Adblock na telefon – uwolnij się od uciążliwych reklam!

Autor: Piotr

Adblock na telefon jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Natomiast nie każdy użytkownik wie, jak go używać oraz jak działa. Uciążliwe reklamy często utrudniają korzystanie z sieci. Wielu chciałoby je po prostu wyłączyć. Jest to możliwe na kilka sposobów i za pomocą kilku różnych, darmowych, aplikacji.

Żółte taśmy z napisem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest Adblock;
 2. jak działa Adblock w telefonie;
 3. jak włączyć Adblock w smartfonie.

Czym jest Adblock?

Przycisk

Jest to oprogramowanie pozwalające usunąć reklamy. Program ukrywa banerowe reklamy na stronach internetowych, a także filmy reklamowe w serwisie YouTube. Ponadto blokuje reklamy w aplikacjach mobilnych, co w pewnym stopniu przyspiesza ich uruchamianie. Jest to narzędzie bardzo użyteczne, natomiast mało lubiane przez deweloperów oraz twórców internetowych.

Adblock niweluje możliwość zarabiania właścicielom stron czy youtuberom. Dlaczego? Jak wiadomo, darmowe strony muszą na siebie zarabiać. To samo tyczy się domorosłych twórców. Zarobki płyną z wyświetlania użytkownikom reklam. Jeżeli są one ukrywane, deweloper czy twórca nie otrzymuje w zamian nic. Należy więc zastanowić się, czy lepiej wspierać strony, aplikacje lub ulubionych youtuberów, czy dla własnej wygody ukrywać reklamy. Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy użytkownik z osobna.

W sklepie Google Play niestety nie można już znaleźć aplikacji Adblock. Została ona usunięta ze względu na ograniczenie wspierania deweloperów i łamanie regulaminu sklepu. Można ją jednak pobrać z innych źródeł. Ponadto dostępnych jest wiele stron z aplikacjami na androida, które są bardzo proste do znalezienia po wpisaniu zapytania „Adblock Android” w wyszukiwarce Google.

Aplikacja nie wymaga zrootowanego telefonu, ale niestety bez tego jej możliwości są zdecydowanie ograniczone. Root umożliwia blokowanie reklam przez sieć Wi-Fi oraz transmisję danych urządzenia, natomiast w przeciwnym wypadku ukrywane są reklamy tylko w sieci LTE lub 3G.

Jak włączyć Adblock w telefonie? Kwestia jest stosunkowo prosta. Niestety Adblock Plus został usunięty ze sklepu Google Play, jednak można pobrać go z alternatywnych stron z aplikacjami na androida. Po uruchomieniu należy jeszcze tylko przyznać mu odpowiednie pozwolenia. Jak widać, bardzo prosty proces pozwala uwolnić się od uporczywych reklam. Nie jest to jednak jedyna zaleta programu. Wielu użytkowników wspomina o znacznie szybszym uruchamianiu się aplikacji. Dodatkowo w sklepie Google Play można znaleźć specjalną przeglądarkę z zaimplementowanym Adblockiem, która nie wyświetla uciążliwych reklam. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą pobierać aplikacji z niepewnych źródeł.

Instalując Adblock na telefonie, należy pamiętać, że zostaje zablokowane jedyne źródło dochodu stron i darmowych aplikacji. Twórcy tracą utrzymanie, co może skutkować zamykaniem stron internetowych czy mniej znanych aplikacji w sklepie Google Play.

 • 379 zł
 • 3 299 zł
 • 4 949 zł
 • 4 449 zł
 • 799 zł

Alternatywne rozwiązania i porady

Uśmiechnięty mężczyzna w koszuli ze smartfonem w ręku

Nie trzeba instalować aplikacji Adblock Plus lub przeglądarki z zaimplementowanym Adblockiem. Jest wiele alternatywnych aplikacji, działających w ten sam sposób, często dostępnych w Google Play. W wyszukiwarce sklepu wystarczy wpisać hasło „adblock”, a wyświetli się cała lista przydatnych rozwiązań. Oto godne polecenia przykłady:

 • AdAway – darmowa aplikacja. Jest o tyle mało wymagająca, że nie zużywa czasu procesora i pamięci. Wymaga niestety Roota do poprawnego działania;
 • NoRoot Ad-Remover – pozwala na blokowanie reklam w aplikacjach. Z darmowej wersji można korzystać maksymalnie w 2 programach. Płatna nie ma oczywiście ograniczeń;
 • TrustGo Ad Detector – to aplikacja przeznaczona dla użytkowników ceniących swoje dane. Blokuje różnorodne wycieki do reklamodawców, którzy mogą je wykorzystać w swoich kampaniach. Dla osób wymagających pełnego bezpieczeństwa w sieci jest to ciekawe rozwiązanie;
 • Ad Blocker dla iOS – to typowy Adblock, lecz w wersji dla urządzeń Apple. Działa m.in. z iPhone’ami i iPadami. Oferuje szerokie spektrum zastosowań w związku z blokowaniem niechcianych reklam.

Należy pamiętać, że aby wykorzystać 100% potencjału Adblocka na telefon, trzeba posiadać zrootowane urządzenie. Wiąże się to niestety z utratą ewentualnej gwarancji i problemami, jakie mogą wystąpić podczas przeprowadzenia całego procesu. Root oznacza mniejsze bezpieczeństwo smartfona. Na tego typu rozwiązania decydujesz się na własną odpowiedzialność.

Najistotniejsza kwestia to brak zarobków z reklam dla twórców. Wygoda nie zawsze jest tego warta. Praca powinna być wynagradzana, a wypadku kiedy większość użytkowników korzysta z Adblocka, utrzymywanie strony czy aplikacji mija się z celem, ponieważ wydatki na nie przewyższają zyski.

Wiele stron internetowych przeciwdziała stosowaniu tego typu programów. Wymóg dezaktywacji Adblocka jest obecnie dość powszechną praktyką, umożliwiającą twórcom zarabianie i utrzymanie się na rynku.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów