Jak odzyskać dane z dysku? Skuteczne i bezpieczne metody

Autor: Klaudia

Ważne dokumenty z pracy, prezentacje na uczelnię czy tysiące zdjęć z wakacji i uroczystości rodzinnych to tylko niektóre z rzeczy, jakie przechowujemy na dysku twardym komputera. Kiedy jednak sprzęt ulega uszkodzeniu, wszystko tracimy w mgnieniu oka. Jak odzyskać dane z dysku? Poznaj bezpieczne metody i dowiedz się, jak zapobiegać ich utracie.

Mężczyzna naprawia dysk twardy w rękawiczkach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co świadczy o uszkodzonym dysku
 2. jak odzyskać dane z dysku
 3. jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego, którego nie widzi komputer

Co świadczy o uszkodzonym dysku?

Rozebrany dysk twardy komputera

Utrata danych z dysku twardego nie jest czymś przyjemnym. Zwłaszcza, jeśli zdajemy sobie sprawę, że znajdowały się na nim jedyne kopie naszych wakacyjnych zdjęć czy dokumentów firmowych. Wrażenie, że dyski twarde wewnętrzne psują się z dnia na dzień, jest jednak tylko częściowo prawdą. Jak rozpoznać sygnały uszkodzonego dysku?

Przede wszystkim zwróć uwagę na kulturę pracy komputera. Jeśli nagle działanie systemu znacząco zwolniło, laptop uruchamia się dłużej, a otwieranie folderów i plików trwa w nieskończoność, może to oznaczać pierwsze objawy kończenia żywotu dysku twardego. To odpowiedni moment na zdiagnozowanie poprawności działania, np. programem CrystalDiskInfo. W razie wykrycia problemów jest czas, by odpowiednio zareagować. Najważniejsze dane, zdjęcia i filmy warto przekopiować na dysk zewnętrzny lub rozpocząć procedurę tworzenia backupu całego systemu na komputerze. W ten sposób uchronisz się przed nagłą utratą i stworzysz sobie przestrzeń na bezpieczne naprawienie obecnego dysku.

Jak odzyskać dane z dysku?

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku można wykonać samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać o ostrożności i uważności! Najlepszą sytuacją, w której może się znaleźć poszkodowany użytkownik jest oznaczenie sektorów dysku jako usuniętych, podczas gdy wciąż zawierają one wszystkie dane. Do momentu ich nadpisania będzie możliwe przywrócenie wszystkich znajdujących się tam plików – dokumentów, zdjęć czy filmów.

Porada eksperta: Najbezpieczniej jest nie korzystać z dysku twardego, z którego dane chcemy odzyskać. Zminimalizujemy w ten sposób niebezpieczeństwo ich bezpowrotnego utracenia poprzez nadpisanie.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku? Procedura ta nie jest skomplikowana i wymaga jedynie odpowiedniego oprogramowania.

 • Recuva – jeden z najpopularniejszych programów do odzyskiwania danych wśród darmowych propozycji. Pomoże on przywrócić nie tylko pliki z dysku twardego, ale też z karty pamięci i pendrive’a. Recuva radzi sobie z nienadpisanymi sektorami oraz świeżo sformatowanymi dyskami.
 • Disk Drill – jeśli chcesz przywrócić zdjęcia lub dokumenty tekstowe, ten program może się okazać najlepszy. Potrafi odzyskać wszystkie dane do 100 MB i działa zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i macOS.
 • EaseUS Data Recovery Wizard – uniwersalna propozycja działająca na Windowsie, macOS, Androidzie i iOS. Minusem jest jedynie ograniczenie przywrócenia maksymalnie 2 GB danych w wersji darmowej.
 • TOKIWA DataRecovery – bezpieczny program, którego nie trzeba instalować, a wystarczy uruchomić np. z pendrive’a. Wyszukuje utracone dane i przywraca je we wskazane miejsce.
 • MiniTool Partition Recovery – potrafi odzyskiwać nie tylko pojedyncze pliki, ale i całe foldery. Przywrócone dane są posegregowane na ich typy, dzięki czemu łatwo podjąć decyzję, które z nich chcemy przywrócić. Darmowa wersja programu pozwala na odzyskanie jedynie 1 GB.

Obsługa tych programów jest intuicyjna i w większości przypadków polega na wybraniu dysku, z którego dane chcemy odzyskać. Pozostaje jedynie kwestia, jak odzyskać dane z dysku twardego uszkodzonego mechanicznie? W takiej sytuacji samodzielne przywrócenie plików z dużym prawdopodobieństwem zakończy się fiaskiem. Warto skorzystać wtedy z firm profesjonalnie zajmujących się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych mechanicznie dysków twardych.

 • 425 zł
 • 439 zł
 • 2 019 zł
 • 2 199 zł
 • 479 zł

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego, którego nie widzi komputer?

Mężczyzna szukajacy w Internecie jak naprawić dysk twardy

Sytuacja, w której komputer nie widzi zewnętrznego dysku twardego uniemożliwia nam odzyskanie danych. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, by ich permanentnie nie utracić.

 1. Sprawdź, czy problem nie leży w porcie USB. Przepnij dysk twardy w inne miejsce lub do innego komputera, by upewnić się, że to w nim, a nie w złączu leży wina.
 2. Uruchom w systemie Windows komendy: diskmgmt.msc lub devmgmt.msc. Sprawdź, czy dysk twardy pojawia się w zakładce „Zarządzanie dyskiem” lub w „Napędach dysków”. Odpowiednie komunikaty wskażą Ci, jakie kroki powinieneś wykonać.
 3. Nierozpoznanie zewnętrznego dysku twardego może być spowodowane brakiem aktualnych sterowników. W „Menedżerze urządzeń” systemu Windows wybierz opcję „Aktualizuj sterownik” dla danego dysku. Jeśli komputer nie odnajdzie aktualizacji, spróbuj zrobić to samodzielnie na stronie producenta.

Nawet po omyłkowym sformatowaniu dysku istnieje szansa na odzyskanie plików. Pamiętaj tylko, by nie zapisywać na nim nowych danych – unikniesz w ten sposób nadpisania starych zdjęć czy dokumentów!

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny