni plan optymalnego ogrzewania pomieszczeń. Jeśli zdecydujesz się na zakup grzejnika olejowego (np. Eldom HO70C), możesz nagrzewać go wcześniej, gdyż znajdujący się w środku olej bardzo powoli uwalnia ciepło, trwa to nawet kilka godzin. W takiej sytuacji warto nagrzewać urządzenie w nocy, kiedy taryfa jest korzystniejsza, a ceny zużycia energii elektrycznej o wiele niższe. Po drugie, jeśli zależy ci na jak najszybszym i najdokładniejszym nagrzaniu pomieszczenia, powinieneś zadbać o to, aby nie było ono przysłonięte innymi elementami (np. meblami czy kocem). W przeciwnym wypadku część energii zostanie zmarnowana, a ty zapłacisz za ciepło, którego właściwie nie odczujesz. Dodatkowym, korzystnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia wyposażonego w specjalny timer. Dzięki temu będziesz w stanie zaprogramować grzejnik tak, aby nagrzewał się w określonym czasie, wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujesz (np. tuż przed powrotem z pracy).

Odpowiednie ustawienie termostatu grzejnikowego jest bardzo ważnym elementem całego procesu ogrzewania mieszkania. Nie warto lekceważyć tej kwestii, gdyż dobrze ustawiony termostat to nie tylko oszczędność czasu, ale też energii elektrycznej i pieniędzy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link